Stein Urheim slipper et poetisk, originalt og kompromissløst album.
31.1.2025 09:00:00 CET | Sounds Like Gold | Pressemelding
På sitt nye album «Speilstillevariasjoner» har Stein Urheim spurt et knippe svært særpregede musikere om å være med, og laget sitt mest originale og kompromissløse album så langt. Resultatet oppleves både poetisk, stemningsskapende og bevissthetsutvidende.

Gitarist og komponist Stein Urheim har vært en fremtredende artist i HUBRO-katalogen i mer enn ti år. «Speilstillevariasjoner» er hans syvende album for selskapet i eget navn, og i tillegg har han bidratt på album med Erlend Apneseth, Benedicte Maurset, i duo med Jørgen Træen, og nå nylig på det kritikerroste albumet «Barefoot in Bryophyte» med Mari Kvien Brunvoll og Moskus.
Allerede på Hubro-debuten «Kosmolodi» (2012), og seinere på «Utopian Tales» (2017), var Urheims interesse for mikrotonalitet på plass. På soloalbumet «Simple Pieces and Paper Cut-Outs» (2019) ble komposisjonene født ut av eksperimentering med åpne gitarstemminger.
På «Speilstillevariasjoner» trer utforskingen av alternative stemminger enda klarere frem. Interessen for reinstemming og mikrotonalitet dominerer både uttrykket og hvordan komposisjonene har blitt til. «Selve spillemåten på gitar er inspirert av både kinesisk gu qin-musikk og norsk slåttespill på langeleik. Jeg har også lenge vært fascinert av komponister som bruker ulike former for reinstemming som komposisjonsmetode, som for eksempel Eivind Groven, Lou Harrison og La Monte Young.» forteller Urheim.
Gitarene er gjort båndløse og har en egen sammensetning i tykkelsen på strengene som passer stemmingen. «Oppsettet gjør det umulig å tenke og spille konvensjonell, standard gitar, og man faller dermed ikke inn i vante spor. Man blir heller ført inn i en egen måte å spille og skape på, innenfor noen få utgangstonearter. Mitt og medmusikernes samspill med denne uortodokst oppsatte gitaren og hva den tilbyr av muligheter, er altså mye av utgangspunktet for komposisjonsmetoden. Speilstillestemmingen skaper begrensninger, men har samtidig åpnet opp en hel musikalsk verden for meg.»
«Idéen til sammensetningen av musikere var ganske intuitiv og spontan - men jeg har spilt med flere av dem tidligere, og synes alle sammen er uhyre interessante utøvere.» sier Urheim. Fiolinist Hans Kjorstad og perkusjonist Siv Øyunn Kjenstad er begge blant de fremste norske musikerne fra sin generasjon. «Vi hadde tidligere jobbet sammen da jeg gjestet Frode Haltlis Avant Folk-ensemble for en del år siden, og jeg fikk bare så umiddelbart sans for spillingen deres - det dynamiske, sterke trommespillet til Siv, og spennet og den utforskende stilen til Hans»
Ikue Mori må kunne beskrives som en levende legende - hun begynte karrieren som trommeslager i det New York baserte No-wave bandet DNA, og har i tiårene etterpå vært regnet som en av de fremste improvisasjonsmusikerne i verden. «Jeg har vært fan av musikken hennes i mange år, og vi ble kjent gjennom en konsertserie jeg var med og satt sammen - hun er utrolig kompromissløs og gjennkjennbar i uttrykket.»
Saksofonist Sam Gendel har i senere år stått bak en streng av friske og nyskapende album, blant annet på Nonesuch, og spilte med Stein for første gang i forbindelse med dette prosjektet. «Sam ble jeg veldig nysgjerrig på etter å ha hørt ham på en konsert for en del år siden. Han har en fantastisk tone og teft som treffer meg på mange plan.» sier Urheim.
«Speilstillevariasjoner» skiller seg ut i Urheims katalog, men er samtidig en helt logisk konsekvens av et spor Urheims diskografi har ledet mot over tid. «Det jeg falt pladask for med Urheims musikalske stemme da vi innledet samarbeidet i 2012 var dens varme tydelighet, og at den på så organisk vis smeltet sammen innflytelse fra alt fra blues, ulike typer verdensmusikk og utforsking av mikrotonalitet», sier stifter av HUBRO Andreas R Meland. «Det var tydelig fra dag en at Stein er en sulten og åpen lytter som stadig lar seg engasjere og søke etter ny inspirasjon. Det har vært en glede å følge hans kunstnerskap så tett, og han har åpnet ørene mine for mye ny musikk».
Albumet er i utgangspunktet ment å lyttes til i sin helhet, og flere av sporene henger sammen. Lyttes de ulike sporene til separat, kan plutselige avbrudd muligens forstyrre opplevelsen. En ekstra link for å lytte til hele platen uavbrutt finner du HER.
Speilstillevariasjoner er produsert av Stein Urheim og Jørgen Træen, og slippes på HUBRO i dag.

Besetning:
Ikue Mori: elektronikk
Sam Gendel: saksofon, elektronikk
Hans Kjorstad: fiolin
Siv Øyunn Kjenstad: trommer, vokal
Stein Urheim: akustiske og elektriske modifiserte gitarer, ronroco, tamboura, elektronikk, feltopptak, reinstemt sinustonegenerator, perkusjon
Diskografi:
Kosmolodi (2012)
Stein Urheim (2014)
Strandebarm (2016)
Utopian Tales (2017)
Simple Pieces and Paper Cut-outs (2019)
Downhill Uplift (2020)
Krympende klode (med Jørgen Træen) (2021)
Barefoot in Bryophyte (med Mari Kvien Brunvoll and Moskus) (2024)
På HUBRO-album med andre artister:
Erlend Apneseth: Fragmentarium (2020)
Voices, Strings & Timpani (2020)
Benedicte Maurseth: Hárr (2022)
Nøkkelord
Kontakter
Jade Marie HasselgårdLabel Manager / A&R / Promotion
Heilo / Odin / Hubro / Simax
Bilder



Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Anna Lille - 'My Man' - ute nå!11.9.2026 10:05:24 CEST | Pressemelding
"Har du nokon gong vore saman med nokon som vennene dine hata? Då kjem du til å ELSKE denne låta!"
Andreas Rotevatn utforskar motsetnadar på nytt album "Mellom saltvatn og sola"4.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
På sitt andre soloalbum "Mellom saltvatn og sola" tek Andreas Rotevatn publikum med inn i eit musikalsk landskap der progpop, viser, country, frijazz og K-pop lever side om side. Albumet er ei utforsking av motsetnadar og eit forsvar for det nyanserte, i ei tid prega av aukande polarisering. "Mellom saltvatn og sola" er ute no. Lytt her.
Yngvil og Regnvær tar tilbake livet etter bruddet på «Til verden blir helt min»4.9.2026 08:50:00 CEST | Pressemelding
Når et forhold tar slutt kan påminnelsene om eksen finnes overalt. På "Til verden blir helt min" synger Yngvil og Regnvær fra hver sin side av et brudd om det man mister, det man må gi slipp på og det man må ta tilbake for å komme seg videre. Singelen er siste smakebit før Yngvils EP "PS: ikke si det til noen", som kommer 25. september. Lytt til "Til verden blir helt min" her.
Moddi og Kajsa Balto med ny duett: «Knekte greine, Doddjon oavssit» - ute nå!28.8.2026 09:10:00 CEST | Pressemelding
En sang om steder som forblir, skrevet på to språk som speiler hverandre
Et møte mellom erfaring og fornyelse - Ketil Bjørnstad og Sandra Lied Haga i musikalsk dialog på The Gateway28.8.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Albumet The Gateway presenterer samarbeidet mellom Ketil Bjørnstad og cellisten Sandra Lied Haga, der musikken oppstår i spenningsfeltet mellom erfaring og nysgjerrighet. En åpen dialog der hver tone og hver pause får betydning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom