Beste EM plassering siden Sonja Henie
31.1.2025 21:54:08 CET | Norges Skøyteforbund | Pressemelding
Den norske kunstløperen Mia Risa Gómez leverte en imponerende prestasjon under årets Europamesterskap i kunstløp. Etter å ha klatret fire plasser fra kortprogrammet, endte hun på en sterk 12. plass sammenlagt. Dette er den beste norske plasseringen i et EM i kunstløp siden Sonja Henie!

EM i kunstløp går denne uken av stabelen i Tallinn. Mia lå på 16. plass etter kort-programmet. Under fredagens friløp leverte hun et feilfritt løp og fikk høyeste nivå på alle piruettene. Alt klaffet da 19 åringen satte beina på isen, og hun kapret en svært imponerende 8. plass i friløpet. Totalt holdt det til en 12.plass, som altså er den beste plasseringen til en norsk kunstløper i EM på 90 år!
Hun satt sesongbeste med 9. poeng, og ny norsk mesterskapsrekord med 14 poeng. Teknisk var hun rangert som 5. beste løper. EM ble en solid opptur før VM som går av stabelen i Boston i slutten av mars. Det er hennes første sjanse til å kvalifisere seg til OL.
Neste konkurranse for Mia er på hjemmebane i Nordics Open i Asker 6-9 februar.
Nøkkelord
Kontakter
Regina JensenSportssjef kunstløp
Tel:+46 733720202Følg pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Skøyteforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Norges Skøyteforbund forlenger samarbeidet med Bjarne Rykkje9.3.2026 19:07:38 CET | Pressemelding
Norges Skøyteforbund (NSF) er svært glade for å kunngjøre at Bjarne Rykkje har signert en ny fireårskontrakt. Rykkje får rollen som landslagssjef for hele forbundslaget og blir dermed svært sentral i utviklingen av norsk skøytesport frem mot OL i Frankrike i 2030.
Jeremy Wotherspoon takker for seg etter ti år i Skøyteforbundet3.3.2026 21:50:45 CET | Pressemelding
Norges Skøyteforbund (NSF) gratulerer Jeremy Wotherspoon med ny stilling som National Program NextGen Coach – Long Track i det canadiske skøyteforbundet. Dette innebærer at samarbeidet mellom Wotherspoon og NSF avsluttes 31. mars, etter ti svært innholdsrike år.
Mia Risa Gomez leder an når Sonja Henie Trophy samler toppnavn fra 22 nasjoner3.3.2026 20:58:13 CET | Pressemelding
Sonja Henie Trophy er tilbake i Oslo! Fra 5. til 8. mars 2026 samles noen av verdens beste kunstløpere til ISU-stevne. Stevnet, som hyller den legendariske kunstløperen og filmstjernen Sonja Henie, tiltrekker seg deltakere i verdenseliten.
Norske medaljesjanser under EM på skøyter i Polen9.1.2026 09:32:13 CET | Pressemelding
Fredag går startskuddet for EM enkeltdistanser, der Norge stiller med en slagkraftig tropp og gode medaljemuligheter. Flere av våre beste løpere er på plass, mens Sander Eitrem står over for å spisse formen mot OL. Mesterskapet sendes direkte på V Sport 2 og Viaplay gjennom hele helgen.
Skøytesporten gir frivilligheten ny kraft i Hamar8.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Når verdenseliten på skøyter samles i Vikingskipet 12.–14. desember til verdenscup, er det ikke bare idrettsglede og internasjonal oppmerksomhet som skapes. Arrangementene er også en kraftfull arena for frivillighet – og bidrar til å utvikle og styrke frivillighetskulturen i Hamarregionen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom