70-åring klar for mer fornybar energiproduksjon
11.2.2025 13:51:20 CET | Å Energi | Aktuelt
Begna kraftverk i Buskerud ble satt i gang i 1954 og produserer hvert år strøm nok til rundt 2 300 boliger. Nå har kraftverket vært gjennom en grundig, rutinemessig 5-års vedlikeholdsjobb, slik at det fortsatt kan levere strøm til en bærekraftig, fornybar fremtid.

- I høst ble kraftproduksjonen i Begna stanset og vannveien, dvs. rørsystemet som leder vannet fra inntaket til turbinen og deretter ut igjen av kraftstasjonen, ble tømt og vi fikk gjennomført omfattende vedlikeholdsarbeider frem mot årsskiftet, sier Petter Stensli Nome, planlegger i Å Energi Vannkraft.
Å Energi er det ledende kraftkonsernet i Norge med virksomhet i hele verdikjeden fra kraftproduksjon til strømkunde. De neste ti årene vil konsernet investere 10 milliarder i vannkraftprosjekter, både oppgraderingsprosjekter som i Begna kraftverk og bygging av nye kraftverk.
Sikker og effektiv drift er sentralt for Å Energi-konsernet. Det gjelder ikke minst for vannkraftanleggene, som følges jevnlig opp med vedlikehold og oppgraderinger for å sikre stabil drift og lønnsomhet.
Sjekket hele kraftverket
I en 5-årskontroll går en gjennom hele anlegget veldig grundig. For eksempel blir generatoren og transformatoren nøye vasket og sjekket.
- Når vannveien er tømt kan vi komme til de delene av kraftstasjonen som ellers er utilgjengelige, som ledeapparatet, turbinen og sugerøret. Ledeapparatet ble målt for å finne små åpninger som gir lekkasje. Turbinen ble målt opp så løpehjulet ikke skal begynne å skrape i kammeret, og kammeret og løpehjulet ble sjekket for skader, sier Stensli Nome.
Videre ble det elektriske vernet sjekket. Det ble også gjennomført nødvendig vedlikehold av kraftstasjonsbygget, som også fikk en grundig vask.
Dykkere sjekket grinda som er montert på vanninntaket og hindrer at trær, søppel, osv. tetter inntaket og dermed reduserer kraftproduksjonen. Grindvarmeren ble også reparert, forteller Stensli Nome.
- Den fungerte ikke som den skulle i kuldeperioden på nyåret i 2024. Det førte til et større produksjonstap fordi vannet fryser på grinda og da bygger det seg opp is, som igjen gir falltap og gjør at vi må kjøre redusert last på kraftverket. I denne perioden måtte ansatte flere ganger ut og fysisk renske grinda for is. Det gjelder å kunne holde kraftverket i gang når gradestokken viser under 20 minusgrader, sier Stensli Nome.
Ringvirkninger
I tillegg til at flere av Å Energi Vannkrafts egne ansatte var involvert i prosjektet, ga det oppdrag til – og dermed betydelige ringvirkninger for - leverandørene:
- GE har hatt 5-årskontrollen av generatoren i samarbeid med våre ansatte.
- Norpec kontrollerte vernutrustningen.
- Andritz har utbedret sprekk på løpehjul, i tillegg til at de har utbedret kavitasjon på løpehjul og kammer.
- KRD Service har utbedret kjølere og kjølevannsrør.
- Buskerud Dykkerservice har bidratt i arbeidet med inntaks- og sugerørslukene, samt utbedringen av grindvarmen.
Fakta:
- Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva i Begnavassdraget i Ringerike kommune, og utnytter en fallhøyde på 8 meter.
- Kraftverket har ett aggregat og årlig produksjon er 37 GWh, som tilsvarer energibehovet til rundt 2 300 boliger.
- Installert effekt er 6 MW.
- Kraftverket, som ble satt i drift i 1954, eies 100 prosent av Å Energi Vannkraft.
Bilder






Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunder.
Å Energi har 73 hel- og deleide vannkraftverk, som årlig produserer om lag 11,3 TWh. Konsernets nettselskap, Glitre Nett, er Norges nest største nettoperatør og leverer strøm til rundt 320 000 kunder i Buskerud og Agder. I sluttbrukermarkedet er Å Energi en stor aktør gjennom selskapene Å Entelios, Å Strøm og Vibb. Selskapet har omfattende virksomhet innen fjernvarme og kraftforvaltning, og er involvert i prosjekter innen batterier, hydrogen, sol, havvind og digitalisering.
Å Energi eies av 30 kommuner i Agder og Buskerud, Vardar, Lier Everk Holding og Statkraft.
Selskapet har over 2 000 ansatte i syv land: Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Sveits og Belgia. Selskapets visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid.
Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Å Energi leverer solid resultat for 202527.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Å Energi leverte et underliggende driftsresultat på 6 672 millioner kroner i 2025, opp fra 5 473 millioner kroner året før. Resultatene er drevet av fortsatt høy produksjon i vannkraftporteføljen og solid utvikling innen områdene strømnett og marked.
Advarer mot usikker is og åpne råker12.2.2026 10:42:24 CET | Pressemelding
Isen på regulerte vann er usikker og skigåere, og andre som ferdes på vann, oppfordres til å være svært forsiktige. I tillegg advares isbadere mot å bade i åpne råker, da disse kan skyldes farlige strømninger i vannet.
Odderøya kan bli Kristiansands største energilager21.1.2026 13:26:54 CET | Pressemelding
Kristiansand kan få et nytt, fornybart energilager i en fjellhall på Odderøya. Det foreslåtte anlegget kan lagre opptil 1,4 GWh overskuddsenergi og vil kunne levere fjernvarme til byen i flere uker. Løsningen gir ingen synlige inngrep og vil styrke både beredskap og energiforsyning.
Nettpartner Bane selges til Eleda15.1.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Å Energi-eide Nettpartner har inngått avtale om salg av Nettpartner Bane til Eleda, et av Nordens ledende infrastrukturselskaper.
Byggestart for nytt kraftverk i Åmli6.1.2026 08:05:42 CET | Pressemelding
Å Energi starter nå byggingen av Skjeggedal kraftverk i Åmli. Når det etter planen settes i drift i 2028, vil det årlig produsere strøm til rundt 1 300 boliger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom