- Vi må fortsatt samarbeide om en politikk som gjør hverdagen lettere for folk.
Det er i dag blitt klart at Senterpartiet går ut av regjeringen. Fra nå av får Norge en ren Arbeiderparti-regjering.
- Det har blitt levert mye god politikk for arbeidsfolk de siste fire årene, men jeg registrerer at de to partiene ikke klarte å finne en løsning som gjorde at samarbeidet i regjeringen kunne fortsette.
LO-lederen er nå opptatt av å se fremover og understreker at Stortingets sammensetning er den samme som den var før Senterpartiet gikk ut av regjeringen.
- Politikken er viktigst. Jeg er sikker på at regjeringen vil kunne samarbeide godt med Senterpartiet i Stortinget, og sammen med andre kunne få bred støtte for en god politikk for vanlige folk, sier Hessen Følsvik.
Hun peker på at det fortsatt er et bredt rødgrønt flertall for en politikk som gir et trygt arbeidsliv, en sterk velferdsstat, og mindre forskjeller.
LO-lederen vil jobbe for et rødgrønt regjeringssamarbeid som også inkluderer Senterpartiet etter neste stortingsvalg.
- Arbeiderpartiet og Senterpartiet har i flere tiår hatt et nært og godt samarbeid. Vi kan og må fortsatt samarbeide om en politikk som gjør hverdagen lettere for folk.
Arbeiderpartiet og Senterpartiet er uenige om innføringen av tre direktiver fra EUs nye energipakke, den såkalte «Ren energi-pakken».
- For LO er EØS avtalen avgjørende. Den sikrer arbeidsplasser til hundretusener av våre medlemmer. Samtidig er det viktig å jobbe mer aktivt for å fremme norske interesser innenfor rammene av EØS-avtalen, og handlingsrommet skal tas i bruk med særlig vekt på å sikre nasjonal kontroll på områder som norsk arbeidsliv, energi og jernbane.
LO-lederen er godt fornøy med at Arbeiderpartiet slår fast at det ikke er aktuelt for regjeringen å innføre de øvrige fem direktivene i EUs nye energipakke i neste stortingsperiode.
- Vi må ta kontrollen over strømmarkedet, slik at folk og bedrifter får nok og rimelig nok strøm, sier LO-lederen og legger til:
- Den strømpakken som Arbeiderpartiet nå legger på bordet er en viktig avklaring. Den inneholder en garanti om å skrinlegge de fem andre direktivene i EUs nye energipakke. Det sammen med å droppe nye utenlandskabler, videreføre strømstøtten og kutt i moms på nettleie er viktige tiltak, som betyr mye for økonomien til både folk og bedrifter.
Kontakter
Geir Solaas MoenKommunikasjonsrådgiver
Tel:917 04 473geir.solaas.moen@lo.noFølg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Mellomoppgjøret 2025: Brudd mellom LO og NHO18.3.2025 13:31:04 CET | Pressemelding
LO har i dag tirsdag 18. mars brutt lønnsforhandlingene med NHO i mellomoppgjøret 2025, og har samtidig varslet avtale- og plassoppsigelser for over 200 000 arbeidstakere. Dermed går lønnsoppgjøret videre til mekling hos Riksmekleren i slutten av mars.
- Lønnsoppgjøret må levere også i usikre tider14.3.2025 12:04:47 CET | Pressemelding
Arbeidstakerne skal ha sin en del av verdiskapingen, også i usikre tider. LO-familien sto samlet bak kravet om økt kjøpekraft og at arbeidstakerne skal ha sin del av verdiskapingen, da lønnsoppgjøret ble sparket i gang fredag 14. mars.
20 000 flere LO-organiserte. Størst vekst blant unge.6.3.2025 06:59:00 CET | Pressemelding
LOs forbund fortsetter å vokse. Og det er først og fremst unge arbeidstakere, som velger å organisere seg. LOs 23 forbund har fått nesten 20 000 flere medlemmer det siste året. LO har nå totalt 1 026 701 medlemmer. LO-leder Peggy Hessen Følsvik er godt fornøyd med at LO i sitt jubileumsår øker såpass kraftig.
Folkets hjørne: LO åpner opp for publikum på Youngstorget27.2.2025 14:39:35 CET | Pressemelding
LOs nye besøkssenter, Folkets hjørne, åpner mandag 3. mars. Folkets hjørne skal formidle fagbevegelsens rolle i samfunnet og hjelpe unge i arbeidslivet.
Tar ikke gjenvalg26.2.2025 14:04:22 CET | Pressemelding
LO-leder Peggy Hessen Følsvik har gitt beskjed til valgkomiteen om at hun ikke ønsker gjenvalg som LO-leder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom