Bellona-leder Frederic Hauge angriper meningsmotstandere mens batterisatsingen sliter
Tirsdag 28. januar deltok Motvind Norges rådgiver Eivind Salen i Debatten på NRK1 for å diskutere EUs ren energi-pakke og norsk energipolitikk. I stedet for en saklig debatt, ble han utsatt for grove og udokumenterte beskyldninger fra Bellona-leder Frederic Hauge, som anklaget ham for å spre pro-russisk propaganda.

Dette er en kjent strategi fra Bellona-lederen, som tidligere har gått hardt ut mot kritikere av hvordan det grønne skiftet gjennomføres. Men det som ikke kom frem på Debatten, er Hauges egne økonomiske interesser i batteribransjen – en industri som akkurat nå er under sterkt press.
Bellona og Hauge med store økonomiske interesser
Bellona har i flere år vært en pådriver for batterisatsingen i Norge, blant annet gjennom selskapet Morrow Batteries, der Hauge selv har vært en av initiativtakerne. Ifølge VG har Bellona en aksjeportefølje knyttet til batterisatsingen verdt 39 millioner kroner, mens Hauge personlig har tjent 6,8 millioner kroner på sin investering.
Morrow har mottatt statlige lån på 1,5 milliarder kroner, men selskapet har hatt store økonomiske utfordringer og måtte nylig si opp 50–60 ansatte. Med slike summer i spill er det verdt å spørre om Bellona ved Fredric Hauge fremmer “miljøpolitikk” ut fra idealisme eller egen økonomisk vinning.
Motvind Norge – en uavhengig naturvernorganisasjon uten økonomiske interesser
Motvind Norge er en grasrotorganisasjon med over 22.000 engasjerte medlemmer som kjemper for naturen, uten noen økonomisk agenda. Vi representerer lokalsamfunn og enkeltpersoner som ønsker en ansvarlig energipolitikk basert på reelle miljøhensyn. I motsetning til Bellona, som har økonomiske bånd til den grønne industrien, er vår kamp utelukkende basert på prinsipper om naturvern og rettferdig energipolitikk.
Personangrep for å avlede oppmerksomheten
Hauge valgte i Debatten å angripe Eivind Salen med usanne påstander, i stedet for å diskutere sak. Dette er ikke bare en avsporing, men et forsøk på å kneble meningsmotstandere gjennom skitne triks.
At Salen skulle være «pro-russisk» er en absurd påstand. Kona hans er ukrainsk og de har derfor en sterk tilknytning til Ukraina. Anklagen sier mer om avsenderen enn om Salen. Når Bellona-lederen tyr til slike metoder, må det stilles spørsmål om hvorfor han ikke tåler en saklig debatt.
Saklig debatt etterlyses
Motvind Norge ønsker en debatt basert på fakta, ikke personangrep. Vi vil sende en formell klage til Kringkastingsrådet og oppfordrer våre medlemmer til å gjøre det samme. Vi forventer også at NRK tar sitt ansvar som allmennkringkaster alvorlig og unngår at økonomisk involverte aktører får angripe meningsmotstandere uten motstand fremover.
Bellona må svare på hvorfor de velger personangrep fremfor saklige argumenter. Vi registrerer at dette ikke er første gang Hauge bruker slike metoder, og vi forventer en mer ryddig debatt fremover.
John Fiskvik
Styreleder
Motvind Norge
Nøkkelord
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgJohn FiskvikStyrelederMotvind Norge
Tel:900 48 348john.fiskvik@motvind.orgBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Gapahuker som plaster på såret? Staten deler ut småpenger til vindkraftkommuner26.3.2025 11:09:04 CET | Pressemelding
Staten deler nå ut 28 millioner kroner til natur- og friluftstiltak i kommuner som er berørt av vindkraftutbygging. En enkelt testturbin i Gulen er tildelt 10 ganger så mye penger.
Stort flertall mot vindkraftutbygging i Modalen10.3.2025 18:39:59 CET | Pressemelding
70% stemte mot planene om vindkraftutbygging i Modalen kommune. Den rådgivende folkeavstemning har gitt kommunestyret tydelig beskjed: Norsk Vind er uønsket i Modalen.
Motvind Norge støtter strengere krav, men advarer mot hastevedtak i energiloven12.2.2025 09:00:22 CET | Pressemelding
Motvind Norge støtter strengere krav til energiprosjekter, men advarer mot svekkede konsesjonsprosesser som i praksis er en fordekt tilpasning til fornybardirektivet.
Finnmark trenger ikke en 420 kV kraftledning – oppgrader eksisterende nett i stedet10.2.2025 12:44:32 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har anbefalt at Statnett får konsesjon til å bygge en ny 420 kV kraftledning mellom Skaidi og Lebesby. Motvind Norge stiller seg kritisk til denne anbefalingen og mener den ikke er begrunnet i forsyningssikkerhet for befolkningen, men i behovet for å legge til rette for vindkraftutbygging i Finnmark.
Motvind Norge vokser i rekordfart – over 1.000 nye medlemmer på en uke - passerer 23.000 medlemmer3.2.2025 05:30:00 CET | Pressemelding
Motvind Norge har på under én uke fått over 1.000 nye medlemmer. Denne kraftige veksten viser at nordmenn har fått nok av industrialiseringen av norsk natur og krever en ny kurs i energipolitikken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom