Nedgang i antall oppdrag i Agder
Selv om antallet oppdrag for Redningsselskapet i Agder gikk ned i fjor, hadde fylket nest flest alvorlige søk- og redningsoppdrag (SAR) i landet.

I fjor utførte Redningsselskapet 597 oppdrag i Agder. Av disse var 105 var SAR-oppdrag. Dermed hadde Agder nest flest SAR-oppdrag i landet.
Redningsskøytene i Agder hadde totalt 597 oppdrag i 2024 mot 639 i 2023. Det tilsvarer en nedgang på cirka 6 prosent.
Oppdragsstatistikken for 2024 viser en liten nedgang i antall oppdrag på landsbasis, sammenlignet med 2023. Likevel ser vi en økning i de mer alvorlige søk- og redningsoppdragene. Dette bekymrer Grete Herlofson, generalsekretær i Redningsselskapet.
– Av de mange SAR-oppdragene vi er involvert i på landsbasis, ser vi at disse ofte er knyttet til godt voksne menn, høy hastighet, promille og manglende bruk av flyteplagg, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Redningsselskapet.
Flest fritidsbåtrelaterte oppdrag
I Agder er det i all hovedsak fritidsbåter som får hjelp av redningsskøytene. I fjor var det 509 fritidsfartøy som trengte assistanse fra Redningsselskapet i fylket. 148 av oppdragene var relatert til fremdriftshavarier og 23 til grunnstøtinger.
– Fylker i sør og vest med mange fritidsbåter topper statistikken. Selv etter en sommer med variabelt vær, har vi heller ikke i fjor kommet utenom en økning i alvorlige hendelser på sjøen, sier Herlofson.
Totalt på landsbasis har Redningsselskapet utført 9674 oppdrag i 2024.
Flere liv reddet
Redningsselskapets visjon er at ingen skal drukne. I 2024 har redningsskøytene mannskaper reddet 30 liv fra drukningsdøden. Ett av disse livene ble reddet i Agder. Totalt mistet 95 mennesker livet i drukningsulykker i Norge i 2024.
– Det er bekymringsfullt med det høye drukningstallet, og den sterke økningen i antallet fritidsbåtulykker. Det forebyggende arbeidet i Norge må koordineres bedre og få tilført flere ressurser til å forebygge alle typer ulykker. Uten vår tilstedeværelse kunne drukningstallet blitt langt høyere, sier generalsekretæren.
Redningsselskapet har fem skøyter i beredskap i Agder. Disse er stasjonert i Arendal, Farsund, Kristiansand, Lillesand og Mandal.
Oppdragstall per stasjon:
Stasjon |
2023 |
2024 |
Arendal |
207 |
198 |
Farsund |
92 |
88 |
Kristiansand |
189 |
170 |
Lillesand |
74 |
72 |
Mandal |
77 |
69 |
Totalt |
639 |
597 |
Kontakter
MedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noRedningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 58 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er ofte de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Skal kåre Norges tryggeste fisker13.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Norges yrkesfiskere utfører landets farligste yrke. Hvert år dør rundt fem fiskere på jobb. Sammen med ambassadør Alex Rosén skal Redningsselskapet bidra til å øke sikkerheten om bord og unngå ulykker.
Nekrolog – Per Hindenes7.2.2025 12:00:00 CET | Leserinnlegg
Æresmedlem i Redningsselskapet Per Hindenes har gått ut av tiden, og etterlater seg et stort savn og tomrom i Redningsselskapets hjerte.
To personer druknet i januar5.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
To personer omkom i drukningsulykker i januar, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Begge ulykkene var relatert til fritidsbåt.
Redningsselskapet styrker samarbeidet med Hefring Marine27.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Redningsselskapet har inngått kontrakt med Hefring Marine, en ledende leverandør av digitale maritime løsninger, om en utvidelse av deres IMAS® løsning på flåtenivå.
Nedgang i oppdragsmengde for redningsskøytene i Finnmark20.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Redningsskøytene i Finnmark hadde noen færre oppdrag i 2024, sammenlignet med 2023. Antallet søk- og redningsoppdrag gikk også ned.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom