Tillit avgjørende for god totalberedskap: – Svekkes tilliten svekkes også beredskapen
Regjeringen la fredag 10. januar fram stortingsmeldingen «Forberedt på kriser og krig».
– Dette er et godt stykke arbeid fra regjeringen som vil styrke totalberedskapen i landet, og er en tydelig beskjed om at vi alle må bli bedre på å håndtere eventuelle kriser og krig, sier LO-sekretær Are Tomasgard.
Tomasgard er opptatt av hvor viktig arbeidslivet er for landets totalberedskap.
– Den aller viktigste beredskapsressursen vi har i Norge, i tillegg til Forsvaret, er folk som går på jobb for et tryggere Norge.
Tomasgard peker på alt fra forsvarsindustri til verft, politi, sjøfart, statlige tilsyn og trygging av veiprosjekter. 
–  Den innsikten og kompetansen våre medlemmer har fra denne delen av arbeidslivet er viktig for å styrke totalberedskapen.
LO mener at tillit er avgjørende, om Norge skal lykkes med en bedre totalberedskap.
– Tillit er nødvendig om vi skal lykkes med å håndtere kriser. Når det bygges kløfter mellom folk, når de økonomiske forskjellene øker, da svekkes tilliten som er selve limet i beredskapen i samfunnet. Tilliten er vernet vårt mot destabilisering. Tilliten er det viktigste vi har for å komme oss gjennom kriser sammen, sier Are Tomasgard og legger til:
– Nå som vi er oppe i en situasjon der tilliten mellom arbeidslivsorganisasjonene er satt på prøve er det viktig å minne om hvilken avgjørende betydning norsk arbeidsliv har for totalberedskapen.
Tomasgard peker på at vi i Norge har sterke tradisjoner for trepartssamarbeid, hvor både arbeidsgiver, arbeidstaker og myndigheter er representert. Under korona-krisen så vi hvilken betydning det hadde for kriseberedskapen.
– Da fikk vi på plass tiltak raskt, som også fikk oppslutning raskt, sier Tomasgard og legger til: 
– Vår styrke mot alle kriser, ligger i en sterk velferdsstat med gratis helsehjelp, inntektssikring ved sykdom og ledighet og et godt organisert arbeidsliv som sørger for rettferdig fordeling av byrdene.
Han understreker at tillit i samfunnet gjør at folk følger myndighetenes råd.
– Svekkes velferdsordningene, svekkes tilliten og da svekkes også beredskapen. 
Gitt den geopolitiske situasjonen og nødvendigheten at tillit mellom folk og myndigheter,
er det viktig med et bredt forlik om meldingen, mener LO og anmoder alle partier om å bidra til dette.
 
- Vi i LO og forbundene skal nå sette oss grundigere inn i meldingen. Målet vårt er å bidra til et godt og omforent vedtak til det beste for landets sikkerhet og beredskap, avslutter Tomasgard.
Kontakter
Geir Solaas MoenKommunikasjonsrådgiver
Tel:917 04 473geir.solaas.moen@lo.noFølg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Statsbudsjettet: Må holde trykket oppe på å få flere i jobb15.10.2025 11:53:40 CEST | Pressemelding
- Dette er et budsjett som er bra for folks økonomi. Norgespris på strøm og billigere barnehageplasser gjør at folk får mer i lommeboka. I tillegg er satsingen på å få flere i jobb, gjennom ungdomsløftet og arbeidsmarkedstiltak viktig og bra, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
LO inviterer til presseseminar foran statsbudsjettet6.10.2025 13:48:59 CEST | Pressemelding
LO-økonomene inviterer til presseseminar i forkant av statsbudsjettet.
Rentekutt: – Bidrar til å holde folk i jobb18.9.2025 12:03:37 CEST | Pressemelding
– Det er godt nytt for arbeidsfolk og bedrifter at Norges Bank nå setter ned renta, sier LOs sjeføkonom Roger Bjørnstad og legger til:
LO-leder Kine Asper Vistnes: – Må levere på pensjon, sykelønn og velferd16.9.2025 11:08:54 CEST | Pressemelding
LO-leder Kine Asper Vistnes gratulerer de to nye statsrådene, Bjørnar Skjæran og Kjersti Stenseng, som er utnevnt i statsråd tirsdag, samt Tonje Brenna som nå går til Stortinget som ny parlamentarisk leder for Arbeiderpartiet
Skal sjekke at sommervikarer over hele landet har ordnede arbeidsforhold23.6.2025 07:02:02 CEST | Pressemelding
Hver sommer går tusenvis av unge ut i sin første sommerjobb. I dag starter LOs sommerpatrulje, som hvert år reiser rundt og sjekker om norske ungdommer får et trygt og rettferdig første møte med norsk arbeidsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom