Høgare vågekvalkvote i 2025
10.2.2025 17:19:01 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har fastsett ein kvote på 1406 vågekval i 2025, ein auke på 249 frå året før.

– Norsk hvalfangst er berekraftig, strengt regulert, og vågekvalbestanden er i svært god forfatning. Noreg bruker effektive og dyrevelferdsvennlege fangstmetodar, og kvalens store fiskekonsum påverkar økosystemet. Kvalfangst bidrar derfor til balanse i havet. For å nå FNs berekraftsmål må vi òg ete meir sjømat, og kvalfangst gir sunn og kortreist mat, seier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Berekraftig fangst
Det finst meir enn 100 000 vågekval i Nord-Atlanteren. Kvoten for 2025 er på 1406 vågehval, ein auke frå fjorårets kvote på 1157 dyr. Auken kjem av ubrukt kvote frå tidlegare år, som er overført til 2025.
I 2024 deltok 11 fartøy, og fangsten var på 415 dyr. Dette er ein auke i talet på fartøy, men ein nedgang i fangst samanlikna med året før.
Kvoten er fastsett med utgangspunkt i utrekningsmodellar frå vitskapskomiteen i Den internasjonale hvalfangstkommisjonen (IWC). Desse modellane sikrar ei berekraftig forvaltning av vågekvalbestanden.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsminister Myrseth reiser til Paris for å styrke næringslivssamarbeidet med Frankrike19.3.2026 15:09:13 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris 23.–24. mars for å videreutvikle det tette fransk-norske næringslivssamarbeidet.
Fiskeri- og havministeren møtte kongressmedlemmer i Washington D.C.19.3.2026 13:27:27 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte mandag 16. mars sentrale medlemmer av Kongressen for å styrke dialogen om havpolitikk, grønn maritim utvikling og samarbeid mellom Norge og USA.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Lofoten og VM i skreifiske18.3.2026 13:40:27 CET | Pressemelding
Skulebesøk og VM i skreifiske står på agendaen når fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Kabelvåg og Svolvær, fredag 20. mars.
Nytt kostnadsanslag for Stad skipstunnel: 8,6 milliarder kroner18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har mottatt oppdaterte kostnadsanslag fra Kystverket for Stad skipstunnel. Kystverket anbefaler en kostnadsramme på 8,6 milliarder kroner for prosjektet.
Møtte norske sjømataktører i USA16.3.2026 19:55:23 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkte Boston 14.–15. mars i forbindelse med Nord-Amerikas største sjømatmesse, Seafood Expo North America.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom