Bombesyklonen «Éowyn»: Dette bør du gjøre før og etter
23.1.2025 12:36:54 CET | Frende Forsikring | Aktuelt
- Det kan bli heftig flere steder, så sikre tingene dine før vindkastene kommer på fredag. Så kan du ta helg i sofaen med god samvittighet.

Det sier seniorrådgiver i Frende Forsikring, Marius Solberg Anfinsen. Det er sendt ut gult farevarsel om kraftige vindkast langs vestlandskysten fredag og lørdag. Varselet fra Meteorologisk institutt gjelder for Rogaland, samt deler av Hordaland og Agder.
Før vinden kommer
- Når været står på som verst skal du tenke på egen sikkerhet, men hvis du har mulighet før det drar seg til, bør du sikre tingene dine. Løse gjenstander kan gjøre stor skade når vinden blir så kraftig som det meldes, sier Solberg Anfinsen.
- Kanskje spaden står ute etter januarsnøen vi hadde? Eller kanskje akebrett eller ski står langs husveggen og kan fly avgårde? Ting som plutselig blir tatt av vinden kan treffe både folk og bygninger, sier han.
Har du båt på sjøen? Vær ekstra våken
Mange havner har krav om fortøyning med dempere på tau.
- Ofte må det doble fortøyninger til, om båten skal ligge trygt. Ved melding om sterk vind anbefales det ofte å sikre båtene med ekstra spring, men selv ikke det er godt nok, hvis tauverket er morkent, sier rådgiveren i Frende.
Båteiere oppfordres til å vurdere å bytte ut eldre tauverk med nytt og kanskje kraftigere tau.
- Tau er kostbart. Ta vare på det, og skyll det godt i ferskvann, eller ha det i vaskemaskinen, sier han.
Mister erstatning
Sikkerhetsforskriftene i forsikringsavtalen din sier mer om ansvaret du har som båteier.
- Du risikerer at erstatningen din faller bort eller blir redusert, om du ikke har festet båten slik at den kan klare seg i vær og vind, sier Solberg Anfinsen.
Det står også at båten skal holdes lens, og det skal føres slikt tilsyn med båt og tilbehør som forholdene krever.
Må du kjøre bil?
Vurder om det er nødvendig å kjøre når vinden uler som verst.
- Det kan være stengte broer og andre hindringer som gjør det vanskeligere å komme fram. Sjekk om det er nødvendig å reise, eller om du kan utsette det, sier Marius Solberg Anfinsen.
Når vinden har passert
Når det verste er over bør du sjekke om vinden har ødelagt eller blokkert noe med herjingene sine.
- Hvis det ble heftig rundt huset ditt bør du sjekke at ingenting er ødelagt. Eller at ingen trær har veltet eller at rusk og rask har lagt seg i kummer og andre steder der regnvannet skal sluses unna, sier han.
Mange vet ikke hva eiendommen deres tåler
I en undersøkelse Sentio har gjort for Frende sier 3 av 5 at de er usikre på om huset, leiligheten eller eiendommen deres er godt rustet mot mer ekstremvær.
- Det er ikke godt nok. Det blir bare mer av denne typen vær og da har alle et ansvar for å vite litt om dette. Du kan ikke overlate det til tilfeldighetene og bare håpe at det går bra, sier seniorrådgiver i Frende Forsikring, Marius Solberg Anfinsen.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder





Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Nå betaler båteierne prisen for å ikke følge med24.3.2026 07:48:00 CET | Aktuelt
For mange betyr påska at båten skal på sjøen igjen. - Har du ikke fulgt med i vinter kan det bli en dyr overraskelse. I snitt kostet en båtskade snaut 64 000 kroner i fjor.
9 av 10 påvirkes av krigen i Midtøsten19.3.2026 07:56:00 CET | Aktuelt
Helt ferske tall viser hvordan krigen i Midtøsten påvirker nordmenn. Dette bekymrer mest akkurat nå.
Midtøsten: 1 av 5 er bekymret for økte bensinpriser17.3.2026 07:44:00 CET | Aktuelt
Fersk undersøkelse viser at krigen i Midtøsten gjør nordmenn bekymret for bensinprisene her hjemme. - Krigen treffer nordmenn rett i lommeboka selv om den er langt unna.
Slår alarm om gamle rør i norske hus12.3.2026 07:46:00 CET | Aktuelt
De siste fem årene har slitasje og gamle rør vært årsaken til mer enn 164 000 vannskader. Disse har kostet mer enn 8,5 milliarder kroner.
33 husbranner hver dag i fjor10.3.2026 07:52:00 CET | Aktuelt
I fjor brant det i 33 norske hus hver eneste dag. Kostnadene gikk i taket, selv om det var færre branner enn året før. Det viser ferske skadetall fra 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom