Reagerer på skyhøye hotellpriser under fiskerimessen – Aqua Nor
4.2.2025 08:00:00 CET | Sjømatbedriftene | Pressemelding
Sjømatbedriftenes administrerende direktør, Robert H. Eriksson, reagerer kraftig på de skyhøye hotellprisene under årets fiskerimesse - Aqua Nor 2025, og er bekymret for at den tradisjonsrike messen er i ferd med å prise seg ut.

Årets messe arrangeres fra 19. til 21. august.
-Prisene for ett rom, i 3 netter i Trondheim, for denne perioden ligger på ca. 34 500 kr. Dette betyr om lag 11 500 kr. per døgn. Vi mottar mange henvendelser fra våre medlemsbedrifter som reagerer kraftig på de skyhøye prisene, sier Robert Holmøy Eriksson.
Helt siden 1960 har Trondheim vært et viktig nasjonalt og internasjonalt møtested for fiskerinæringen. I over 40 av de siste 65 årene har byen og messen også vært et viktig internasjonalt møtested for havbruksnæringen. De siste årene har messen samlet rundt 25.000 besøkende fra opptil 80 nasjoner, i Trondheim Spektrum – i tillegg har det, siden 2021, vært mulig å følge messen også digitalt. fra og med 2021, digitalt.
-Vi må passe på at vi ikke priser oss ut og gjør messen mindre attraktiv. Det er ingen hemmelighet at det står flere klare til å ta over messen, og flytte den til ett annet sted i landet. Om det skulle skjer – skjønner alle at det vil få store negative konsekvenser for Trondheim, sier Eriksson og fortsetter:
-Ifølge våre medlemmer er det flere som synes det begynner å bli for dyrt, og vurderer å droppe messen, mens andre sier rett ut at de vil sende langt færre deltakere til messen i år, sier han.
Eriksson sier han skjønner at markedet bestemmer, og at tilbud og etterspørsel påvirker prisene i betydelig grad når det er store event i byen. Men opplevelsene ute hos bedriftene er at prisene de siste årene øker dramatisk mye, og langt mer enn hva man har opplevd tidligere.
-Prisene for overnatting her i Trondheim under Aqua Nor, ligger langt over prisene man opererer med under Hav Expo i Barcelona i mai. En messe som er langt større. Vi må passe på at vi ikke priser oss ut. Med slike priser er det lett for at både norske og utenlandske bedrifter heller velger f.eks Barcelona foran Trondheim, eller at det er andre messer i Norge som tar over posisjonen til Trondheim – Nor-Fishing og Aqua Nor, avslutter Eriksson
Kontakter
Robert Holmøy ErikssonAdministrerende direktør
Tel:+47 73 84 14 00Tel:+47 950 68 797robert@sjomatbedriftene.noOm Sjømatbedriftene
Sjømatbedriftene er en nasjonal, politisk uavhengig næringsorganisasjon som representerer alle ledd i sjømatnæringen fra produksjon til salg. Vårt formål er å utvikle sjønæringene på en samfunnsmessig ansvarlig og miljømessig bærekraftig måte. På samme tid skal vi ivareta medlemmenes interesser – både næringspolitisk, økonomisk, faglig og sosialt.
Følg pressemeldinger fra Sjømatbedriftene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjømatbedriftene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sjømatbedriftene
Sjømatbedriftene krever at regjeringen fjerner CO₂-avgiften for fiskeflåten20.3.2026 10:34:32 CET | Pressemelding
Sjømatbedriftene ber regjeringen fjerne CO₂-avgiften for fiskeflåten umiddelbart. Organisasjonen advarer om at kombinasjonen av skyhøye drivstoffpriser og særnorsk CO₂-avgift nå gjør norsk fiskerinæring ulønnsom.
Sjømatbedriftenes ærespris for 2026 tildeles Alf Albrigtsen16.3.2026 12:20:38 CET | Pressemelding
- Noen mennesker setter spor etter seg på en måte som ikke alltid synes i overskrifter. Men sporene merkes. I kystsamfunnene. I næringen. Og i måten vi forvalter ressursene våre på. Tidligere regiondirektør i Fiskeridirektoratet i Trøndelag, Alf Albrigtsen er en slik person, og derfor tildeles han Sjømatbedriftenes ærespris 2026.
Vil etablere nasjonal standard for fiskehelse og -velferd11.3.2026 08:05:15 CET | Pressemelding
Landsmøtet i Sjømatbedriftene ønsker å starte arbeidet med å etablere en nasjonal standard for fiskehelse- og velferd i havbruksnæringen. Landsmøtet besluttet å sette ned et utvalg som arbeide frem en nasjonal standard og lansere et veikart på hvordan næringen kan nå målsetningene for en bedre fiskehelse og -velferd.
Vil erstatte Arbeidsmiljøloven med en ny sektorlov for fiskeindustrien10.3.2026 15:28:09 CET | Pressemelding
Dagens arbeidsmiljølov virker ikke for fiskeindustrien. I dag må fiskemottak avvise levering av fisk som kommer i land utenom «ordinær arbeidstid» eller bryte loven for å ta imot fisken. Nå har landsmøtet i Sjømatbedriftene vedtatt at de vil jobbe for å erstatte arbeidsmiljøloven til fordel for en sektorlov som er tilpasset en moderne fiskeindustri.
Lofotburgeren sikret NM-gull12.2.2026 12:35:09 CET | Pressemelding
Det ble medaljedryss til Lofotprodukt AS under siste dag av NM i sjømat. Selskapet tok gull i klassen fiskeburger/industri med «Lofotburger med torsk og sei». Sølvet i klassen gikk til Norsk Kvalitetsmat AS fra Surnadal for deres «COOP Skreiburger». Så tok Lofotprodukter likegodt bronsen med sin andre innsendte fiskeburger «Lofotburger med torsk og hyse».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom