Motvind Norge vokser i rekordfart – over 1.000 nye medlemmer på en uke - passerer 23.000 medlemmer
Motvind Norge har på under én uke fått over 1.000 nye medlemmer. Denne kraftige veksten viser at nordmenn har fått nok av industrialiseringen av norsk natur og krever en ny kurs i energipolitikken.

–Dette er et tydelig bevis på at folk er lei av å bli lurt. Både utbyggere og politikere har forsøkt å selge inn vindkraft som «grønn energi», men stadig flere gjennomskuer det som ren svindel. De store vindkraftutbyggingene har ødelagt verdifulle naturområder og ødelegger folks livskvalitet, samtidig som energisystemet vårt virker stadig dårligere. Nå sier folk tydelig ifra, sier John Fiskvik, styreleder i Motvind Norge.
Den siste ukens medlemsvekst sammenfaller med flere hendelser som har vekket stort engasjement.
-På NRKs Debatten tirsdag møttes vår rådgiver Eivind Salen og Bellona-leder Frederic Hauge til en opphetet diskusjon om ENØK. Programmet har i ettertid ført til hundrevis av klager til Kringkastingsrådet, siden Hauge fikk komme med svært usaklige personangrep mot Salen, uten å bli korrigert av programleder. Samtidig har planene om et stort vindkraftanlegg i Blaker i Lillestrøm Kommune utløst sterke reaksjoner, noe vårt folkemøte i Lillestrøm tydelig viste med smekkfull sal, fortsetter John Fiskvik.
I tillegg har energipolitikken vært en av de store stridstemaene i norsk politikk den siste tiden. Arbeiderpartiet og Senterpartiet gikk nylig fra hverandre i regjering, mye på grunn av uenighet om EUs fornybardirektiv. Samtidig vokser forventningene om at planene for elektrifiseringen av Melkøya blir stoppet.
– Regjeringen har kollapset på grunn av dårlig styring av energi- og industripolitikken. Medlemsveksten vår er et sterkt signal om at noe fundamentalt må endres. Samtidig ser vi at stadig flere partier og politikere tar inn over seg at den ukritiske satsingen på vindkraft har vært en katastrofe. Motvind Norge jobber knallhardt for å få et storting etter høstens valg som setter en stopper for videre vindkraftutbygging, sier Fiskvik.
-Sammen viser vi at motstanden nytter. Nok er for lengst nok.

Nøkkelord
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgJohn FiskvikStyrelederMotvind Norge
Tel:900 48 348john.fiskvik@motvind.orgLenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Kommunens krav overkjørt: NVE ignorerte støygrense i Gulen – “vetoretten” følges ikke i praksis14.10.2025 10:37:32 CEST | Pressemelding
Da Gulen kommune sa ja til Gulavind vindkraftverk, var det under en klar forutsetning: at støyen fra den gigantiske testturbinen ikke skulle overstige 37 desibel om natten. Det var et tydelig krav fra kommunen – et kompromiss som skulle beskytte innbyggerne mot helseskadelig støy. Men da NVE vedtok konsesjonen, var kravet fjernet.
Statnett bekrefter: Vindkraft og utenlandskabler har gitt kostnadseksplosjonen i kraftsystemet8.10.2025 15:42:10 CEST | Pressemelding
Vindkraft skulle gi billig strøm. I stedet har regningen eksplodert. Statnett bekrefter nå at ustabil vindkraft og flere utenlandskabler har gjort det norske kraftsystemet langt dyrere å drifte.
Nå vil EU kaste vinduet også3.10.2025 10:09:58 CEST | Pressemelding
Det sies at vi «kaster penger ut av vinduet» når vi bruker penger på unødvendige tiltak. Med EUs nye bygningsenergidirektiv blir vi ikke bare bedt om å kaste pengene ut – vi må kaste selve vinduet også.
Motvind Norge advarer mot utbygging av Utsira Nord16.9.2025 08:48:16 CEST | Pressemelding
Motvind Norge mener at utbygging av Utsira Nord ikke må gjennomføres, og stiller seg sterkt kritisk til bruk av 35 milliarder offentlige kroner på en mulig utbygging.
Over en halv million til Motvind Norge31.8.2025 11:44:11 CEST | Pressemelding
Motvind Norge gjennomførte lørdag en historisk innsamlingsaksjon. Resultatet overgikk alle forventninger: Hele 508.175 kroner kom inn via Spleis og Vipps – i tillegg til beløp som kommer direkte inn på bankkonto de nærmeste dagene. Summen vil dermed bli enda høyere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom