Det er lurt å forvarme elbilen før vinterferieturen
Kuldegrader betyr at elbilen din kjører kortere. - For å få maks rekkevidde når det er kaldt bør du forvarme bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Rekkevidde er en bekymring for mange elbilister, spesielt i den kalde årstiden. Mange elbiler mister så mye som 36 prosent rekkevidde i normale vintertemperaturer, viser NAFs tester. Forvarmer du bilen, kan du begrense rekkeviddetapet på vinterferieturen.
- Varmeapparatet skrus på for å varme opp kupeen. Oppvarming av en elbil går på strøm, og på de fleste elbiler vil forvarmingen også varme opp batteriet slik at det får en fin temperatur for kjøring og holder forbruket nede, sier Sødal. - Forvarming gir en komfortabel temperatur i kupeen fra starten av turen og er bra for trafikksikkerheten fordi bilrutene blir dugg- og isfrie, sier han.
Påvirker rekkevidden
Forvarmer du bilen mens den lader, kommer strømmen til oppvarmingen fra strømnettet og ikke fra bilens batteri. Et elbilbatteri veier flere hundre kilo, ofte over et halvt tonn, og trenger å være varmt for å fungere godt.
- Det tar en del tid og energi å varme opp et stort batteri. Hvis denne energien skal hentes fra batteriet, går det helt klart ut over rekkevidden. Så varm opp bilen mens den står til lading, sier NAF-rådgiveren.
Ulike løsninger
Det er stor variasjon mellom hvordan funksjonene for forvarming er løst i de forskjellige elbilene. De fleste nyere elbiler har mulighet til å legge inn et avreisetidspunkt slik at bilen varmer seg opp og er klar til du skal reise.
- Avreisetidspunktet legges inn i bilen eller i bilens app. De fleste biler har også mulighet til å starte oppvarmingen direkte hvis det plutselig er behov for å kjøre en tur. Hvordan dette gjøres finner du ved å sjekke instruksjonsboken. Bilforhandleren hjelper deg også gjerne med å finne ut av hvordan forvarming fungerer i din bil, sier Sødal.
Lad bilen før du er fremme
Går vinterferieturen til et sted uten lademulighet, er det lurt å lade opp bilen på siste hurtiglader før destinasjonen.
- Har du rikelig med strøm på batteriet, har du muligheten til å forvarme bil og batteri før du skal dra hjemover igjen, rådgir Nils Sødal. - Blir bilen stående i kulda med lite strøm kan du risikere at det blir for lite strøm til forvarming og så en treg ladestopp etter kort tids kjøring, fortsetter han.
Skal du derimot til et sted med lademulighet, kan du likesågodt kjøre direkte og plugge deg til laderen.
- La gjerne bilen stå til lading hele tiden når den ikke er i bruk. Da kan du reise hjem igjen med en forvarmet bil og full tank, avslutter Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver i NAF
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Hold løftene på veivedlikehold6.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene vil koste mer enn 100 milliarder kroner å hente opp, men i år vil regjeringen bare bruke 480,5 millioner mer enn i fjor. – Det er langt fra nok til å hente opp forfallet, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Steinsprut-sesongen kom tidlig i år4.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Steinsprutskader i trafikken er et sikkert vårtegn, og antallet som får slike skader har økt kraftig de siste årene. - Tidlig snøsmelting gir gode vilkår for mer steinsprut på veiene. Hold ekstra avstand til andre biler, særlig ved påkjøringsfiler hvor farten økes raskt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Syv milliarder bompengekroner skal brukes i byene3.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Totalt skal over syv milliarder bompengekroner brukes på prosjekter i byvekstavtalene i Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø i år.
Skaderegister for bruktbiler: NAF vil ha grense på 50 000 kroner27.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Et nytt skaderegister for bil skal gjøre det tryggere å kjøpe bruktbil. Hvis bilen har blitt reparert for mer enn 50 000 kroner mener NAF at du som bruktbilkjøper skal få vite om det.
NAF: Slik møter du vinterferien best20.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Glatte veier og en fullastet bil der hver en krik og krok er utnyttet, inkludert skiboksen. Vinterferien er i sannhet en krevende tid både for bilist og bil. Her er NAFs vinterferietips.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom