Reagerer på skyhøye hotellpriser under fiskerimessen – Aqua Nor
4.2.2025 08:00:00 CET | Sjømatbedriftene | Pressemelding
Sjømatbedriftenes administrerende direktør, Robert H. Eriksson, reagerer kraftig på de skyhøye hotellprisene under årets fiskerimesse - Aqua Nor 2025, og er bekymret for at den tradisjonsrike messen er i ferd med å prise seg ut.

Årets messe arrangeres fra 19. til 21. august.
-Prisene for ett rom, i 3 netter i Trondheim, for denne perioden ligger på ca. 34 500 kr. Dette betyr om lag 11 500 kr. per døgn. Vi mottar mange henvendelser fra våre medlemsbedrifter som reagerer kraftig på de skyhøye prisene, sier Robert Holmøy Eriksson.
Helt siden 1960 har Trondheim vært et viktig nasjonalt og internasjonalt møtested for fiskerinæringen. I over 40 av de siste 65 årene har byen og messen også vært et viktig internasjonalt møtested for havbruksnæringen. De siste årene har messen samlet rundt 25.000 besøkende fra opptil 80 nasjoner, i Trondheim Spektrum – i tillegg har det, siden 2021, vært mulig å følge messen også digitalt. fra og med 2021, digitalt.
-Vi må passe på at vi ikke priser oss ut og gjør messen mindre attraktiv. Det er ingen hemmelighet at det står flere klare til å ta over messen, og flytte den til ett annet sted i landet. Om det skulle skjer – skjønner alle at det vil få store negative konsekvenser for Trondheim, sier Eriksson og fortsetter:
-Ifølge våre medlemmer er det flere som synes det begynner å bli for dyrt, og vurderer å droppe messen, mens andre sier rett ut at de vil sende langt færre deltakere til messen i år, sier han.
Eriksson sier han skjønner at markedet bestemmer, og at tilbud og etterspørsel påvirker prisene i betydelig grad når det er store event i byen. Men opplevelsene ute hos bedriftene er at prisene de siste årene øker dramatisk mye, og langt mer enn hva man har opplevd tidligere.
-Prisene for overnatting her i Trondheim under Aqua Nor, ligger langt over prisene man opererer med under Hav Expo i Barcelona i mai. En messe som er langt større. Vi må passe på at vi ikke priser oss ut. Med slike priser er det lett for at både norske og utenlandske bedrifter heller velger f.eks Barcelona foran Trondheim, eller at det er andre messer i Norge som tar over posisjonen til Trondheim – Nor-Fishing og Aqua Nor, avslutter Eriksson
Kontakter
Robert Holmøy ErikssonAdministrerende direktør
Tel:+47 73 84 14 00Tel:+47 950 68 797robert@sjomatbedriftene.noOm Sjømatbedriftene
Sjømatbedriftene er en nasjonal, politisk uavhengig næringsorganisasjon som representerer alle ledd i sjømatnæringen fra produksjon til salg. Vårt formål er å utvikle sjønæringene på en samfunnsmessig ansvarlig og miljømessig bærekraftig måte. På samme tid skal vi ivareta medlemmenes interesser – både næringspolitisk, økonomisk, faglig og sosialt.
Følg pressemeldinger fra Sjømatbedriftene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjømatbedriftene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sjømatbedriftene
Gla’laksen gjorde rent bord11.2.2026 13:16:13 CET | Pressemelding
Det ble både gull, sølv og bronse for Gla’laksen i Sarpsborg under NM i sjømat i klassen for ferdigprodukter i håndverksklassen. Jegersilda kapret gullplassen, fiskesuppen ble nummer to og på bronseplass kom akevittsilda.
Rørvik fiskemat tok både gull og sølv11.2.2026 12:48:18 CET | Pressemelding
Rørvik fiskemat forsynte seg grovt av medaljene da NM i sjømat kåret landets beste fiskepudding. Rørvikbedriften stakk av med både gull og sølv i klassen for håndverksprodukter/industri i klassen for fiskepudding. Vadsøbedriften Artic Chef tok bronsen i klassen.
- Noe av det beste jeg har laget. NM-gull til Artic Chef AS11.2.2026 11:19:53 CET | Pressemelding
- Denne fiskeburgeren er noe av det beste jeg har laget. Jeg måtte skryte av den til kona. At den nå har fått NM-gull er virkelig morsomt.
NM-gull til Knutstad&Holens fiskeburger11.2.2026 10:57:42 CET | Pressemelding
Hamarbedriften Knutstad&Holen er NM-vinner for sin fiskeburger. Det ble klart under kåringen av landets beste fiskeburger i kategorien for håndverksprodukter under NM i sjømat onsdag. Gla’laksen fra Sarpsborg tok sølv for sitt produkt og Artic Chef AS i Vadsø vant bronsen.
Fiskekakene fra Gla’laksen er landets beste11.2.2026 10:34:04 CET | Pressemelding
Gla’laksen i Sarpsborg lager landets beste fiskekaker. Det ble klart da NM i sjømat onsdag kåret NM-vinner i klassen for fiskekaker innen kategorien håndverksprodukter. Sølvet tok Reinhartsen i Kristiansand, mens Knutstad&Holen på Hamar sikret seg bronsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom