Hafslund Celsio inviterer til pressekonferanse ifm. oppstart av karbonfangstprosjektet i Oslo.
Hafslund Celsio inviterer til pressekonferanse i forbindelse med ny realisering av karbonfangstprosjektet på avfallsforbrenningsanlegget på Klemetsrud.

Etter en omfattende kostnadsreduserende fase og grundig prosess er det et mer modent karbonfangstprosjekt som igjen er i gang igjen.
Vi inviterer pressen til en pressekonferanse på tomten hvor karbonfangstanlegget vil bygges mandag 27. januar 2025 kl. 11.00.
Når: klokken 11:00, 27.1.2025
Hvor: Klemetsrudveien 1, 1278 Oslo
Det vil være en kort orientering med påfølgende mulighet for en til en intervjuer.
Deltakere:
Energiminister Terje Aasland, Energidepartementet.
Byrådsleder Eirik Lae Solberg (H), Oslo kommune
Administrerende direktør Martin S. Lundby, Hafslund Celsio
Administrerende direktør Kjetel Digre, Aker Solutions
Administrerende direktør Egil Fagerland, SLB Capturi
Pressekonferansen foregår utendørs på byggeplassen til det kommende karbonfangstanlegget.
Parkering må foregå på gjesteparkering i Klemetsrudveien på oversikten av anlegget.
Vis høy grad av aktsomhet da det er tungtransport i området.
Kontakter
Truls JemtlandHafslund Celsio (fjernvarme og kjøling, avfallsforbrenning og karbonfangst)
Tel:47 920 29 480truls.jemtland@celsio.noOm Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har en million nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Her fraktes 37 tonn med elektrisk lastebil13.3.2025 16:34:52 CET | Pressemelding
Den 37 tonn tunge transporten med nytt løpehjul og deler til Faslefoss kraftverk er fraktet med elektrisk lastebil fra Finland til Valdres og ankom anlegget i dag. Det er første gang i Norge at tunge kraftverkskomponenter fraktes elektrisk.
Foreløpig årsregnskap 2024: God drift og rekordhøy produksjon ga et solid årsresultat27.2.2025 14:33:55 CET | Pressemelding
God drift og rekordhøy kraftproduksjon på 19,7 TWh ga Hafslund et solid resultat i 2024. Årsresultat etter skatt endte på 3 757 millioner kroner.
Hafslund har fått nødvendig dispensasjon for å bygge dam med vei4.2.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
NVE har gitt Hafslund nødvendig dispensasjon for å gjenoppbygge dammen ved Braskereidfoss kraftverk med vei.
Karbonfangst i Oslo realiseres!27.1.2025 08:02:23 CET | Pressemelding
Hafslund Celsio har besluttet å gjenoppta karbonfangstprosjektet på Klemetsrud i Oslo. Sammen med Aker Solutions og SLB Capturi skal de bygge et av verdens første fullskala karbonfangstanlegg på avfallsforbrenning. Anlegget er i drift innen tredje kvartal 2029.
Carbon capture in Oslo becomes a reality!27.1.2025 08:02:23 CET | Press release
Hafslund Celsio has decided to resume the carbon capture project at Klemetsrud in Oslo. Together with Aker Solutions and SLB Capturi, they will build one of the world’s first full-scale carbon capture facilities at a waste-to-energy plant. The facility is expected to be operational by the third quarter of 2029.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom