Minedykkerkommandoen trener sammen med allierte på Sørlandet
Minedykkerkommandoen gjennomfører årlig EOD (Explosive Ordnance Disposal) øvelse Arctic Specialist. Øvelsen gjennomføres fra Luftforsvarets base ved Kjevik i Kristiansand og vil vare til 14.februar.

Minedykkerkommandoen gjennomfører årlig EOD (Explosive Ordnance Disposal) øvelse Arctic Specialist. Øvelsen gjennomføres fra Luftforsvarets base ved Kjevik i Kristiansand og vil vare til 14.februar.
Det er totalt ca 170 deltakende samarbeidspartnere fra USA, Danmark og Sverige. I tillegg til bidrag fra Hæren og Luftforsvaret, støttes øvelsen av to marinefartøy, henholdsvis fra Norge og Danmark.
Målsetningen med øvelsen er å bedre internasjonalt samarbeid innen maritime minemottiltak og håndtering av hendelser på kritisk infrastruktur i kalde og utfordrende værforhold.
Scenarioene bygger på trusselbildet i den nåværende sikkerhetspolitiske situasjonen.
Øvelsen ble gjennomført i samme område i fjor.
Det vil i perioden pågå synlig militær aktivitet rundt på utvalgte lokasjoner i område Kristiansand. Det vil kunne forekomme kontrollerte smell på land eller i sjøen rundt disse lokasjonene.
Øvelsen utgjør ingen risiko for sivil befolkning, og sikkerhetspersonell vil bidra til at trygg avstand og sikkerhetsmessige forhold opprettholdes.
Kontakter
Kjartan SildnesOrlogskaptein
Talsperson Sjøforsvaret
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Forsvarets sanitet utvikles18.12.2025 14:38:30 CET | Pressemelding
Med bakgrunn i den sikkerhetspolitiske situasjonen skal både faget og operative leveranser styrkes: Fra 1. januar 2026 har Forsvarets sanitet (FSAN) ny organisering.
Sjøforsvaret trener og øver – Arctic Advance gjennomføres langs kysten21.11.2025 11:20:22 CET | Pressemelding
I siste halvdel av november gjennomfører Sjøforsvaret sin årlige øvelse Arctic Advance 25 langs norskekysten – fra Horten i sør til Loppa i nord, med hovedaktivitet i Andfjorden og Vestfjorden.
Minedykkerkommandoen gjennomfører sprenging utenfor Horten18.11.2025 14:03:19 CET | Pressemelding
Fra 17. til 28. november vil Sjøforsvaret og Minedykkerkommandoen (MDK) gjennomføre deler av øvelsen Arctic Advance i Horten-området. Denne øvelsen har som hovedmål å trene spesialiserte maritime enheter innen eksplosivrydding, i et tidligere minelagt område fra annen verdenskrig.
Tørr luft hovedårsak til neseblødninger blant soldater på Skjold11.11.2025 11:11:06 CET | Pressemelding
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) har gjennomført en omfattende undersøkelse av inneklimaet ved flere av Forsvarets kaserner etter meldinger om økt forekomst av neseblødninger blant soldater ved Skjold garnison.
Marinejeger blir søkbar førstegangstjeneste3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Unge som vil teste seg selv mot Forsvarets tøffeste krav, får nå en unik mulighet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom