Utvidet tilbakekalling av egg
11.2.2025 11:45:51 CET | Coop Norge | Pressemelding
Coop kaller tilbake et mindre parti på 5 000 pakker egg på grunn av høyt innhold av vitamin D. For høyt inntak av vitamin D kan være helseskadelig. Produktene er fjernet fra butikkene.
Tilbakekalling gjelder Xtra egg 12 S/M og Coop Frokostegg Frittgående12 L med tre ulike best før-dato og produksjonstidspunkt. Se oversikt over hvilke egg tilbakekallingen gjelder under.
Tilbakekallingen henger sammen med forrige ukes hendelse, der fôrleverandør har tilsatt for mye vitamin D i produksjon av kraftfôr. Egg fra høner som har spist dette fôret vil ha et forhøyet innhold av vitamin, noe som kan være helseskadelig.
På grunn av alvorlighetsgraden knyttet til denne hendelsen, valgte Coop umiddelbart å kalle tilbake alle produkter vi klarte å spore samme dag. Etter grundig gjennomgang av produksjonen, i tett samarbeid med vår leverandør, har vi funnet grunn til å oppdatere tilbakekallingen, som nå gjelder et noe utvidet produksjonstidspunkt for to av produktene fra tilbakekallingen torsdag 6. februar.
Coop benytter Den Stolte Hane som hovedleverandør, hvor kun én produsent har benyttet det aktuelle fôret. Det betyr at Coops butikker er svært lite rammet og kommer til å kunne levere egg tilnærmet som normalt. Totalt har vi trukket tilbake 180 000 egg.
Vi viser til Mattilsynets hjemmesider for mer informasjon:
https://www.mattilsynet.no/tilbaketrekkinger/nortura-kaller-tilbake-egg-grunnet-mulighet-for-helseskade
Vi ber kunder som har kjøpt disse produktene om å kaste dem eller levere dem til butikken og få pengene tilbake, eller nytt produkt.
Eventuelle spørsmål fra forbruker kan rettes til Coops kundeservice: coop.no/kundeservice
Tilbakekallingen gjelder følgende produkter:
- Xtra Egg S/M 12 pk
- Coop Frokostegg Frittgående L 12 pk
Best før dato og oppdatert produksjonstidspunkt for begge produkter:
- 10.02.2025, kun egg produsert mellom kl 14:45 og 16:00
- 16.02.2025, kun egg produsert mellom kl 07:45 og 08:30
- 28.02.2025, kun egg produsert mellom kl 15:00 og 16:00
Bilder


Om Coop
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Norske poteter året rundt i Coop8.7.2026 12:03:57 CEST | Pressemelding
De første norske nypotetene er nå på plass i Coop-butikkene over hele landet. Coop har gjennomført overgangen fra norsk lagringspotet til norsk nypotet uten å importere utenlandske matpoteter.
Rekordhøy medlemsnytte og mange nye Coop-medlemmer7.7.2026 09:48:00 CEST | Pressemelding
Samvirkelagene i Coop fortsetter å vokse. Stadig flere velger å bli medlem og medlemsnytten er rekordhøy. Så langt i år har medlemmene i Coop spart over 2,1 milliarder kroner gjennom kjøpeutbytte, kuponger og andre medlemsfordeler.
Denne søte nyheten bør du se etter i frukt- og grøntavdelingen nå30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken er Orange Candy-melonen tilbake i Coops butikker – en relativt ny melonsort som stadig flere får øynene opp for. Den kan ligne en honningmelon, men smaken er noe helt for seg selv. Med sprøtt, oransje fruktkjøtt og en frisk, naturlig sødme, kan den fort bli en sommerfavoritt for flere.
Coop og Norges idrettsforbund inviterer til dugnad for barnas idrettsglede22.6.2026 11:47:58 CEST | Pressemelding
Fra 22. juni til 5. juli går Coop, Norges idrettsforbund, TINE og Goman sammen for å samle inn penger til Coop-dugnaden. Målet er å hjelpe enda flere barn inn i idretten ved å dekke kostnader til blant annet kontingent, utstyr, cuper og konkurranser.
Coop tilbakekaller proteinbarer15.6.2026 19:13:04 CEST | Pressemelding
Coop tilbakekaller tre proteinbarer fordi de inneholder allergenet egg som ikke er oppgitt i ingredienslisten. For personer med eggallergi kan dette føre til allergiske reaksjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom