15.000 fikk med seg lysshow i Bergen
Over 15.000 store og små fikk med seg det spektakulære lysshowet og folkefesten i anledning UiB og Universitetsmuseets 200-årsjubileum.

Lysshowet ble vist til sammen fem ganger lørdag og søndag, og totalt møtte over 15.000 mennesker opp i tradisjonelt bergensvær på Muséplass for å få med seg visningene.
– Det var fantastisk å oppleve 3D-lysshowet sammen med tusenvis av Bergensere. Vestlendinger er hardføre og nysgjerrige, og jeg er overveldet over hvor mange som trosset regn og vind for å feire sammen med oss. For meg gjorde ruskeværet opplevelsen enda mer spektakulær, og enda mer vestlandsk, sier UiB-rektor Margareth Hagen, som selv har fått med seg alle fem visningene.
Lysshowet som ble vist på Universitetsmuseets fasade, markerer starten på UiBs og museets 200-årsjubileum. Lysshowet er designet av Kolibri Media, med originalmusikk komponert av Kjetil Fluge, og produsert av Kulturoperatørene.
Rekord på Universitetsmuseet
Gjennom helgen hadde også Universitetsmuseet gratis inngang, og satte besøksrekord med over 4.000 besøkende.
– Det var eventyrlig å se hvordan de unike gjenstandene fra samlingene våre ble vist frem på museumsbygget. Jeg håper lysshowet gjorde publikum nysgjerrig på mer kunnskap. Hele byens befolkning er hjertelig velkommen tilbake til Universitetsmuseet for flere store opplevelser, sier direktør ved Universitetsmuseet, Kari Loe Hjelle.
I 2025 er det 200 år siden Bergen museum ble opprettet – museet som dannet røttene til det som i dag er Universitetet i Bergen. Jubileet vil markeres gjennom en rekke arrangementer og aktiviteter for store og små gjennom hele 2025, spesielt i april da det blir en stor offisiell markering av jubileet.
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noBilder



Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Ekspertkilde Nobels Fredspris10.10.2025 11:16:38 CEST | Pressemelding
UiB-professor er tilgjengelig for å kommentere og utdype tildelingen av Nobels fredspris.
Eksperter fra UiB: Nobelprisen i litteratur9.10.2025 13:14:57 CEST | Pressemelding
UiB har forskere som kan kommentere og utdype årets Nobelpris i litteratur.
1000 elever deltar i Holbergprisen i skolen.7.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Elever fra Longyearbyen i nord til Grimstad i sør skal delta i årlig nasjonal forskningskonkurranse.
Nobelprisen i medisin: UiB-professor forklarer T-cellenes viktige funksjon6.10.2025 18:15:14 CEST | Pressemelding
Mary Brunkow, Fred Ramsdell og Shimon Sakaguchi er tildelt årets Nobelpris i medisin for banebrytende forskning på immunforsvaret. Her forklarer UiB-professor Eystein Husebye hva T-celler er, og hvordan de virker.
Ekspertliste fra UiB: Likestilling og tradwives2.10.2025 09:47:48 CEST | Pressemelding
Her er en oversikt over eksperter fra UiB som kan belyse debatten om likestilling og «tradwives».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom