Flat avslutning på året for byggevarehandelen

Del

I årets siste tertial steg omsetningen til byggevarehusene med 0,1 prosent fra samme periode året før. Veksten var sterkest i fylkene Agder og Vestland, mens Innlandet, Akershus og Møre og Romsdal så den største nedgangen i perioden.

Aslaug Koksvik, direktør Virke byggevarehandel.
Aslaug Koksvik, direktør Virke byggevarehandel.

Proffmarkedet fortsatte en lang periode med nedgang, og i 3.tertial var denne 1,4 prosent. Privatmarkedet viste en mer positiv utvikling, med en vekst på 3,4 prosent.

Den tilbakelagte renteoppgangen, sammen med svakt nyboligsalg og høye byggekostnader, har bidratt til stor nedgang i byggeprosjekter som igangsettes.

- Proffmarkedet fortsetter å falle for syvende tertial på rad som følge av den kraftige nedgangen i boligbyggingen, sier Aslaug Koksvik, direktør for Virke Byggevarehandel.

Bedring i kjøpekraften, forventninger om snarlig rentenedgang, samt større aktivitet i bruktboligmarkedet, har bidratt til at vi nå ser noe verdivekst i privatmarkedet, etter en lang periode med nedgang.

- Trolig har vi lagt den største tilbakegangen i byggevarehandelen bak oss, men usikkerheten er særlig stor i proffmarkedet, der oppsvinget i boligbyggingen lar vente på seg, avslutter Koksvik.

Se tertialrapporten vedlagt.

Nøkkelord

Kontakter

Dokumenter

Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye