Her er de nye studiene ved UiS
Årsstudium i psykologi, årsstudium i statsvitenskap, nettstudium i reiseliv i endring og mulighet til å bli lektor på to år er blant de nye studiene ved UiS.

I dag, torsdag 6. februar, åpner Samordna opptak for søking. Her er de nye studietilbudene ved UiS:
Psykologi – årsstudium gir en innføring i hvorfor vi tenker, føler og oppfører oss som vi gjør, hvordan personligheten utvikles, hvordan kroppen reagerer på stress og hvordan vi kan forstå, forebygge og behandle psykiske lidelser.
Statsvitenskap – årsstudium gir kunnskap om politisk teori, offentlig politikk og administrasjon, sammenlignende politikk og internasjonal politikk.
Sosiologi – årsstudium handler om å forstå sammenhenger mellom folk og samfunn, fra sosial ulikhet og gruppedannelser til politiske forhold og globale endringer.
Profesjonsrettet master med integrert praktisk-pedagogisk utdanning (PPU) gir mulighet til å bli lektor på to år dersom du har en bachelor med minst ett fag som undervises i skolen. Studiet kan også tas på deltid.
Læring og psykologi - årsstudium gir en smakebit på læreryrket. Studiet kan senere bygges inn i en grunnskolelærerutdanning eller brukes i en bachelorgrad.
Friluftsliv – årsstudium lærer deg å planlegge og lede friluftsaktiviteter og gir deg praktiske ferdigheter og teoretisk kunnskap om norske friluftstradisjoner, miljøutfordringer og bærekraft.
Reiseliv i endring – årsstudium er et nettstudium som ser på hvordan reiselivet påvirker og påvirkes av samfunnsutviklingen generelt.
Se hele listen
– Vi lanserer flere kortere og fleksible utdanninger. Det er stor interesse for slike studier, ikke minst i Stavanger-regionen hvor det er et veldig godt arbeidsmarked og høy verdiskaping, sier UiS-rektor Klaus Mohn.
Se studieveiledernes beste tips til de som er usikre på studievalget
Les om hvorfor det kan være smart å ta et årsstudium.
Kontakter
Elin NybergAvdeling for kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:971 10 920elin.nyberg@uis.noBilder

Om oss
Universitetet i Stavanger har en innovativ og internasjonal profil og er en drivkraft i kunnskapsutviklinga og endringsprosesser i samfunnet. Samfunnsoppdraget vårt er å utfordre det velkjente, utforske det ukjente.
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Barn som startet ett år senere på skolen er svakere lesere og føler mindre skoletilhørighet25.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Elever som venter med skolestart trenger andre tilbud enn ett år ekstra i barnehagen, mener forskere.
World Anti-Bullying Forum ønsker BRP velkommen som hovedsponsor20.3.2025 13:43:32 CET | Pressemelding
BRP, en av verdens ledende produsenter av powersport-produkter, blir hovedsponsor for verdens største konferanse om mobbing.
Mediestudentene ved UiS drifter en av Rogalands største nyhetsredaksjoner10.3.2025 13:30:06 CET | Presseinvitasjon
Mediestudentene ved Universitetet i Stavanger (UiS) drifter nå redaksjonen Utsnitt, en av Rogalands største nyhetsredaksjoner.
Endelig kan du studere museumspedagogikk!5.3.2025 13:57:57 CET | Pressemelding
Yrkestittelen «museumspedagog» har eksistert i kultursektoren i flere tiår. En egen og helhetlig utdanning har feltet likevel ikke hatt i Norge, før nå. Fra høsten 2025 blir det mulig å utdanne seg innen læring og formidling på museer, vitensentre, minnesteder og nasjonalparksentre. Studiet er det eneste av sitt slag i Norden.
Norsk prosjekt med internasjonalt gjennombrudd i nyfødtmedisin3.3.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Et stort norsk forsknings- og bistandsprogram kan vise til hele 75 prosent reduksjon i mødredødelighet og 40 prosent reduksjon i nyfødtdødelighet i Tanzania. Prosjektet er et unikt eksempel på hvordan innovasjon kan oppskaleres gjennom offentlig-privat samarbeid i bistand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom