Telenor lanserer ny nummervarsling
(Fornebu, 7. februar 2025) Telenor lanserer en unik nummervarslingstjeneste som varsler kunder om potensielle svindelanrop.

– Vi varsler deg mens det ringer. Dette er mulig fordi tjenesten er integrert i selve mobilnettet. Tjenesten krever ingen nedlastning av app eller annen aktivering. Telenor er eneste operatører i Norge som leverer en slik tjeneste, forteller Birgitte Engebretsen, administrerende direktør i Telenor Norge.
Nye kunder vil umiddelbart ha tilgang til tjenesten, mens eksisterende kunder vil ha tilgang i løpet av de neste månedene. Tjenesten vil bli tilgjengelig både for privat- og bedriftskunder.
Dobbel beskyttelse
Telenor har et av landets sterkeste sikkerhetsmiljøer, som hver dag jobber med å blokkere svindelanrop. Bare i fjor ble hele 54,5 millioner svindelanrop stoppet i våre filtre.
– Vi vil nå også kunne varsle våre kunder om anrop vi mistenker er svindel eller numre vi ser har et for pågående ringemønster. Alle anrop vi med sikkerhet kan slå fast er svindelanrop vil fortsatt blokkeres. På denne måten vil kundene våre ha en dobbelbeskyttelse, sier Engebretsen.
Telenor har tatt i bruk KI-teknologi for å identifisere potensiell svindel og andre uønskede anrop.
– Det skal være trygt å ta telefonen
Tjenesten vil også varsle deg hvis du mottar anrop fra nummer som ringer ofte og til mange. Dette er anrop vi ikke mistenker er svindel, men hvor nummeret det ringes fra har et ringemønster som anses som for pågående. Dette han knytte seg til visse former for telefonsalg, robotanrop eller vervekampanjer. Det er viktig å påpeke at du ikke blir varslet om alle slike anrop, bare de som har et for pågående ringemønster. Disse anropene vil bli merket "ringer ofte og til mange." Du bestemmer selv om du ønsker å ta telefonen.
– Vi vil at våre kunder skal føle det trygt å ta telefonen, selv om samtalen kommer fra et nummer de ikke kjenner. Med Nummervarsel kan de være enda tryggere på at anropet som kommer er et de ønsker å besvare, sier Engebretsen.
Selv om Telenors kunder er godt beskyttet mot svindelanrop både gjennom det sikkerhetsfiltre blokkerer og den nye nummervarslingen, så vil ingen kunne stoppe absolutt alt. Det er derfor viktig at du alltid tar dine forholdsregler når det ringer fra et ukjent nummer, og aldri oppgi informasjon som for eksempel bankinformasjon eller annen personsensitiv informasjon.
Kontakter
Julie HæhreInformasjonssjef
Tel:419 01 011julie.haehre@telenor.noPressetelefonKun til bruk for journalister
Tel:800 80 900Bilder

Om Telenor Norge
Telenor Norge AS er landets største leverandør av telekommunikasjon og digitale tjenester. Vår infrastruktur er grunnmuren i digitaliseringen av Norge med dekning og hastigheter i verdensklasse. Våre tjenester og produkter bidrar til økt produktivitet og gir tilgang til alt av digitalt innhold. Vår sikkerhets- og beredskapsorganisasjon jobber døgnkontinuerlig med å trygge våre kunder, og vi tar et særlig samfunnsansvar for å skape trygghet for barn og unge på nett.
Vi har 3300 medarbeidere fordelt på rundt 20 kontorer i hele Norge. Vi er en del av Telenor Group, som har virksomhet i Norden og Asia. Hovedkontoret vårt ligger på Fornebu i Bærum.
Les mer om Telenor Norge på www.telenor.no

Følg pressemeldinger fra Telenor Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Telenor Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Telenor Norge
Trenerløft ga klingende mynt i klubbkassa27.6.2025 10:00:04 CEST | Pressemelding
Nedre Glomma Turnforening i Fredrikstad er tildelt Bruk Hue-premien fra Røde Kors og Telenor for å satse på trenerne som nøkkelpersoner i arbeidet mot mobbing og utenforskap. Utmerkelsen går til foreninger som tar et tydelig ansvar for å skape trygge og inkluderende klubbmiljøer.
Telenor Norge inngår avtale med Hydro for leveranse av mobilnett som tjeneste25.6.2025 10:28:41 CEST | Pressemelding
Telenor Norge har signert en avtale med Hydro om levering av mobilnett som tjeneste (MST) til seks lokasjoner i Norge. Det styrker mobildekningen innendørs på produksjonsanleggene, effektiviserer produksjon og prosesser og øker robustheten ved anleggene.
Så lenge klarer nordmenn seg uten mobil24.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
I en undersøkelse går det frem at nær halvparten av oss mener de bare hadde klart seg en halv dag uten mobiltelefonen. Dette viser hvor avhengige mange er av mobilen i hverdagen.
Næringslivet må tettere på totalforsvaret: - Det handler ikke om vi blir angrepet, men når23.5.2025 10:35:06 CEST | Pressemelding
(Fornebu, 23. mai 2025) Denne uken har Telenor samlet aktører fra sivil, militær, offentlig og privat sektor til årlig øvelse i cyberforsvar og digital hendelseshåndtering. Øvelsens mål er å styrke og forbedre totalforsvaret av Norge.
Telenor skal teste løsninger relevant for fremtidens nødnett på Svalbard30.4.2025 11:10:35 CEST | Pressemelding
Telenor Norge skal i løpet av mai gjennomføre tester av 5G SA og skivedeling i en nyetablert testarena på Svalbard. Der skal oppdragskritiske tjenester, relevant for fremtidens nødnett og forsvar, testes under tøffe og realistiske forhold.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom