Nedgang i antall oppdrag i Agder
Selv om antallet oppdrag for Redningsselskapet i Agder gikk ned i fjor, hadde fylket nest flest alvorlige søk- og redningsoppdrag (SAR) i landet.

I fjor utførte Redningsselskapet 597 oppdrag i Agder. Av disse var 105 var SAR-oppdrag. Dermed hadde Agder nest flest SAR-oppdrag i landet.
Redningsskøytene i Agder hadde totalt 597 oppdrag i 2024 mot 639 i 2023. Det tilsvarer en nedgang på cirka 6 prosent.
Oppdragsstatistikken for 2024 viser en liten nedgang i antall oppdrag på landsbasis, sammenlignet med 2023. Likevel ser vi en økning i de mer alvorlige søk- og redningsoppdragene. Dette bekymrer Grete Herlofson, generalsekretær i Redningsselskapet.
– Av de mange SAR-oppdragene vi er involvert i på landsbasis, ser vi at disse ofte er knyttet til godt voksne menn, høy hastighet, promille og manglende bruk av flyteplagg, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Redningsselskapet.
Flest fritidsbåtrelaterte oppdrag
I Agder er det i all hovedsak fritidsbåter som får hjelp av redningsskøytene. I fjor var det 509 fritidsfartøy som trengte assistanse fra Redningsselskapet i fylket. 148 av oppdragene var relatert til fremdriftshavarier og 23 til grunnstøtinger.
– Fylker i sør og vest med mange fritidsbåter topper statistikken. Selv etter en sommer med variabelt vær, har vi heller ikke i fjor kommet utenom en økning i alvorlige hendelser på sjøen, sier Herlofson.
Totalt på landsbasis har Redningsselskapet utført 9674 oppdrag i 2024.
Flere liv reddet
Redningsselskapets visjon er at ingen skal drukne. I 2024 har redningsskøytene mannskaper reddet 30 liv fra drukningsdøden. Ett av disse livene ble reddet i Agder. Totalt mistet 95 mennesker livet i drukningsulykker i Norge i 2024.
– Det er bekymringsfullt med det høye drukningstallet, og den sterke økningen i antallet fritidsbåtulykker. Det forebyggende arbeidet i Norge må koordineres bedre og få tilført flere ressurser til å forebygge alle typer ulykker. Uten vår tilstedeværelse kunne drukningstallet blitt langt høyere, sier generalsekretæren.
Redningsselskapet har fem skøyter i beredskap i Agder. Disse er stasjonert i Arendal, Farsund, Kristiansand, Lillesand og Mandal.
Oppdragstall per stasjon:
Stasjon |
2023 |
2024 |
Arendal |
207 |
198 |
Farsund |
92 |
88 |
Kristiansand |
189 |
170 |
Lillesand |
74 |
72 |
Mandal |
77 |
69 |
Totalt |
639 |
597 |
Kontakter
MedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noRedningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 58 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er ofte de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Færre alvorlige hendelser i Nordland17.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det gode sommerværet ga mer båttrafikk i sør, mens redningsskøytene i Nordland fikk en roligere sommer enn i fjor.
Kraftig oppdragsøkning for redningsskøytene i Troms17.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsskøytene i Troms har hatt en travel sommersesong. I perioden 1. mai til 31. august rykket de fire redningsskøytene i fylket ut på 60 oppdrag. Det er en økning på nær 20 prosent sammenlignet med i fjor. Seks av ti oppdrag var bistand til fritidsbåter.
Seks liv reddet i Finnmark i sommer17.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsskøytene i Finnmark har hatt en roligere sommersesong enn i fjor, men innsatsen har likevel vært avgjørende for mange.
Økt oppdragsmengde for redningsskøyta i Oslo17.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsskøyta i Oslo har i sommerperioden 1. mai til 31. august hatt flere oppdrag, sammenlignet med fjoråret. Samtidig har antallet søk- og redningsoppdrag (SAR) gått ned.
Flere alvorlige oppdrag for redningsskøytene i Møre og Romsdal17.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsselskapet har hatt en liten nedgang i antall oppdrag i Møre og Romsdal i sommer, sammenlignet med i fjor. Antallet søk- og redningsoppdrag har gått opp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom