Kontroll av barneprodukt hos TEMU: Fann farlege og forbodne miljøgifter
8 av dei 13 produkta som Miljødirektoratet kjøpte inn frå TEMU for kontroll, inneheldt fleire helse- og miljøfarlege stoff. Produkta er forbodne å selje i Noreg.
I alt 13 produkt som sandalar, smykkar og ranglar til barn vart kjøpt inn og sende til analyse i laboratorium for å sjekke om dei inneheldt miljøgifter som er strengt regulerte i Noreg og Europa. Vi sjekka også om dei var riktig merkte.
Fleire giftige stoff i same produkt
I undersøkinga fann vi at fleire av produkta inneheldt fleire ulike miljøgifter. Eit armband inneheldt både kadmium, bly, klorparafinar og ftalat over tillaten grenseverdi.
-Regjeringa er opptekne av at varane vi kjøper på nett skal være trygge og bærekraftige. Det er alvorleg at produkta på TEMU i denne kontrollen inneheldt farlege og forbode miljøgifter, og særskild når disse er laga for barn. Eg oppmodar folk til å handle andre stader enn på TEMU, seier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Miljødirektoratet valde å kontrollere produkt som består av plastmateriale og metall då slike materiale potensielt inneheld dei mest farlege miljøgiftene. Stoffa som ftalat og kortkjeda klorparafinar blir brukte i plastmateriale (PVC ), og kadmium og bly i metall blir ofte brukte i smykke.
-Desse miljøgiftene har lenge vore strengt regulerte fordi dei er skadelege for helse og miljø. Når dei er over grenseverdiar, er produkta forbodne å selje både i Noreg og Europa, seier Ellen Hambro, direktør i Miljødirektoratet.
Kadmium i smykke til barn
Av produkta vi kontrollerte, var det eitt smykke som inneheldt 88 % kadmium.
Kadmium er både akutt og kronisk giftig for menneske, og fleire kadmiumsamband er kreftframkallande. Når kadmium først er teke opp i kroppen, tek det svært lang tid før det skiljes ut. Små mengder kan skade levra, lungene, nyra og skjelettet.
Stoffet er i tillegg mistenkt å kunne skade forplantningsevna og kunne gi fosterskadar. I miljøet påverkar kadmium både plantar og dyr sidan planten tek opp tungmetallet, og dyr et plantar, som igjen kan føre til helseskadar hos dyr.
Kadmium alvorleg for barn
Kadmium kan setje barns helse i akutt fare. Barn har ein tendens til å putte ting i munnen, og smykkar som inneheld kadmium kan dermed føre til høg risiko for opptak av dette giftige metallet i kroppane til barn.
Stoff som gjer plast mykt
I plastsandalar til barn og eit fotballarmband fann vi miljøgiftene ftalat og klorparafinar som var langt over tillatne grenseverdiar. Desse stoffa kan påverke hormonsystemet og reproduksjonsevna hos både menneske og dyr. Dei er også viste kreftframkallande i forsøk.
Felles for begge miljøgiftene er at dei ikkje blir brotne ned, og dei hopar seg opp i næringskjeda. I tillegg er klorparafinar giftige for vasslevande organismar og kan føre til skadar på lever og nyrer hos dyr.
Produkt mangla påkravd merking
Leikar skal vere CE-merket for å lovleg kunne seljast i EU. CE-merking betyr at eit produkt samsvarer med dei forskriftene og lovkrav som blir stilte til produktet. Fleire av produkta mangla CE-merking og anna påkravd merking. Vi ser ofte mangelfull merking på produkt frå nettbutikkar og plattformer som opererer utanfor Europa.
Kva gjer Miljødirektoratet?
Miljødirektoratet har kontakta TEMU der vi opplyser om funna og ber dei stanse salet av produkta. TEMU har etter førespurnaden vår svart og fjerna produkta frå nettsida deira.
Miljødirektoratet vil halde fram med å gjennomføre kontrollaksjonar, både av utanlandske og norske nettbutikkar. Hovudfokuset vil vere å kontrollere produkt som har risiko for å innehalde miljøgifter.
Råd til forbrukarar
Resultata frå kontrollen med produkt frå TEMU samsvarer med tidlegare funn frå kontrollar av andre nettbutikkar som opererer frå land utanfor Europa, slik som t.d. SHEIN, Fruugo og Wish.
-Sjølv om produkta er produserte i land med svakare miljøkrav og reguleringar enn i Europa, må dei følgje regelverket vårt og vere lovlege å selje her. Men forbrukarar bør vere klare over at det kan innebere ein større risiko å kjøpe varer frå nettbutikkar som opererer utanfor Europa. Våre kontrollar avdekkjer nok berre toppen av isfjellet, seier Ellen Hambro.
Kontakter
Pressevakt
Tel:40 10 38 00presse@miljodir.noLenker
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Havnivåstigning: Noreg er dårleg førebudd3.2.2025 09:19:28 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet etterlyser at éi statleg styresmakt får ansvaret for arbeidet med å tilpasse samfunnet til eit stigande havnivå.
Havnivåstigning: Norge er dårlig forberedt3.2.2025 09:19:05 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet etterlyser at én statlig myndighet får ansvaret for arbeidet med å tilpasse samfunnet til et stigende havnivå.
Foreslår tidenes mest begrensede laksefiske31.1.2025 16:36:31 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet foreslår stopp i sjølaksefisket i Finnmark fra i år, og å begrense fisket ytterligere i tre fjorder og 42 elver over hele landet.
Foreslår det mest avgrensa laksefisket i historia31.1.2025 16:36:31 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet foreslår stopp i sjølaksefisket i Finnmark frå i år, og å avgrense fisket ytterlegare i tre fjordar og 42 elvar over heile landet.
Gaupejakta starter: Vil ha færre skadeskytinger31.1.2025 13:23:24 CET | Pressemelding
Med kurstilbud fra Norges jeger- og fiskerforbund (NJFF) til jegere og kontroll av skuddplasser håper Miljødirektoratet å gjøre noe med den høye andelen skadeskytinger i gaupejakta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom