Fortsetter aggressiv olje- og gasspolitikk
I dag har regjeringen kunngjort at de tilbyr 53 nye utvinningstillatelser, eller letelisenser, til oljeselskapene på norsk sokkel.

Lisensene omfatter 53 blokker, som er en nedgang fra i fjor, hvor 62 lisenser med 167 blokker ble delt ut. Naturvernforbundet reagerer sterkt på at regjeringen velger å føre en aggressiv letepolitikk. Hyppige ekstremværhendelser, slik som brannene i California og flommene i Spania, minner oss på at klimaendringer gjør verden villere og farligere. I 2024 passerte verden for første gang 1,5 graders oppvarming.
- Jeg blir helt svimmel av regjeringas oljepolitikk. Ser de ikke at California står i brann? Er det ingenting som får Støre til å våkne? Mer oljeleting nå er bokstavelig å helle bensin på bålet, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Ifølge et notat fra Menon Economics, utarbeidet i sammenheng med rapporten fra Klimautvalget 2050, tar det i snitt nesten 20 år fra lisenstildeling til produksjonsstart på et olje- eller gassfelt. Lisenser tildelt i 2025 vil altså kunne forventes å komme i gang med produksjon på 2040-tallet, og produsere lenge etter 2050, året der verden skal ha netto null utslipp.
Norge har alle muligheter til å sette i gang en rettferdig omstilling nå, men regjeringa velger heller å binde oss til en solnedgangsnæring. Europa sier eksplisitt at de vil kvitte seg med olje og gass før noen av disse lisensene kommer i produksjon.
- Hvor lenge skal regjeringen forsinke omstillingen på bekostning av industri og næringsliv? spør Gulowsen.
Naturvernforbundet reagerer også på at regjeringen kommer med forslag om å lyse ut nye letelisenser, i viktige områder for sjøfugl. For bare en time siden lanserte miljøministeren en redningsplan for sjøfuglene. Så kommer energiministeren i den samme regjeringen og foreslår oljeboring i sjøfuglenes viktigste områder. Den ene hånden vet ikke hva den andre gjør.
Høsten 2023 leverte Klimautvalget 2050 sin rapport, som anbefalte en pause i nye utvinningstillatelser, og en plan for sluttfasen av petroleumsnæringen. I budsjettavtalen mellom SV og Regjeringen høsten 2024 ble de enige om at de skal "sette ned et offentlig utvalg som skal utarbeide en strategi for å bedre økonomiens omstillingsevne, industriell utvikling og næringslivets konkurransekraft, særlig i lys av at produksjonen av olje og gass på sikt vil avta."
- Vi trenger en plan. Hvis ikke blir norsk økonomi utkonkurrert samtidig som klimakrisa forverres. Vi forventer at omstillingsutvalget som Regjeringen og SV har blitt enige om får et mandat som viser hvordan norske arbeidere og industri kan omstille seg til trygge og langsiktige arbeidsplasser, slik Klimautvalget 2050 foreslo. Hva er det de somler med, lurer Gulowsen.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noFølg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
FØRDEFJORDEN: Tror på seier i Høyesterett15.9.2025 16:41:30 CEST | Pressemelding
Staten anket i dag dommen fra Borgarting lagmannsrett i saken om gruvedumping i Førdefjorden. Miljøorganisasjonene krever umiddelbar stans i dumpingen av gruveavfall i fjorden inntil saken er endelig avgjort.
FØRDEFJORDEN: Nordic Mining kan få dumpeforbud i oktober12.9.2025 13:30:25 CEST | Pressemelding
NY FØRDEFJORD-RETTSSAK 13. OKTOBER DERSOM REGJERINGEN IKKE TREKKER TILLATELSENE Hvis miljøorganisasjonene vinner gjennom med sitt krav om å forby dumping av gruveavfall i Førdefjorden, kan det bli dumpestopp allerede i oktober. Organisasjonenes begjæring om midlertidig forføyning kommer til behandling i Sogn og Fjordane tingrett 13. oktober.
Over 4000 på stor klimamarkering30.8.2025 17:22:11 CEST | Pressemelding
Mer enn 4000 mennesker deltok på klimaaksjonen "Stå opp" i Oslo i ettermiddag. Det var i tillegg aksjoner på 15 steder rundt i landet.
Lei av regjeringens sommel, ber retten stanse gruvedumpingen26.8.2025 14:08:51 CEST | Pressemelding
FØRDEFJORDEN: Miljøorganisasjonene krever midlertidig forføyning På dagen to uker etter at miljøorganisasjonene vant en knusende seier over staten, ber nå Naturvernforbundet og Natur og Ungdom Sogn og Fjordane tingrett om å forby gruveselskapet Nordic Mining å dumpe gruveavfall i Førdefjorden så lenge rettsprosessene pågår.
FØRDEFJORDEN: Leverer opprop med krav om å trekke dumpetillatelsen26.8.2025 08:21:27 CEST | Pressemelding
To uker siden dommen: Klokken 14.00 i dag overrekker Naturvernforbundet og Natur og Ungdom et opprop med krav om å tekke tillatelsen til dumping av gruveavfall i Førdefjorden til statssekretær Kristoffer André Hansen i Klima- og miljødepartementet. Hansen møter miljøorganisasjonene på Youngstorget under en markering mot gruvedumping. Pressen er velkommen til å dekke saken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom