Mo i Rana styrker havnen: Mudring fullført, dypvannskaia neste
3.2.2025 12:15:50 CET | Kystverket | Pressemelding
Prosjektet for innseiling og ny dypvannskai i Mo i Rana har god fremdrift. Mudringsarbeidet ved Toraneset og Langneset er fullført innenfor mudringssesongen, og flere viktige milepæler for øvrig er nådd.

- Vest Betong har, gjennom sin underentreprenør Gerd Stensen, gjort en solid jobb med å fjerne over 100.000 kubikkmeter masser fra sjøbunnen på kort tid. Statsforvalteren gav tillatelse til mudring fra 1. september til 1. februar, og vårt mål har hele tiden vært å fullføre dette innenfor én sesong – noe vi har lykkes med, sier Martin Fransson fra Kystverket, som leder samarbeidsprosjektet.
Prosjektet går etter plan. Ved Toraneset er mudringsarbeidet fullført, og sluttmåling av dybdene ble gjennomført 28. januar. Data fra sjømålingene skal nå behandles og vil deretter bli sendt til Kartverket for oppdatering av de offisielle sjøkartene.
For den nye dypvannskaien ved Langneset er også all mudring ferdigstilt. Stabilisering av det fremtidige kaiområdet er utført, og området vil nå fylles ut med rene sprengsteinsmasser. Etter hvert vil dagens deponiområde for forurensede masser omvandles til landareal for den nye dypvannskaia.
Status for lekteren som sank natt til 31. desember er at heving av gravemaskinen med rigg ble utført i månedsskiftet januar/februar, mens selve lekteren vil bli hevet noe senere. Lekteren ligger stabilt og utgjør ingen umiddelbar hindring for videre arbeid. Hovedentreprenør Vest Betong har via sin underentreprenør Keller ansvar for oppryddingen, og prosjektet samarbeider tett for å sikre en ryddig og effektiv prosess.
Prosjektet holder fast ved sine overordnede mål, med ferdigstillelse planlagt i 2026. I 2025 vil hovedfokuset være byggingen av den nye dypvannskaien, med vekt på pele- og betongarbeid. Prosjektet tar hensyn til torsken i fjorden sin gyteperiode. I henhold til vedtak fra Statsforvalteren vil derfor ikke pelearbeidene starte opp før senere i vår.
- Økonomisk er vi også i rute, og jeg forventer fortsatt at prosjektet blir realisert innenfor oppsatte kostnadsrammer. Vi er godt i gang og jobber målrettet sammen med vår entreprenør Vest Betong for å holde fremdriften, sier Martin Fransson fra Kystverket.
Stig Frammarsvik, kommunaldirektør for tekniske tjenester i Rana kommune, er fornøyd med fremdriften og understreker betydningen av prosjektet for regionen:
- Dette er en viktig satsing for fremtiden til Mo i Rana og hele regionen. Vi ser tydelig at prosjektet går etter plan, og vi er fornøyde med fremdriften. Den nye dypvannskaien og forbedrede forhold ved Toranesterminalen vil gi næringslivet styrket konkurranseevne, sier Stig Frammarsvik.
«Innseiling og dypvannskai Mo i Rana» vil gi en tryggere og mer effektiv farled, samt en moderne dypvannskai som muliggjør økt sjøtransport. Dette vil styrke næringslivet i regionen, skape nye muligheter for vekst og ha positive miljøgevinster ved å flytte mer gods fra vei til sjø. Les mer om prosjektet på www.kystverket.no/moirana
Nøkkelord
Kontakter
Kystverkets prosjektleder Martin Fransson
Mob: 900 34 184 / epost: martin.fransson@kystverket.no
Bilder

Lenker
Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
LMZ Pluto er på vei mot land30.3.2026 14:10:52 CEST | Pressemelding
Etter en vellykket aksjon er det havarerte bulkskipet LMZ Pluto nå på vei mot land.
Liten satellitt med stor samfunnsnytte skytes opp mandag30.3.2026 10:12:38 CEST | Pressemelding
Kystverkets satellitt som skal sikre viktig oversikt over skipstrafikk i norske havområder skytes opp tirsdag. Oppskytingen som vil finne sted i California er utsatt til 13:02 mandag. Liten satellitt med stor samfunsnytte.
Ny satellitt styrker beredskapen i norske havområder29.3.2026 11:11:52 CEST | Pressemelding
Oppskytingen av AISSat-4 er en viktig brikke i å sikre trygg ferdsel, beredskap og kontroll i noen av verdens mest krevende og strategisk viktige havområder.
Kystverket planlegger nødslep av LMZ Pluto i dag27.3.2026 10:16:01 CET | Pressemelding
Tirsdag 24. mars fikk bulkskipet LMZ Pluto maskinstans i Norskehavet, i et område med svært krevende værforhold. Samme kveld ble mannskapet på 23 personer evakuert av Hovedredningssentralen, etter ønske fra kapteinen.
Kystverket vil pusse opp mer enn 30 fyrstasjoner i år6.3.2026 08:51:48 CET | Pressemelding
I 2026 vil Kystverket legge ned en betydelig innsats for å redusere vedlikeholdsetterslepet på fyrstasjonene. Mer enn 30 fyrstasjoner står på gjennomføringsplanen med både mindre tiltak og mer omfattende vedlikeholdsprosjekt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom