Flere unge får psykisk helsehjelp
I fjor var det nesten 20 000 barn og unge som ble henvist til psykisk helsevern i Helse Sør-Øst. Ventetidene på behandling har blitt kortere, og det er færre barn og unge som får henvisningen sin avvist.
– Barn og unges psykiske helse er et prioritert område, og vi ser at arbeidet gir resultater, sier avdelingsdirektør Cecilie Skule.
De siste årene har det vært en kraftig økning i antall barn og unge som blir henvist til psykisk helsevern i spesialisthelsetjenesten. I fjor ble det henvist 19 752 barn og unge til psykisk helsevern i Helse Sør-Øst, og det er en økning på nesten 40 prosent fra 2019.
– Den store pågangen har vært krevende, og det er imponerende å se hvordan sykehusene har håndtert utfordringen, sier Skule.
Samtidig som antall henvisninger har økt, har ventetidene gått ned. I desember var den gjennomsnittlige ventetiden i psykisk helsevern for barn og unge 38 dager i Helse Sør-Øst, og det er fem dager kortere enn samme måned året før.
Andelen henvisninger som blir avvist er også lavere enn tidligere. I fjor var det 18,4 prosent av henvisningene til psykisk helsevern for barn og unge som ble avvist, og det er den laveste andelen som er registrert i Helse Sør-Øst. Det er også godt under det regionale målet på 20 prosent.
– Nedgangen skyldes at flere helseforetak prioriterer en vurderingssamtale når barn og unge blir henvist. Samtidig ser vi at mange fastleger har blitt flinkere til å henvise de som har behov for hjelp i spesialisthelsetjenesten, sier Skule.
Selv om andelen avvisninger er redusert de siste årene, er det store forskjeller fra sykehus til sykehus.
– Her må vi jobbe bedre for å redusere forskjellene og få mer lik praksis, og på dette området kan sykehusene ha mye å lære av hverandre, mener Skule.
I fjor ble det registrert om lag 50 000 liggedøgn i psykisk helsevern for barn og unge, og det er en nedgang på 6,7 prosent. Det ble registrert 482 000 polikliniske konsultasjoner, og det er to prosent høyere enn året før.
– Dette viser at behandlingen er i endring. Det er fortsatt en del unge som har behov for innleggelse i sykehus, men mange kan ha bedre nytte av nye behandlingsformer som gir intensivert oppfølging uten døgninnleggelse, sier Skule. Som eksempler på dette nevner hun tett poliklinisk oppfølging, ulike varianter av hjemmesykehus, ambulante team og oppsøkende team.



Nøkkelord
Kontakter
Gunn Kristin Sande
gunn.kristin.sande@helse-sorost.noBilder


Dokumenter
Om Helse Sør-Øst
Helse Sør-Øst RHF (regionalt helseforetak) er en av fire regionale helseforetak i Norge, og eier av de 11 statlige helseforetakene i regionen.
Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i fylkene Agder, Oslo, Innlandet, Vestfold og Telemark og Viken. Det arbeider tilsammen 81.000 medarbeidere i helseforetakene/sykehusene.
Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Færre sykehusansatte utsettes for vold og trusler16.4.2025 09:38:39 CEST | Pressemelding
Antall registrerte vold- og trusselhendelser i psykisk helsevern i Helse Sør-Øst er redusert med 21 prosent de to siste årene. – Det er gledelig å se tegn til at antall ansatte som utsettes for vold og trusler går ned selv om antallet fremdeles er alt for høyt, sier administrerende direktør Terje Rootwelt i Helse Sør-Øst RHF.
Helse Sør-Øst søker om lån til Mjøssykehuset10.4.2025 11:47:29 CEST | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF sender søknad om lån til Helse- og omsorgsdepartementet for videreutvikling av Sykehuset Innlandet. Målet er finansering over statsbudsjettet for 2026.
Rekordmange møter til sykehustimen sin9.4.2025 10:03:43 CEST | Pressemelding
Andelen pasienter som møter til timen sin på sykehuset er den høyeste på flere år. Det betyr at flere får behandling, og ventetidene blir kortere. – Tusen takk til pasienter og ansatte, sier administrerende direktør Terje Rootwelt i Helse Sør-Øst.
Vil minske synstap med KI-løsning24.3.2025 12:22:29 CET | Pressemelding
Flere kan unngå synstap og blindhet hvis forandringer på netthinnen blir oppdaget tidlig nok. Helse Sør-Øst vil derfor innføre en kunstig intelligens-løsning for netthinneundersøkelser hos personer med diabetes.
Forlenger dagens avtaler innen rehabilitering20.3.2025 09:55:16 CET | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF forlenger avtalene med de private rehabiliteringsinstitusjonene med seks måneder frem til 30. juni 2026. Dette vil gi institusjonene en bedre forutsigbarhet som igjen vil trygge pasienttilbudet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom