Ring 1: Nå åpner kollektivfelt for elbiler på riksveier i og rundt Oslo i helgene
Kollektivfeltet mellom E18 Asker og Lysaker ble i fjor høst åpnet for elbiler på lørdager og søndager. – Det er gledelig at kollektivfeltet på det øvrige riksveinettet i Oslo og Akershus fremover vil åpnes for elbiler i helgene. Først ut er E18 Lysaker – Filipstad. Arbeidet med dette har allerede startet, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Trafikken inn mot Oslo er lavere i helgene, og man kan derfor åpne for elbiler i kollektivfeltene når skiltene for dette er satt opp. Først ut med omskilting er E18 Lysaker – Filipstad, deretter følger de andre strekningene så raskt som mulig. Statens vegvesen tar sikte på å skilte om de øvrige strekningene innen medio februar såfremt vær- og føreforhold tilsier det.
Tiltaket gjelder helgene, ikke ukedager, og vil gjelde fra det tidspunkt skiltene er satt opp. Elbilister må derfor være oppmerksom på hvilke skilter som gjelder før de benytter seg av kollektivfeltet. Elbiler kan da kjøre i kollektivfeltet fra natt til lørdag klokken 00.00 til søndag klokken 23.59.
– I fjor høst ble kollektivfeltet mellom E18 Asker og Lysaker åpnet for elbiler i helgene. Jeg er glad for at mange har funnet løsninger som gjør ulempene i reisehverdagen litt mindre, og sammen med Statens vegvesen har vi også tatt grep for å redusere kødannelse på veiene, sier Nygård.
Strekninger som skal skiltes om
Dette er strekningene som skal skiltes om slik at elbiler får adgang i kollektivfeltene lørdag og søndag:
E6
- MORTENSRUD - ULVEN
- HELSFYR - GRENSE SKEDSMO
E18
- LYSAKER - FILIPSTAD
- SØRENGA - MASTEMYR
Rv 150 (Ring 3)
- GRANSFOSSTUNNELEN - STORO
Bakgrunn
På grunn av den nødvendige sikringen av regjeringskvartalet, må Ring 1 i Oslo bygges om, og er derfor stengt for trafikk i tre år fra 1. juli 2024. Som følge av dette må biltrafikken inn til Oslo reduseres. Flere må reise kollektivt, sykle eller gå for å gi bedre plass til næringstrafikken og andre som må kjøre bil.
Statens vegvesen har tett dialog med Ruter og Jernbanedirektoratet for å tilrettelegge et best mulig tilbud for å fange opp den økte kollektivtrafikken. Regjeringen har i nysaldert budsjett for 2024 derfor bevilget 30 millioner kroner som bidrag til et styrket kollektivtilbud i Akershus fylkeskommune. Bevilgningen forutsetter at Akershus fylkeskommune selv bidrar med minst 50 prosent av det staten bidrar med.
E18 Operatunnelen er hovedomkjøring ved midlertidig stengt Ring 1. Operatunnelen hadde før stengingen en trafikkbelastning på kapasitetsgrensen. Statens vegvesen vurderer det derfor som nødvendig å begrense trafikken inn mot Oslo sentrum, både for å kunne ta imot den økte trafikken ved stengt Ring 1, og for å sikre liv og helse og framkommelighet for nødetatene ved alvorlige hendelser i tunnelen.
Nøkkelord
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Vil etablere et nasjonalt kjøreseddelregister22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og Politidirektoratet har, på oppdrag fra Samferdselsdepartementet og Justis- og beredskapsdepartementet, utredet muligheten for å etablere et nasjonalt kjøreseddelregister.
Fortsetter arbeidet mot sosial dumping: Krav om kjøre- og hviletid og fartsskriver for varebiler18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen følger opp handlingsplanen mot sosial dumping i transportsektoren og vil innføre nye krav for nasjonal godstransport med varebiler fra 2,5 til 3,5 tonn. Fra 1. juli 2026, foreslår regjeringen at det blir krav om både kjøre- og hviletid og fartsskriver.
Nå kan utvalgte vogntog frakte mer16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
I dag kan lastebiler med slepvogn med seks eller sju aksler kjøre med en totalvekt på 50 tonn. Fra og med 1. februar 2026, økes totalvekten til 56, 55 og 54 tonn avhengig av antall aksler i vogntoget og om det er en elektrisk lastebil, eller om den går på biogass eller fossilt drivstoff.
Siste del av E6 Helgeland opna i dag – samla reisetid redusert med 40 minutt10.12.2025 15:04:52 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård og kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran opna i dag E6-strekninga mellom Svenningelv og Lien i Grane kommune, siste del av E6 Helgeland.
Samferdselsministeren jobber med tiltak for å redusere ulykkene på elsparkesykler2.12.2025 06:12:39 CET | Pressemelding
Antallet skader etter ulykker med elsparkesykkel i Oslo er nesten doblet sammenlignet med i fjor. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård er bekymret for utviklingen og varsler at han jobber med konkrete tiltak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom