Norgespris - tapt mulighet for energisparing
På sin første dag som ettpartiregjering lanserte Støre og Aasland en ny strømordning, med 40 øre/kWh i den såkalte Norgesprisen.
– Skuffende korttenkt, og en tapt mulighet for energisparing, sier Pernille Bonnevie Hansen, nestleder Naturvernforbundet.

Norgespris er en statlig fastsatt fastprisavtale som strømselskapene skal pålegges fra neste vinter. Mellomlegget skal staten dekke.
Vil slite med nåværende enøk-mål
30. januar sprakk regjeringa fordi Ap ville innføre tre EU-direktiver, mens Sp nektet. Et av disse var energieffektiviseringsdirektivet fra 2022, som la opp til skjerpede mål og kraftfulle virkemidler for energieffektivisering. Det skulle kun gå én dag før statsministeren og energiministeren slo beina under sin egen kamp for å innføre direktivet. Den nye fastprisordningen er lagt opp slik at Norge vil slite med å nå selv sitt nåværende mål om 10 TWh strømsparing i bygg innen 2030.
Spareinsentiver forsvinner
En lav strømpris vil føre med seg økt strømforbruk. Med fastpris forsvinner folks insentiver til å lade bilen på natta, og andre tiltak som sprer forbruket utover døgnet. Høyere forbruk og høyere forbrukstopper vil kreve nye og større utbygginger av nettet. Mer nettutbygging gir isolert sett økt nettleie og kan ha betydelige negative naturkonsekvenser. Naturvernforbundet peker på at nettet kan brukes betydelig smartere enn i dag. Det er store muligheter for forbrukerfleksibilitet slik at vi kan unngå nettutbygging.
Øker press på utbygging av nett
- Den foreslåtte Norgesavtalen vil bare øke presset på utbygging av nett, og det taper både forbrukerne og naturen på. Å holde prisene kunstig nede på kort sikt vil tape seg på sikt, mens energisparing gir gevinst for folk både nå og i framtida. At regjeringa nå vil bruke 3,8 statlige milliarder på folks strømregning uten at en krone av det går til å kutte forbruket, er skuffende, sier Pernille Bonnevie Hansen.
Kontakter
Pernille Bonnevie HansenNestleder
Tel:997 74 337ph@naturvernforbundet.noOm oss
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Krever full oppvask etter hogst av gammelskog29.12.2025 09:00:14 CET | Pressemelding
Til tross for femti dokumenterte brudd på norske skogsertifiseringen, har kravet fra fire miljøorganisasjoner om at Viken Skog skal miste sertifikatet blitt avvist. Nå krever Naturvernforbundet full oppvask og endringer i norsk skogforvaltning.
FØRDEFJORDSAKEN: Gruveselskapet krever 4,7 millioner av miljøorganisasjonene12.12.2025 07:19:57 CET | Pressemelding
Nordic Mining har anket dommen fra Sogn og Fjordane tingrett med krav om at miljøorganisasjonene må betale hele 4,7 millioner i saksomkostninger etter tapet i tingretten. – Dette viser at gruveselskapet er mer opptatt av å slå oss konkurs med grovt urimelige pengekrav, enn å få gjennomført en fair rettsprosess som gjelder Førdefjordens framtid, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
FØRDEFJORDSAKEN: Anket i dag – dom i strid med EØS-avtalen10.12.2025 11:52:53 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har nå sendt anken i saken mot Nordic Mining om gruvedumping i Førdefjorden til Gulating lagmannsrett. Miljøorganisasjonene mener at dommen fra Sogn og Fjordane tingrett er i strid med EØS-avtalen.
FØRDEFJORDSAKEN: Anker saken om dumpeforbud3.12.2025 20:02:57 CET | Pressemelding
Tror på seier for Førdefjorden: Naturvernforbundet og Natur og Ungdom anker dommen i saken om forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden til Gulating lagmannsrett.
FØRDEFJORDEN: Avgjør anke i saken om dumpeforbud i dag3.12.2025 06:35:00 CET | Pressemelding
Svært mye står på spill når miljøorganisasjonene i dag avgjør om dommen i saken om midlertidig dumpeforbud skal ankes. – Vi vil stanse dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden, men rettsprosessen er så dyr at vi kanskje ikke kan ta sjansen, sier Sigrid Hoddevik Losnegård, leder i Natur og Ungdom.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom