Vil investere over 400 millioner kroner i Kaggefoss kraftverk
Å Energi har søkt Norges vassdrags- og energidirektorat om konsesjon for betydelige oppgraderinger i Kaggefoss kraftverk, som ligger i Modum kommune i Buskerud. Prosjektet sikrer stabil drift av vannkraftproduksjonen, samtidig som det legger til rette for utviklingen av strømnettet i området fremover.

- Å Energi har en visjon om å gi kraft til en fornybar fremtid. Vi vil legge til rette for både mer kraft, mer nett og dermed også lokal og regional næringsutvikling. Det neste tiåret vil vi derfor investere over 30 milliarder kroner i vannkraft og nett, sier Jan Erik Eldor, konserndirektør Vannkraft i Å Energi.
Fornybarkonsernet Å Energis datterselskap Å Energi Vannkraft har 73 hel- og deleide kraftverk i Agder og Buskerud.
Kaggefoss kraftverk er selskapets fjerde største kraftverk, målt i produksjon. Det gir årlig strøm til nesten 40 000 boliger.
Omfattende oppgraderinger
Nå planlegges investeringer for over 400 millioner kroner i kraftverket, som er bygd inn i fjellet.
Kraftstasjonen inne i fjellet vil få et helt nytt elektrisk anlegg, og det skal installeres nye inntaksluker. Utendørs vil det blant annet bli bygget et nytt elektrisk koblingsanlegg med nytt transformatorbygg. Det eksisterende strømlinjenettet i området ved kraftverket skal bygges om.
Alt oppgraderingsarbeid og oppføring av ny infrastruktur er innenfor kraftverkets område. Endringene vil ikke påvirke vannføring i vassdraget. Anleggsarbeidet vil ikke påvirke ferdsel og fiske langs elva.
- Prosjektet øker ikke vannkraftproduksjonen, men sikrer stabil drift av kraftverket for fremtiden samtidig som vi legger til rette for utviklingen av strømnettet i området, sier Eldor.
Konsesjonssøknaden er nå til behandling hos NVE. Forutsatt konsesjon fra NVE planlegger Å Energi oppstart i 2025. Prosjektet skal etter planen gjennomføres fra 2025 til 2028.
Prosjektet er et samarbeid mellom Å Energi Vannkraft og Glitre Nett, som er Å Energi-konsernets nettselskap og har ansvar for strømnettet.
Les mer om prosjektet på NVEs nettside.
FAKTA OM KAGGEFOSS KRAFTVERK:
- Dette er et elvekraftverk i Snarumselva uten eget reguleringsmagasin.
- Vannet som brukes til kraftproduksjonen kommer fra Krøderen og Hallingdal, ledes i en 2,5 km lang tunnel fra inntaket frem til kraftstasjonen, som ligger 60 meter inne i fjellet.
- Kraftverket ble satt i drift i 1951.
- Årlig produksjon: 612 GWh
- Installert effekt: 88 MW
- Antall aggregat: 4
- Fallhøyde: 74 meter
Kontakter
Jan Erik EldorKonserndirektør VannkraftÅ Energi
Tel:90 63 52 10jan.erik.eldor@aenergi.noBilder



Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunder.
Å Energi har 73 hel- og deleide vannkraftverk, som årlig produserer om lag 11,3 TWh. Konsernets nettselskap, Glitre Nett, er Norges nest største nettoperatør og leverer strøm til rundt 320 000 kunder i Buskerud og Agder. I sluttbrukermarkedet er Å Energi en stor aktør gjennom selskapene Å Entelios, Å Strøm og Vibb. Selskapet har omfattende virksomhet innen fjernvarme og kraftforvaltning, og er involvert i prosjekter innen batterier, hydrogen, sol, havvind og digitalisering.
Å Energi eies av 30 kommuner i Agder og Buskerud, Vardar, Lier Everk Holding og Statkraft.
Selskapet har over 2 000 ansatte i syv land: Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Sveits og Belgia. Selskapets visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid.
Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Nytt kraftverk med spesialdesignet hekkekasse til fossekallen15.4.2025 13:53:52 CEST | Aktuelt
For at Norges nasjonalfugl fossekallen fortsatt skal trives når Å Energis nybygde kraftverk ved Frøytlandsfoss i Kvinesdal settes i drift, har landets fremste fossekallekspert montert en spesialdesignet hekkekasse på dammen.
Årsrapport 2024: Et solid andreår for Å Energi11.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
- Vi investerer mer, innfrir fusjonsgevinster og leverer solide verdier, resultater og utbytter. Hver dag viser innsatsen til våre 2 000 medarbeidere i syv land fordelen ved å være et stort, nasjonalt fornybarkonsern med virksomhet i hele den fornybare verdikjeden.
Advarer mot usikker is og åpne råker10.4.2025 06:26:50 CEST | Pressemelding
Isen på regulerte vann er usikker og skigåere, og andre som ferdes på vann, oppfordres til å være svært forsiktige. I tillegg advares isbadere mot å bade i åpne råker, da disse kan skyldes farlige strømninger i vannet.
Oppgraderer Holen kraftverk i Setesdal3.4.2025 10:23:29 CEST | Pressemelding
Holen kraftverk i Bykle kommune oppgraderes nå for rundt 300 millioner kroner for å øke vannkraftproduksjonen og sikre fortsatt god drift av anlegget.
Oppgraderer dam Nespervatn11.3.2025 10:02:15 CET | Pressemelding
Å Energi legger vekt på klimavennlige løsninger når dam Nespervatn i Sirdal oppgraderes for 120 millioner kroner. Oppgraderingen gjøres for å imøtekomme nye sikkerhetskrav og sikre stabil kraftproduksjon i Finsåvassdraget i årene som kommer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom