Nytt tilbud støtter lærere som møter elever med traumeopplevelser
Nasjonalt senter for flerkulturell opplæring (NAFO) ved OsloMet inviterer skoler til å søke om å delta på opplæring i programmet Trygg læring – traumesensitiv opplæring for nyankomne elever våren 2025.

– Mange lærere i innføringstilbud møter elever som har med seg stressende eller traumatiske erfaringer inn i klasserommet. Vi ønsker å gi elever og lærere verktøy som skaper trygghet i undervisningssituasjonen, forteller senterleder ved NAFO Marit Lunde.
Skolene som deltar i Trygg læring, får opplæring i helt konkrete oppgaver de kan gjøre sammen med elevene som bidrar til å identifisere, forstå og håndtere stress. Grunnopplæringen foregår over to dager i Oslo, og deretter følges skolene opp digitalt. Det er utarbeidet en håndbok for lærere, og det utvikles nå digitale støtteressurser for elevene på ulike språk for å imøtekomme det språklige mangfoldet blant elever i innføringstilbud.
– Trygg læring er utformet slik at det ikke er traumeopplevelsene i seg selv som står i fokus. Vi legger vekt på reaksjonene, og hvordan disse kan oppleves kroppslig og mentalt. Man lærer seg å forstå reaksjonene, hvordan man kan forholde seg til dem, og hvilke metoder som reduserer elevenes stressnivå.
– Målet er å skape trygghet for elevene og lærerne i møte med stress, og dermed skape bedre forutsetninger for elevenes trivsel og læring i skolen, avslutter Lunde.
Mer informasjon og søknadsskjema finnes på Nasjonalt senter for flerkulturell opplærings hjemmeside.
Nøkkelord
Kontakter
Solveig Berg JohnsenSeniorrådgiverNasjonalt senter for flerkulturell opplæring
solbj@oslomet.noLenker
Om oss
OsloMet – storbyuniversitetet har cirka 22.000 studenter og 2.600 ansatte, og har studier i Pilestredet og på Kjeller.
OsloMet tilbyr et bredt spekter av høyere utdanning innen profesjonsrettede studier i Norge.
OsloMet er også en ledende leverandør av forskningsbasert kunnskap for velferdssamfunnet.
Nasjonalt senter for flerkulturell opplæring
Nasjonalt senter for flerkulturell opplæring (NAFO) er en del av Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier ved OsloMet. NAFO skal bidra til at flerspråklige og flerkulturelle perspektiver blir ivaretatt i alle ledd i utdanningssystemet fra barnehage til høgskole- og universitetsnivå.
Følg pressemeldinger fra OsloMet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OsloMet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OsloMet
Unge bruker cannabis på ulike måter – én gruppe vekker bekymring6.11.2025 11:23:22 CET | Pressemelding
Forskere deler unge cannabisbrukere inn i fire kategorier. For de fleste handler det om nysgjerrighet, tilhørighet eller å utforske nye ungdomsidentiteter. Men for noen få er bruken knyttet til ensomhet og psykiske utfordringer.
Ungdatakonferansen 202530.10.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Velkommen til Ungdatakonferansen 2025! Årets tema er Mot og motstand: Unges engasjement og holdninger. Kom og møt ledende fagfolk på feltet 12. november, på Sentralen, Oslo.
Institutt for estetiske fag ved OsloMet feirer 150 år7.10.2025 14:12:40 CEST | Pressemelding
Institutt for estetiske fag fyller 150 år. Velkommen til feiring fra 14.-16. oktober med utstillinger, foredrag og forestillinger.
Disse er mest skeptiske til elbil6.10.2025 13:37:20 CEST | Pressemelding
Kvinner, eldre og personer med lavere utdanning er blant de gruppene som er mest skeptiske til elbiler, ifølge en ny studie.
Så likt tenker offentlig og privat ansatte om politikk26.9.2025 12:39:22 CEST | Pressemelding
– Det er interessant at privat ansatte, som ofte plasserer seg på høyresiden, ikke ønsker å kutte i offentlige budsjetter, sier forsker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom