Eimund Nygaard gir seg i Lyse
Eimund Nygaard har gitt styret i Lyse beskjed om at han ønsker avløsning som konsernsjef. Han har vært konsernsjef siden Lyse ble dannet i sin nåværende form i 1998, altså nærmere 27 år.

Konsernstyret har satt i gang prosessen med rekruttering av ny konsernsjef, men Eimund Nygaard vil fortsette i stillingen fram til etterfølgeren er på plass.
- Det har vært en veldig spennende reise sammen med et stadig voksende antall gode kolleger. Jeg kunne ikke hatt en mer givende rolle enn dette, men på et eller annet tidspunkt er det riktig å gi stafettpinnen videre, og det er nå. Fram til en etterfølger er på plass skal jeg stå på for at Lyse fortsatt skal være «mer enn et selskap», sier Eimund Nygaard, som fyller 66 år i 2025.
Under Nygaards ledelse har Lyse tatt steget fra lokal kraftprodusent og leverandør til et nasjonalt energi- og telekomkonsern som leverer tjenester til nærmere to millioner strøm- bredbånds- og mobilkunder.
Styreleder Harald Espedal er takknemlig for det langvarige engasjementet og innsatsen Nygaard har lagt ned. Styrelederen synes det er vemodig, men også naturlig at Nygaard ønsker å gi seg etter 27 år i sjefsstolen.
- Nå starter det viktige arbeidet med å få på plass en ny konsernsjef, og jeg er trygg på at vi skal finne en god kandidat til en veldig interessant stilling, sier Espedal.
Nøkkelord
Kontakter
Andreas VeggelandKommunikasjonssjef tele
Tel:982 96 708andreas.veggeland@lyse.noAtle SimonsenKommunikasjonssjef energi
Tel:920 36 938atle.simonsen@lyse.noOm Lyse
Lyse er et norsk energi- og telekomkonsern. Lyse er landets fjerde største vannkraftprodusent og har lenge vært en pådriver for utbygging av robust digital infrastruktur. Gjennom det landsomfattende Altibox-partnerskapet leverer konsernet bredbånds- og underholdningstjenester til en betydelig andel av befolkningen og gjennom mobiloperatøren Ice bygger vi Norges tredje 5G mobilnett.
Konsernet er heleid av 14 kommuner i Sør-Rogaland, og vår verdiskaping går tilbake til fellesskapet. Våre eierkommuner legger til grunn et langsiktig industrielt eierskap og har forventninger til selskapet som samfunnsbygger med et regionalstrategisk perspektiv og tilfredsstillende lønnsomhet.
Lyses totale bidrag til stat, vertskommuner og eierkommuner for 2023 var på om lag 6,37 milliarder kroner.

Følg pressemeldinger fra Lyse
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Lyse på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Lyse
Stabilt resultat for Lyse26.3.2025 12:15:23 CET | Pressemelding
Lavere strømpriser og økte avskrivninger etter nødvendige investeringer i mobil- og strømnett gir noe lavere resultat for 2024.
Lyse og Rogaland fylkeskommune vil bygge biogassanlegg ved Øksnevad VGS14.3.2025 09:47:42 CET | Pressemelding
Lyse og Rogaland fylkeskommune går sammen om å etablere et industrielt biogassanlegg tilknyttet Øksnevad videregående skole.
Samarbeider om ny forsvarsteknologi12.3.2025 06:40:00 CET | Pressemelding
Lyse og Nokia inngår strategisk samarbeid for å styrke evnen til å levere kommunikasjonsløsninger til det norske forsvaret.
Kristin Dahle Larsen konstituert som leder av Lyses televirksomhet29.1.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Kristin Dahle Larsen (43) får ansvaret for Altibox og ice og blir en del av Lyses konsernledelse.
Lyse Arena blir det nye navnet på Vikings hjemmebane14.1.2025 11:30:00 CET | Pressemelding
Lyse har inngått en avtale med Viking om å overta navnerettighetene for stadion. Fra i dag heter stadionet Lyse Arena.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom