Mulighet for flom- og skredfare fra mandag 13. januar
10.1.2025 12:18:05 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Mandag 13. januar er det ventet et kraftig mildvær fra Rogaland og nordover til Nordland. Regn høyt til fjells og snøsmelting øker sannsynligheten for flom og skred flere steder. Varslingstjenestene i NVE følger situasjonen tett.

Økende snøskredfare
Et kraftig mildvær med mye nedbør vil føre til økende snøskredfare utover mandag over hele området.
- Kraftig regn på et tørt snødekke vil føre til naturlig utløste snøskred, det vil si snøskred som løsner av seg selv, sier Heidi Bache Stranden, vaktleder for snøskredvarslingen i NVE.
- Hvor mange og hvor store snøskred vi får, og i hvor store områder, avhenger både av nedbørmengdene og hvor ustabilt snødekket er fra før, legger Bache Stranden til.
Værvarselet og informasjonen kan endre seg i dagene fram mot mandag, men slik det ser ut nå , vil vi kunne få faregrad 4 for snøskred i mange regioner. Foreløpig ser det ut til at Vestland, Møre og Romsdal og Nordland er mest utsatt for snøskred, men NVE følger også nøye med på hvordan nedbørsprognosene utvikler seg for Rogaland og Trøndelag.
Faregrad 4 er den nest høyeste faregraden for snøskred. Dette innebærer at snøskred kan treffe infrastruktur på spesielt utsatte steder, og at all ferdsel i skredterreng frarådes. Første offisielle varsel om snøskredfare vil komme lørdag ettermiddag.
Regn og mildvær kan også føre til sørpeskred.
Snøsmelting og regn gir også økt fare for sørpeskred. Jordskredvarslingen hos NVE vurderer faren for sørpeskred fortløpende.
- Det er vanskelig å si hvilke områder som vil bli mest utsatt så mange dager i forkant, sier Eivind Halvorsen, jordskredvakt i NVE.
- Sørpeskredfaren avhenger både av hvor store nedbørmengder som kommer og hvordan snødekket er bygget opp før det blir utsatt for smelting.
Første offisielle varsel om sørpeskred og jordskred for mandag, vil trolig komme lørdag formiddag.
Flomfare vurderes fortløpende
Det ventes økt vannføring på grunn av nedbør og mildvær på Vestlandet og nordover til Lofoten fra mandag. Mildværet vil holde seg utover uken. Det er større usikkerhet knyttet til hvor mye nedbør vi kan vente utover i neste uke.
- Dette kan blant annet føre til vanskelig fremkommelighet på grunn av mye overvann, og isganger i islagte elver, sier flomvakt Torill Engen Skaugen
Flomvarslingen vurderer fortløpende om det er behov for å sende ut varsel om flomfare fra mandag 13. januar. Dette vil i så fall også varsles lørdag formiddag.
Følg med på varsom.no for oppdateringer
Oppdaterte varsler for alle naturfarer blir publisert daglig på varsom.no. NVE lager varsler for to dager fram i tid.
Kontakter
Snøskredvarslingen: 488 80 100 (ikke sms)
Flomvarslingen: 404 36 000 (ikke sms)
Jordskredvarslingen: 400 28 777 (ikke sms)
NVEs pressetelefon: 489 97 667 (ikke sms)
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
NVE har fastsatt utredningskrav for ny kraftledning mellom Isfjorden og Fannefjorden27.3.2026 10:40:36 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt over utredningsprogram for ny kraftledning, transformatorstasjon og koblingsstasjon i Molde og Rauma i Møre og Romsdal. Utredningsprogrammet beskriver hvilke tema og traseer som må utredes før Statnett kan søke om konsesjon.
Opprettholder avslaget om Davvi vindkraftverk27.3.2026 10:20:23 CET | Pressemelding
NVE opprettholder avslaget på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Saken sendes nå til Energidepartementet for endelig behandling.
Vær ekstra forsiktig på isen i påsken27.3.2026 08:51:00 CET | Pressemelding
Våren er på vei, og isen er nå snøfri på mange vann i lavlandet i Sør‑Norge. Denne isen er i ferd med å bli svak og går over til såkalt våris. Våris har dårlig bæreevne og kan være farlig å ferdes på, selv om den ser trygg ut.
Skummel snø i fjellet: NVE advarer skikjørere26.3.2026 13:45:00 CET | Pressemelding
Påsketurister som planlegger topptur i fjellet, særlig høyfjellet, må være ekstra oppmerksomme på skredfaren. Selv med moderat snøskredfare, faregrad 2, kan flere svake lag i snødekket gjøre forholdene langt mer ustabile enn mange tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom