Ikke alltid bilsensorene er til sjåførens beste
Bilene våre blir stadig smartere, men likevel bulker vi mer. – I noen tilfeller stoler nok sjåførene for mye på sensorene, sier skadeforebygger i Fremtind.

I alle nye biler er det sensorer som overvåker systemer og hendelser i motoren, inne i og rundt bilen. Men det er ikke alltid at bilens støttesystemer fungerer til det beste for sjåføren, erfarer forsikringsselskapet Fremtind.
– Mange av kundene våre skriver i skademeldingen at sensor ikke varslet dem før de rygget eller kjørte i ting, forklarer Hofstad-Nielsen.
Spesielt når det kommer mye snø, kan hjelpen fra sensorer bli svært begrenset eller ikke fungere i det hele tatt.
– Derfor er det viktig å huske på at sjåføren alltid er ansvarlig for kjøringen. Bilens sensorer er ment som en støtte, men ikke noe vi kan overlate alt ansvaret til, sier skadeforebyggeren.
Ryggeskader og påkjøringer er gjengangere
Stress og uoppmerksomhet fører til mange bulkeskader hvert eneste år – både med eller uten sensor i bilen. I 2024 har Fremtind sine kunder meldt inn i overkant av 83 200 bilskader*.
Ryggeskader, påkjøring bakfra og påkjørsler av parkerte biler er gjengangere. Dette er typiske skader som inntreffer når sjåførene er uoppmerksomme eller stresset.
– Det er tilfeller hvor sensorene forhindrer skader, og tilfeller hvor sjåfører stoler for mye på sensorer og dermed får en skade. Selv bor jeg et sted hvor det er trangt å parkere. Da varsler sensorene, men jeg velger å ignorere dem, for jeg vet det er plass. Det må jeg da passe på at jeg ikke gjør over alt. Det viktigste er derfor, som det alltid har vært, å ta seg god tid og konsentrere seg når vi kjører, avslutter Hofstad-Nielsen.
Skadeforebyggerens beste tips til bulkefri kjøring:
-
Ta deg god tid når du skal parkere og rygg alltid inn på parkeringen, ikke ut. Er du bekymret for parkeringshus – parker utenfor om det er mulig.
-
Ikke stol blindt på alle funksjonene i bilen, som for eksempel ryggekamera. Bilens bevegelser er kun sjåførens ansvar.
-
Om du ikke har mobilstativ, la mobilen ligge mens du kjører. Har bilen Bluetooth, bør du koble til denne før du starter å kjøre.
-
Gjør deg ferdig med tasting før du kjører. Ikke snap, skriv SMS eller plott inn adressen på GPS mens du kjører.
-
Nyere biler og spesielt mange elbiler har god akselerasjon. Ta det pent ut av kryss, ut av rundkjøringer og når du skal «flette» i kø, inn og ut av kollektivfelt eller på motorveien.
*I tillegg kommer glasskader og redningssaker, som ikke er med i beregningen.
Nøkkelord
Kontakter
Therese Hofstad-NielsenSkadeforebygger i Fremtind
Tel:928 58 599therese.nielsen@fremtind.noPressevakt
Tel:22 42 96 00pressevakt@fremtind.noBilder



Om Fremtind
Fremtind – størst på forsikring i bank
Vi er eid av SpareBank 1 Gruppen, DNB og Eika-Gruppen, og er et av Norges største forsikringsselskap.
Vår oppgave er å hjelpe og motivere deg til å ta vare på deg selv, tingene dine og de du er glad i, og vi skal være der når det trengs. Vi jobber med å finne nye og smarte løsninger, som gjør hverdagen din enklere og tryggere.
AutoSync er et datterselskap av Fremtind. De utsteder bombrikker til kjøretøy og krever inn penger for bompasseringen. Ønsker du å komme i kontakt med Autosync, finner du kontaktinformasjon her.
Følg pressemeldinger fra Fremtind
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fremtind på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fremtind
Gamle sikringsskap kan utgjøre en brannfare20.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange har gamle sikringsanlegg på hytta og opplever at sikringene ryker når de bruker flere apparater samtidig. Det kan være brannfarlig.
Kulde og strømsparing ga rekordmange frostskader i fjor18.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Likevel vurderer nær 1 av 3 nordmenn (32 prosent) å skru ned varmen i huset eller hytta for å spare strøm fremover.
Nå er det høysesong for skityveri14.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hvert år stjeles skiutstyr fra alpinanlegg og hyttevegger for flerfoldige millioner. Noen enkle knep gjør deg bedre rustet mot skityvene.
Boligeiere utsetter vedlikehold: Mange har ikke råd10.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fire av ti nordmenn setter ikke av penger til vedlikehold av egen bolig. Stram økonomi er blant hovedårsakene. – Kan ende med kjemperegning, frykter skadeforebygger.
God resultatøkning for Fremtind5.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fremtind Forsikring konsern leverte i 4. kvartal et resultat før skatt på 1 585 mill. kroner (794). Resultatet for året ble 3 232 mill. kroner (1 160). Fusjonen med Eika Forsikring har bidratt positivt til resultatforbedringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom