Økt beredskap mot desinformasjon
Krig i Europa og globale politiske spenninger gir et behov for robuste medier, økt motstandskraft mot desinformasjon og oppfølging av de globale teknologiplattformene.

Det kommer fram i Totalberedskapsmeldingen fra regjeringen.
Å styrke motstandskraften i befolkningen og bevare høy grad av tillit i samfunnet, er blant sju strategiske prioriteringer for regjeringens arbeid med sikkerhet og beredskap.
- Jeg er glad for at regjeringen vil vurdere å styrke Medietilsynets rolle og ansvar i kampen mot desinformasjon, sier Medietilsynets direktør, Mari Velsand.
Ett av tiltakene er nemlig en strategi for økt motstandskraft mot desinformasjon som skal legges fram til våren. Medietilsynet bidrar i dette arbeidet.
- Det er også bra at regjeringen vil følge opp de store teknologiplattformenes påvirkning på det norske ordskiftet, og at det i meldingen påpekes at det er viktig å sikre gode rammevilkår for redaktørstyrte medier, sier Velsand.
For 2025 har Stortinget vedtatt å styrke bevilgningen til Medietilsynet med fem millioner kroner, blant annet for å styrke arbeidet med befolkningens kritiske medieforståelse og oppfølging av teknologiplattformenes påvirkning på det norske ordskiftet
- Mye desinformasjon spres på sosiale medier, og det er en risiko for at plattformenes algoritmer bidrar til at desinformasjon spres raskere enn redaksjonelt innhold og annet troverdig innhold. Regulering av disse plattformene, blant annet gjennom EU-forordningen Digital Services Act, er derfor også et viktig forebyggende tiltak, sier Velsand.
Lenke til meldingen: Totalberedskapsmeldingen - Forberedt på kriser og krig
Nøkkelord
Kontakter
Bengt-Eigil RuudkommunikasjonsrådgiverKommunikasjon og rådgivning
Tel:+4790667828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Bryllupsfesten-episode på NRK får høyere aldersgrense etter reaksjoner23.1.2026 12:40:27 CET | Pressemelding
Medietilsynet har ført tilsyn med en episode av NRKs serie «Heajastallan – Bryllupsfesten» etter reaksjoner på aldersgrensen.
Stabile eierforhold og bredt tilbud av medier i Norge21.1.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
De store aviskonsernene ble enda litt større i 2024, men avsendermangfoldet er fortsatt sterkt i Norge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Europeisk toppverv til Medietilsynets direktør13.1.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Medietilsynets direktør Mari Velsand blir styreleder for the European Audiovisual Observatory.
Norge på topp i digital avislesing13.1.2026 08:01:45 CET | Pressemelding
Norge har en betydelig høyere andel som leser digitale aviser enn andre land i Norden, viser en ny undersøkelse gjennomført av de nordiske mediemyndighetene.
Forbod mot radio- og tv-reklame 1. juledag23.12.2025 08:55:00 CET | Pressemelding
Radio- og tv-kanalane har ikkje lov til å sende vanleg reklame torsdag 25. desember. Mange av kringkastarane vel å gi bort reklameplassen til ideelle organisasjonar denne dagen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom