Grane-drapet: Siktede er utilregnelig
Mannen som er siktet for drap og drapsforsøk i Grane kommune i oktober, er paranoid schizofren, ifølge rettspsykiaterne. Psykosetilstanden anses ikke som rusutløst.

– Det er dypt tragisk at denne meget alvorlige saken potensielt kunne vært unngått om vår klient hadde fått tilstrekkelig hjelp. Han har ved gjentatte anledninger bedt om hjelp fra helsevesenet, sier advokat Jonas Berge i Elden Advokatfirma.
– Dette er nok et eksempel på at mangler i psykiatrien ender opp i tragiske straffesaker, fortsetter advokat Jonas Berge i Elden Advokatfirma.
Berge bistår siktede sammen med advokat Anett Beatrix Osnes Fause i Elden Advokatfirma.
– Den alvorlige hendelsen skyldes sykdom. Vår klient er diagnostisert med paranoid schizofreni, og de sakkyndige har konkludert med at han før, under og etter hendelsen har en alvorlig svekket virkelighetsforståelse, sier advokat Anett Beatrix Osnes Fause i Elden Advokatfirma.
Rettspsykiaterne trekker fram at siktedes psykoselidelse ikke har blitt vurdert av spesialisthelsetjenesten, selv om hans atferd burde ha vekket mistanke om psykose.
– Observanden vurderes ikke å ha mottatt nødvendig og adekvat helsehjelp for sin psykoselidelse. Oppfølgingen han har fått, har ikke vært i tråd med en god prognose, skriver de.
Det er foreløpig ikke tatt ut tiltale. Saken er forhåndsberammet i Helgeland tingrett i Mosjøen fra 24. mars til 1. april.
Kontakter
PresseromElden Advokatfirma AS
Tel:+47 21 61 13 12media@elden.noBilder

Om Elden Advokatfirma
Elden Advokatfirma ble etablert i 1994 som en videreføring av virksomheten til advokat John Elden som ble etablert i 1963.
Elden Advokatfirma har hovedkontor i Oslo, også regionskontorer i Sandefjord, Hamar, Stavanger, Haugesund, Bergen og Tromsø.
Selskapet har over 100 advokater og -fullmektiger, og til sammen over 150 medarbeidere.

Følg pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elden Advokatfirma på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Endelig punktum for Ingebrigtsen-saken // Final Conclusion in the Ingebrigtsen Case30.6.2025 14:31:48 CEST | Pressemelding
Gjert Ingebrigtsen er endelig frifunnet for å ha mishandlet sine barn. - En klok og grundig avgjørelse som setter endelig punktum for Ingebrigtsen-saken, sier advokatene John Christian Elden og Heidi Reisvang.
Høyesterett frifinner Fosen-aksjonister – politiets frihetsberøvelse var ulovlig27.6.2025 09:52:55 CEST | Pressemelding
Høyesterett har i dag avsagt en enstemmig dom i saken mot de 13 Fosen-aksjonistene, og konkluderer med at reaksjonen mot dem var et uforholdsmessig inngrep i demonstrasjonsfriheten. Aksjonistene ble dermed endelig frifunnet. – En lettelsen dag for vår klienter, og for demokratiet vårt, sier advokat Maria Hessen Jacobsen i Elden Advokatfirma.
Idrettsforbundet avslår å suspendere Gjert Ingebrigtsen fra idretten25.6.2025 15:58:37 CEST | Pressemelding
Påtalenemden i Norges Idrettsforbund har avslått anmodningen fra Norges Friidrettsforbund om å suspendere Gjert Ingebrigtsen fra idretten.
Høyesterett behandler straffesaken mot Fosen-aksjonistene18.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fosen-aksjonistene ble frifunnet i både tingretten og lagmannsretten for å ha nektet å etterkomme politiets ordre under en demonstrasjon. Nå skal Høyesterett 19. juni behandle saken. – Når myndighetene ikke følger domstolens avgjørelser berører det selve kjernen i rettsstaten, sier advokat Maria Hessen Jacobsen i Elden Advokatfirma.
Ingebrigtsen-saken: Frifunnet for mishandling i nære relasjoner16.6.2025 10:52:01 CEST | Pressemelding
Gjert Ingebrigtsen er i en enstemmig dom fra Sør-Rogaland tingrett frifunnet for anklagene om mishandling i nære relasjoner. - En riktig dom, sier advokat John Christian Elden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom