Petter Northug skal ikke være TV 2- ekspert og kommentator under Ski-VM
TV 2 har satt det redaksjonelle samarbeidet med Petter Northug på pause. Han kommer derfor ikke til å være kommentator eller ekspert under VM på ski eller VM i skiskyting. Samtidig fortsetter TV 2 det langsiktige samarbeidet med Northug, og han vil være å se på TV 2s kveldssendinger under VM.

Grunnen til at han ikke skal være ekspert og kommentator nå er at TV 2-profilen har for mange engasjement, som i sum ikke er forenlig med en redaksjonell rolle.
- Petters engasjement i TV 2 er viktig for oss, og vi fortsetter samarbeidet på sikt som følge av vår satsning på vinteridrett. Men akkurat nå har Petter for mange jern i ilden, som ikke er forenelig med å være kommentator og ekspert, sier sportsredaktør Vegard Jansen Hagen.
Dette handler både om Petters langrenns-satsning, men også hans kommersielle avtaler i en periode der han samtidig var tiltenkt oppgaven som kommentator og ekspert. Northug vil likevel være å se på skjermen i TV 2s VM-sendinger, bare ikke i en redaksjonell rolle. TV 2 og Petter er enige om dette.
- Dialogen med TV 2 har vært god, og vi er enige om at det er riktig å trykke på pauseknappen for ekspert-rollen nå med alt som skjer. Men jeg ser likevel frem til å kunne bidra i TV 2s VM-sendinger fra Trondheim, ikke minst i kveldsshowet fra Nye Hjorten Teater, sier Petter Northug.
- Petter vil være gjest og profil i TV 2s VM-sendinger, sammen med andre sterke og viktige stemmer. Men han vil altså ikke kommentere eller være ekspert, verken under løpene eller som ekspert på arenaen, sier Jansen Hagen.
Northug sier han er glad for at TV 2 er tydelig på at de ønsker ham med videre.
- Jeg er glad for at TV 2 ønsker et langsiktig samarbeid. Selv om vi nå pauser selve ekspertrollen, er det massevis av spennende muligheter som jeg ser frem til å gjøre sammen med TV 2 i årene som kommer, sier Northug.
Nøkkelord
Kontakter
Jan-Petter DahlPressesjef
For spørsmål om TV 2s innhold, TV 2 Play, seer- og strømmetall, og sportsrettigheter.
Kontaktperson for TV 2s leder- og redaktørgruppe.
Bilder

Om oss
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er et av Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Presseinvitasjon: «Skal vi danse»15.10.2025 12:28:33 CEST | Presseinvitasjon
TV 2 ønsker pressen velkommen til å dekke tredje livesending av «Skal vi danse» lørdag 18. oktober.
Presseinvitasjon: «Skal vi danse»8.10.2025 14:14:30 CEST | Presseinvitasjon
TV 2 ønsker pressen velkommen til å dekke andre sending av «Skal vi danse» sesong 20 på lørdag 11. oktober
TV 2 ønsker presse velkommen til premierevisning og pressedag for «Hotellet»6.10.2025 08:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 14. oktober ønsker TV 2 pressen velkommen til visning og pressedag for «Hotellet», som får premiere på TV 2 Play og TV 2 Direkte fredag 17. oktober.
Presseinvitasjon: Premiere på «Skal vi danse» sesong 2030.9.2025 13:37:38 CEST | Presseinvitasjon
TV 2 ønsker pressen velkommen til å dekke premieren på «Skal vi danse» sesong 20 lørdag 4. oktober.
TV 2 inviterer til førpremiere og pressetreff for sesong 3 av «Spillet»22.9.2025 11:48:30 CEST | Presseinvitasjon
Mandag 29. september ønsker TV 2 pressen velkommen til førpremiere og pressetreff for sesong 3 av «Spillet», som har sesongpremiere på TV 2 Play og TV 2 Direkte onsdag 1. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom