Ny fraktrute mellom Kina og Norge styrker handel og sjømateksport
16.1.2025 08:00:00 CET | Avinor | Pressemelding
Tidlig om morgenen 14. januar 2025 tok et fraktfly fra SF Airlines av fra Ezhou Huahu internasjonale lufthavn i Kina, med kurs mot Oslo lufthavn. Dette markerer den offisielle åpningen av fraktruten Ezhou–Oslo. – Det er første gang SF Airlines flyr til Norge, og det er også Ezhous første fraktrute til Norge, sier cargo-sjef i Avinor, Eva Beate Lande.

Den nye ruten vil styrke flyfraktforbindelsen mellom de to landene. Lasten vil inkludere ekspresspakker, e-handelsvarer og eksportvarer som norsk laks til det kinesiske markedet.
Oslo lufthavn spiller en sentral rolle i Norges sjømateksport. Kina er Norges største sjømatmarked i Asia og det raskest voksende globalt, noe som understreker betydningen av stabile logistikkforbindelser mellom Norge og Kina.
Ezhou Huahu internasjonale lufthavn, Asias første dedikerte fraktsentrum, har investert betydelig i infrastruktur for internasjonal frakt og tollbehandling, noe som legger til rette for økt handel mellom regionene.
– Dette er en milepæl for norsk sjømateksport og et bevis på det sterke samarbeidet mellom Norge og Kina, sier Eva Beate Lande, direktør for cargo i Avinor. – Den nye ruten vil ikke bare gi raskere og mer effektiv tilgang til det kinesiske markedet, men også styrke Norges posisjon som en ledende eksportør av sjømat.
For SF Airlines markerer dette starten på årets internasjonale ekspansjon. Selskapet vil fortsette å styrke sitt globale nettverk og tilby sikker, effektiv og konkurransedyktig luftlogistikk.
Om SF Airlines: SF Airlines ble etablert i 2009 som den flybaserte logistikkarmen til SF Express, et av Kinas ledende logistikkselskaper. Selskapet opererer en flåte av fraktfly og betjener både innenlandske og internasjonale ruter.
Nøkkelord
Kontakter
Eva Beate LandeAvinor AS
Tel:+47 47763424Eva.Beate.Lande@avinor.noBilder












Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Bunadsslusa opnar igjen på Oslo lufthamn 16. og 17. mai12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Som tradisjonen tilseier, opnar Oslo lufthamn eiga bunadssluse i tryggleikskontrollen 16. og 17. mai. Slusa er pynta med norske flagg og er open for alle reisande i bunad, kofte og andre tradisjonelle festdrakter.
Stabil april - vekst så langt i år11.5.2026 14:30:00 CEST | Pressemelding
Talet på passasjerar ved Avinor sine lufthamner heldt seg stabilt i april. Totalt reiste 4,3 millionar passasjerar, om lag på same nivå som i fjor, medan tala for årets fire første månader viser ein tydeleg vekst.
Eirik Wæraas blir direktør for trafikkutvikling i Avinor11.5.2026 12:56:09 CEST | Pressemelding
Avinor har ansatt Eirik Wæraas som ny direktør for trafikkutvikling. Ansettelsen styrker Avinors arbeid med å videreutvikle rutenettet og Norges tilgjengelighet mot verden.
Ny direkterute fra Trondheim til Frankfurt4.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Den 1. mai åpnet Lufthansa sin nye direkterute mellom Trondheim og Frankfurt. Ruten vil ha tre ukentlige avganger hele året.
Nå starter sommerrushet: - En av våre travleste måneder30.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Det ventes stor utfart i forbindelse med de røde dagene i mai, med over fire millioner reisende gjennom Avinors lufthavner. Flere røde dager og ikke minst 17. mai, gjør mai til en av de travleste reisemånedene i året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom