Nå kan du finne nærmeste bålplass i UT
Hundrevis av etablerte bålplasser er allerede på plass i Norges største turportal. Det er akkurat i tide til det store avsparket for vinterfriluftslivet med “Hele Norge båler” lørdag.

På Ut.no og i UT-appen kan du filtrere på tusenvis av turmål over hele Norge. Alt fra badeplasser og gapahuker, til fjelltopper og kulturminner. Nå finner du også hundrevis av etablerte bålplasser på UT.
– Vi ønsker å senke terskelen for å komme seg ut på tur i nærmiljøet og håper mange vil ta turen ut med et lite bål, ikke minst nå som vi er på vei inn i Friluftslivets år, sier Veronica Solbak, redaktør for UT i Den Norske Turistforening (DNT).
Hun håper flere vil oppleve gleden med bålturer og at flere kan kjenne på felleskapet ved å samles rundt bål.
– Ambisjonen vår er at dette blir et nyttig og populært verktøy for folk som vil ha en hyggelig båltur. Hva med å koke litt kaffe underveis på turen eller lage en enkel middag ute i hverdagen eller på helgetur, lyder forslaget fra Solbak.
Slik fungerer det
Inne på kartet på UT.no eller i appen kan brukerne nå velge "turmål" og filtrere på "etablerte bålplasser" for å finne en bålplass nær der man er eller skal planlegge å gå tur.
DNTs medlemsforeninger og lokallag, kommuner og andre organisasjoner har allerede publisert over 300 bålplasser på UT de siste ukene, og flere vil komme til.
Solbak forteller at du ofte også finner andre gode fasiliteter for en hyggelig utekveld på «etablerte bålplasser» som er synliggjort på UT. Eksempler er gapahuker, benker og lignende. Brannsikkerheten er også bedre ivaretatt.
Nyttige tips for et godt og sikkert bål
Mange lurer på når man kan tenne bål, hvor det er lov og ikke minst hvordan man bygger et godt bål for matlaging og hygge.
DNT oppfordrer alle til å sette seg inn i generelle råd og nasjonale og lokale regler – hele året. Det er generelt bålforbud i Norge mellom 15. april og 15. september.
På DNTs nettsider kan du lese om bålregler og gode råd for å bygge et godt bål.
– Det er veldig viktig å ta hensyn til naturen, passe på brannfare og ikke etterlate seg spor når man tenner bål. Det kan man lære mer om i vår informasjon om temaet, sier UT-redaktøren.
Hele Norge båler 18. januar
Lørdag 18. januar markeres startskuddet på Friluftslivets år 2025 med “Hele Norge båler” som er et samarbeid mellom en lang rekke friluftslivsorganisasjoner og andre aktører. I år legger Den Norske Turistforening (DNT) også Norges største utedag, Kom deg ut-dagen, til 18. januar og har bål som tema på de 180 arrangementene sine.
– Den 18. januar slår vi et slag for å samles rundt store bål på våre mange arrangementer. Utover i Friluftslivets år håper vi så mange som mulig får gleden av bål, og jeg vil oppfordre alle om å gjøre plass til én til i fellesskapet rundt bålet på tur. Vi trenger ikke ett bål per person, men kan være sammen ute, avslutter Veronica Solbak.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild Lundberg BakkeKommunikasjonsrådgiver
Tel:936 9 0856ingvild.bakke@dnt.noDNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Her får du drømmepåsken26.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er stor interesse for fjellpåske, melder DNT. Selv om det vår i lavlandet, er det fortsatt nok snø i høyfjellet. Nå er oversikten over hvilke hytter som er åpne i påskeferien klar.
Tips til dem uten planer i vinterferien19.2.2025 07:51:30 CET | Pressemelding
Selv om man ikke har planlagt vinterferie er det mange muligheter for gode opplevelser utendørs. – De fineste turene kan være rett utenfor hjemmet, sier DNT.
Disse betjente hyttene i fjellet åpner til vinterferien10.2.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Mulighetene er mange for dem som ønsker seg en god, gammeldags vinterferie med ski og vinterlek. Se oversikten over betjente DNT-hytter som åpner nå.
– Nå må Arbeiderpartiet sette naturen først30.1.2025 14:09:47 CET | Pressemelding
Den Norske Turistforening (DNT) har klare forventninger til den nye Arbeiderparti-regjeringen. – Nå må naturen faktisk bli rammen for all politikk, sier Generalsekretær Tor Kåpvik.
Tok turen ut og møttes rundt bål på Norges største utedag18.1.2025 17:23:01 CET | Pressemelding
Kronprinsen og titusenvis store og små kom seg ut under startskuddet for Friluftslivets år lørdag. DNT har tips mot dørstokkmila resten av året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom