Kraftig hopp for OBOS-prisene i januar
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 6,1 prosent fra desember 2024 til januar 2025. På landsbasis gikk prisene opp 7,9 prosent.

– Prisene pleier å øke mye i januar, men dette var langt mer enn ventet. Selv om vi spådde en sterkere januar enn normalt, så tippet vi ikke et prisbyks i nærheten av dette, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS.
Noe av prisveksten kan forklares med at det er solgt en høyere andel ett- og toromsleiligheter og en lavere andel 4-roms enn i desember 2024. Det ble også solgt en høyere andel små leiligheter sammenlignet med januar 2024, noe som trolig har sammenheng med redusert krav til egenkapital. Kvadratmeterprisen på små leiligheter er høyere enn for store leiligheter, noe som trekker prisene opp.
– OBOS-prisene i hovedstaden har steget med 9,6 prosent fra januar 2024 til januar 2025. Vi har tidligere anslått at prisene skal stige med 10 prosent i Oslo og 8 prosent på landsbasis i hele 2025. Med denne sterke starten kan det være et for forsiktig anslag, sier Monsvold.
OBOS-statistikken viser at det har vært høy aktivitet og sterk prisvekst i alle områdene med OBOS-boliger, også utenfor Oslo. En høyere omsetning av ett- og toromsleiligheter trekker opp prisene.
-
I snitt har prisene i Oslo steget med 4,5 prosent i januar de siste ti årene.
-
På landsbasis har prisene steget med 9,1 prosent de tolv siste månedene.
-
Kvadratmeterprisen for brukte OBOS-boliger var 84 484 kroner i Oslo i januar, og 72 970 kroner på landsbasis.
OBOS-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
Mange omsetninger
Det ble solgt 17 prosent flere OBOS-boliger i Oslo i januar 2025 enn i januar 2024. De siste ti årene er det bare i januar 2019 og januar 2020 at det har vært omsatt flere boliger. I tillegg er det satt ny januarrekord i omsetning av OBOS-boliger utenfor hovedstaden.
Bruk av forkjøpsretten i Oslo var på 38,4 prosent i januar 2025. Det var en markant oppgang fra desember 2024 (22,9 prosent). Det vitner om høyt trykk i markedet. Vi må tilbake til februar og mars 2021, da det også var stor etterspørsel etter boliger, for å finne like høye tall for bruk av forkjøpsretten.
Sterk prisoppgang
Monsvold mener flere forhold taler for at boligprisene vil stige framover:
– Det ligger an til noe lavere lånerenter i år. Norges Bank har anslått tre rentekutt, men usikkerheten er betydelig. I tillegg trekker god reallønnsvekst opp. Nå begynner vi også for alvor å merke priseffekten av den rekordlave tilførselen av nye boliger. Et godt arbeidsmarked og forventninger om at boligprisene skal stige framover blant mange husholdninger, trekker også opp. Det samme gjør reduksjonen i egenkapitalkravet fra 15 til 10 prosent.
Hun mener prisveksten framover vil avhenge av hvor mange rentekutt det blir. Rentekutt virker sterkere i Oslo som følge av høye boligpriser og høy boliggjeld. Prisene i hovedstaden drives også opp av lav boligbygging i forhold til behovet.
– Vi merker nå at tro på boligprisvekst og rentekutt framover også har økt interessen for å kjøpe nye boliger. Nyboligsalget har tatt seg kraftig opp i januar etter svært lave salgstall i fjor, sier Monsvold.
Fullt på visningene
– Eiendomsmeglerne våre melder om fullt trøkk. Selv om dette prishoppet var stort, er det omtrent som «fryktet». Vi har omsatt 40 prosent flere boligen enn januar i fjor, så det er full fart i markedet og mange på visningene. Særlig i sentrumsnære strøk er det mange med i budrundene. Vi ser også tendenser til at det løsner i regionene. Det er foreløpig ikke noe tilbudsoverskudd, så vi tror dette fortsetter inn i februar, sier Hans Anders Skjølberg, administrerende direktør i OBOS Eiendomsmeglere
Nøkkelord
Kontakter
Sissel MonsvoldSjeføkonom
Tel:92811287sissel.monsvold@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noDokumenter
Om OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 500 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene i Oslo steg i juli1.8.2025 10:51:21 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 0,3 prosent fra juni til juli. Så langt i år har OBOS-prisene i hovedstaden steget med sju prosent.
God utlånsvekst etter dobbelt rentekutt15.7.2025 11:41:16 CEST | Pressemelding
OBOS-banken satt ned renten til kundene i to omganger i andre kvartal 2025. Det ga noe lavere netto renteinntekter, men også økt kundetilstrømning og god utlånsvekst.
Færre overleverte boliger gir resultatnedgang15.7.2025 09:41:08 CEST | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt i andre kvartal 2025 på -10 millioner kroner, ned fra 488 millioner kroner i samme periode i fjor. For første halvår endte resultatet på 145 millioner kroner mot 848 millioner kroner i fjor.
Pusset opp tallene11.7.2025 08:11:50 CEST | Pressemelding
OBOS-kjøpesentrene omsatte samlet for 1,28 milliarder kroner i andre kvartal. Nå tar de oppussingsformelen fra Holmlia til andre sentre.
Nesten ingen kommuner har tilstrekkelig med tilfluktsrom4.7.2025 10:23:10 CEST | Pressemelding
En undersøkelse blant norske ordførere viser at bare 3 prosent av norske kommuner har tilfluktsrom for hele befolkningen. I en tid med økende geopolitisk usikkerhet etterlyses flere konkrete planer for å oppgradere beredskapen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom