Dramatisk for sivile i Øst-Kongo
Tusenvis er tvunget på flukt etter at kampene mellom myndighetsstyrker og opprørsgrupper i DR Kongo har eskalert de siste dagene. – En glemt humanitær krise som stadig blir verre, sier CARE Norge.

Siden starten av januar har opprørsgruppen M23 trappet opp sine angrep og tatt kontroll over stadig flere områder i Øst-Kongo. Denne uken toppet det seg da gruppen tok byen Saké og nærmet seg Goma.
Flere flyktningeleire har havnet i kryssilden mellom myndighetene og M23.
– CARE har prosjekter i flere av de rammede flyktningeleirene. De humanitære konsekvensene er enorme. Flere tusen mennesker har blitt tvunget til å flykte på nytt, og oppholder seg hos familie, i kirker eller i skur. Vi er spesielt bekymret for sårbare kvinner og barn, som nå mangler alt av ressurser for å brødfø seg selv og familien. Det er en katastrofal situasjon for dem, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
Også CAREs arbeid i landet har blitt påvirket.
– Internett har vært nede siden torsdag. Det gjør kommunikasjon vanskelig. Men vi har et kriseteam på plass slik at vi fortløpende kan vurdere vår respons, og de fleste av våre ansatte jobber nå hjemmefra, sier Georgsen.
Flere enn 178.000 mennesker skal ha blitt drevet på flukt de siste ukene. Til sammen er mer enn 400.000 mennesker drevet på flukt i Den demokratiske republikken Kongo, ifølge FN.
– Situasjonen i DR Kongo er en av verdens mest alvorlige og underrapporterte humanitære kriser. Når kampene trappes opp, gjør det en allerede kritisk situasjon enda verre. Vi følger situasjonen tett, og håpet er at ikke mer konflikt avler mer nød og lidelse enn vi allerede ser i landet, sier Georgsen.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noIrene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noBilder

Om CARE Norge
CARE ble grunnlagt i 1945 og er nå en av verdens største hjelpeorganisasjoner, med prosjekter i 102 land. CARE Norge jobber med langsiktig utviklingsbistand og nødhjelp i 11 av disse landene, med jenter og kvinners rettigheter i fokus. CAREs bistand nådde mer enn 100 millioner mennesker i 2021.
Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
– Et øyeblikk som krever resolutt handling fra verdens ledere17.9.2025 10:24:21 CEST | Pressemelding
GAZA: Lederne av internasjonale hjelpeorganisasjoner som CARE, Redd Barna, Flyktninghjelpen og Leger uten grenser, ber verdens ledere gripe inn etter FNs folkemord-konklusjon.
Reaks – FN-granskernes Gaza-rapport16.9.2025 15:19:54 CEST | Pressemelding
– Vi ser gang på gang at det gis et falskt inntrykk av at sivile beskyttes, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE NorgeKaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge
Historisk valg i Syria gir håp for fremtiden16.9.2025 09:21:50 CEST | Pressemelding
Landet som for få år siden ble terrorisert av IS og styrt av en diktator, velger denne uken ny nasjonalforsamling. – Det gir fremtidshåp, sier Gudrun Bertinussen, utenlandssjef i CARE Norge.
Ingen trygghet å flykte til for folk i Gaza by12.9.2025 12:36:11 CEST | Pressemelding
Til lyden av bomber og droner er det ett spørsmål som fortsatt er helt sentralt for folk i Gaza by: Hvor skal vi dra?
Vitner forteller at kvinner ikke får hjelp etter jordskjelvet i Afghanistan5.9.2025 14:21:21 CEST | Pressemelding
– Nå er det helt avgjørende at hjelperesponsen ser spesielt på kvinner og jenters behov, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom