Østfoldinger bruker mest legemidler
Østfold er fortsatt på legemiddel-toppen. Her bruker befolkningen nesten 20 prosent mer legemidler enn resten av befolkningen i Norge. Oslo og Rogaland er i den andre enden av skalaen.

Innlandet, Telemark og Nordland følger på plassene etter Østfold. Felles for alle disse fylkene er at de har en større andel over 65 år enn landsgjennomsnittet.
Folkehelse og sosiale forhold påvirker legemiddelbruken
I Østfold bruker i gjennomsnitt hver innbygger 2,1 legemiddeldoser daglig, mens landsgjennomsnittet er 1,8 doser. Tallene er basert på Apotekforeningens bransjestatistikk, som omfatter alt salg av legemidler fra samtlige apotek i Norge.
– Legemiddelbruken øker kraftig med alderen, så det er ikke overraskende at det er fylker med flere eldre som topper listen over legemiddelbruk. I tillegg er det generelle helseforhold og sosiale forhold som påvirker legemiddelbruken. I Østfold er det flere uføre og sykmeldte enn i Norge sett under ett, forklarer Hanne Andresen, fagdirektør i Apotekforeningen.
Minst bruk i Rogaland og Oslo
I den andre enden av skalaen, med minst medisinbruk per innbygger, finner vi Møre og Romsdal, Rogaland og Oslo. Oslo har det laveste forbruket, og den yngste befolkningen i landet.
Ser man på utviklingen i legemiddelbruken de ti siste årene, er det imidlertid ikke i fylkene med høyest forbruk økningen er størst. Det er innbyggerne i Akershus som har hatt den største økningen, på 33 prosent. Fra å være et av fylkene med lavest forbruk i 2015, er de i dag «midt på treet».
Det har også vært stor økning i legemiddelbruken i Oslo og Rogaland. Dette ført til at de fylkesvise forskjellene har blitt noe mindre i løpet av de siste ti årene.
Se fullstendig fylkesoversikt under:
|
DDD* per person i 2024 |
|
|
Østfold |
784 |
|
Innlandet |
767 |
|
Telemark |
738 |
|
Nordland |
715 |
|
Vestfold |
694 |
|
Buskerud |
694 |
|
Agder |
683 |
|
Finnmark |
676 |
|
Akershus |
668 |
|
Troms |
651 |
|
Vestland |
640 |
|
Trøndelag |
639 |
|
Møre og Romsdal |
636 |
|
Rogaland |
620 |
|
Oslo |
576 |
*DDD står for definert døgndose, og er en internasjonal måleenhet for antatt gjennomsnittlig døgndose av et legemiddel bruk ved preparatets hovedindikasjon for voksne. DDD er egnet til å sammenligne utvikling over tid eller mellom ulike legemidler, fordi det ofte finnes mange ulike pakningsstørrelser og styrker av samme legemiddel
Nøkkelord
Kontakter
Jostein SoldalKommunikasjonssjef
Tel:91 19 86 62jostein.soldal@apotek.noBilder

Om Apotekforeningen
Apotekforeningen er bransjeorganisasjonen for apotekene i Norge og deres eiere.
Alle apotek, både privat eide og de offentlig eide sykehusapotekene, er medlemmer av Apotekforeningen. Alle medlemsgrupper er representert i Apotekforeningens styre.
Apotekforeningen arbeider med apotekfaglig utvikling, næringspolitikk, teknologi og e-helse, samt formidler kunnskap om bransjen. Vi ivaretar også mange praktiske funksjoner for medlemmene våre.
Følg pressemeldinger fra Apotekforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apotekforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apotekforeningen
Hvor har det blitt av lusa?30.10.2025 08:15:00 CET | Pressemelding
Tall fra Apostat tyder på en nedgang i forekomsten av hodelus i årene etter pandemien. Hittil i år er det solgt 55 000 pakninger av midler mot hodelus, som er vesentlig lavere enn årene før 2020.
9 av 10 vil ha apotek der de bor22.10.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding
89 prosent av befolkningen sier det er viktig å ha et nærapotek. Blant kvinner og personer over 60 år er andelen enda høyere. Det viser en ny undersøkelse fra Kantar.
Vet du hvilke vaksiner du bør friske opp?4.7.2025 07:05:00 CEST | Pressemelding
Mange voksne er usikre på hvilke vaksiner de bør ta. Halvparten av de spurte i en fersk undersøkelse vet ikke hvor ofte oppfriskingsvaksiner bør tas.
De over 65 år får ikke livsviktig påminnelse17.6.2025 07:05:00 CEST | Pressemelding
Det nye voksenvaksinasjonsprogrammet er et viktig skritt i riktig retning, men langt fra godt nok. Hvorfor skal det være forskjell på de over 65 og de som fyller 65 i år, spør fagdirektør i Apotekforeningen, Hanne Andresen.
Husk å starte allergibehandlingen i tide15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra apotekene viser at salget av allergimedisinene økte kraftig i mars, og er seks prosent høyere enn på samme tid i fjor. Hittil i år er salget åtte prosent høyere enn på samme tid i 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom