Ny kunnskaps-portal om Vestlandet si historie
Interessert i Vestlandet? Universitetet i Bergen og Vestland fylkeskommune har gått sammen om den digitale kunnskapsportalen Kringom.no. Her kan du både søke etter ord og uttrykk og leite i kartet.

Universitetet i Bergen og Vestland fylkeskommune samarbeider om å gje tilgang til kunnskap om den felles historia vår. Gjennom søk i kart og tekst kan Kringom.no ta deg med på ei virtuelle reise i Vestland, der du kan lese om den rike kulturarven og den mangfaldige naturen i regionen.
Nokre kjenner kanskje igjen namnet Kringom frå kollektivselskapet i tidlegare Sogn og Fjordane? Gjenbruk er viktig, og vi tykkjer dette er eit perfekt namn på denne portalen, som nettopp tek deg med kringom i heile fylket vårt.
4500 artiklar om historia vår
Kringom er ei vidareføring av to tidlegare digitale tenester som dekka kvar sine delar av Vestland: Grind for Hordaland og Kulturhistorisk leksikon for Sogn og Fjordane.
Kringom dekker heile fylket. Her finn du meir enn 4500 artiklar om ulike tema som tru og livssyn, samferdsle, språk og kunst, næring og handverk, arkeologi, landskap, berggrunn, planteliv, vêr og klima. Vi utviklar innhaldet vidare og er stadig på jakt etter gode tema og nye bidragsytarar.
Vidareføring av nært historisk forhold
I 2025 er Universitetsmuseet i Bergen 200 år. Grunnleggaren av museet, stiftamtmann Wilhelm Frimann Koren Christie, var nært knytt til embetsdistriktet sitt i Nordre- og Søndre Bergenhus Amt, det som i dag er Vestland fylke. Ordet Kringom [ikring, omkring] er nedteikna i den omfattande samlinga Christie hadde av dialektord frå 1837.
Heilt sidan den tida har det vore eit nært forhold mellom museet/universitetet og regionen. Kunnskapsportalen Kringom er ei vidareføring av dette.
Sjekk ut Kringom
På kringom.no kan du både søke etter tema du er interessert i eller leite deg fram etter bilde og artiklar i kartløysinga.
Kontakter
Knut Olav AlaksenUniversitetsmuseet i Bergen.
Tel:99521562Tel:99521562knut.aslaksen@uib.noLenker
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Forskningsprogram ved UiB anerkjent som bidrag til FNs havforskningstiår11.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Det nyskapende SEAS-programmet ved Universitetet i Bergen er nylig godkjent som et såkalt Ocean Decade Action, eller handling som bidrar til FNs havforskningstiår. Dette er det andre UiB-prosjektet som får status som godkjent bidrag til havforskningstiåret.
Studiebarometeret 2024: Fornøyde studenter ved UiB10.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Universitetet i Bergen (UiB) oppnår gode resultater i den nasjonale undersøkelsen Studiebarometeret 2024, som måler studentenes tilfredshet på ulike områder.
Traumer i oppveksten kan øke risikoen for endometriose6.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Fysisk mishandling og seksuelle overgrep kan være koblet til utvikling av endometriose, viser en fersk studie. – Selv de med en lav genetisk risiko kan være utsatt for å få sykdommen dersom de har opplevd betydelige traumer, sier forsker.
Eksperter fra UiB: Regjeringskrisen30.1.2025 13:40:32 CET | Pressemelding
Her er en oversikt over eksperter fra UiB som kan belyse ulike tema og vinklinger knyttet til regjeringskrisen.
Har funnet ut hvorfor isbjørnpels ikke fryser til is29.1.2025 20:00:00 CET | Pressemelding
En god idé fikk nanofysiker Bodil Holst til å undersøke hvorfor isbjørnpels ikke fryser til is. Funnene, som bygger på inuitt-kunnskap, kan gi oss miljøvennlige, isbjørn-inspirerte skifeller.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom