Landbruk er beredskap
10.1.2025 13:13:06 CET | Norges Bondelag | Pressemelding
Stortingsmeldingen om totalberedskap anerkjenner det Norges Bondelag har sagt over lengre tid - landbruk er beredskap.

I dag la regjeringen fram Totalberedskapsmeldingen. Norges Bondelag har over lengre tid vært tydelige på at norsk matproduksjon er avgjørende for av landets beredskap. Totalberdskapskommisjonen har også konkludert med at landbruket er viktig for landets beredskap. Stadig flere innser viktigheten av en nasjonal produksjon og at det bor folk i hele landet.
-Totalberedskapsmeldingen som kom i dag viser at regjeringen anerkjenner viktigheten av egen matsikkerhet og matproduksjon, og at landbruk er beredskap, sier Gimming.
Prioriterte grep for beredskap
I meldingen har regjeringen prioritert syv strategiske grep for arbeid med sikkerhet og beredskap. Punkt én sier at man skal sikre bosetting, god grunnberedskap og levende lokalsamfunn i hele landet. Punkt fem sier at man skal sikre forsyningssikkerheten, og nevner spesifikt matsikkerheten.
-Matproduksjon krever kunnskap. Vi er få i dette landet som har kunnskapen som trengs for å kunne produsere mat til landets befolkning. Det støtter opp om behovet for å ha aktive bønder over hele landet. I tillegg til å produsere mat, er vi er opptatt av den ressursen bonden kan være for storsamfunnet og den sivile beredskapen – nettopp ved å være til stede over hele landet, sier Gimming.
Kontakter
Guro Bjørnstad HeimlyAssisterende avdelingsleder, Kommunikasjon, medlem og organisasjon
Tel:97506055guro.bjornstad.heimly@bondelaget.noKevin Karlsen NordnesKommunikasjonsrådgiver
Tel:48438886kevin.karlsen.nordnes@bondelaget.noBjørn GimmingLeder
Tel:41275230bjorn.gimming@bondelaget.noOm Norges Bondelag
Norges Bondelag arbeider for å bedre vilkårene for landbruket og synliggjøre landbrukets betydning for samfunnet. Bondelaget er partipolitisk uavhengig og den ledende organisasjonen for næringspolitikk og service i landbruket. Med over 60.000 medlemmer, om lag 500 lokallag, 14 fylkeslag, gode politiske kontakter og høy faglig kompetanse er vi en sterk organisasjon.
Følg pressemeldinger fra Norges Bondelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Bondelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Bondelag
Ny klimarapport går til angrep på norsk matproduksjon10.2.2026 15:24:55 CET | Pressemelding
En ny gjennomgang av Klimatiltak i Norge 2026 viser at klimaomstillingen vil få direkte og omfattende konsekvenser for norsk jordbruk, arealbruk og matforsyning. - Vi skal øke matproduksjon og styrke beredskapen framover. Det er ikke i det hele tatt forenelig med Miljødirektoratets forslag, sier Bjørn Gimming, leder i Norges Bondelag.
Bønder får støtte til tuberkulosetesting22.1.2026 12:40:43 CET | Pressemelding
-Norske forbrukarar skal vera trygge på at maten er trygg og at dyra blir godt ivaretekne. Difor er det viktig at bøndene får støtte når dei legg ned ekstra arbeid i testinga, seier Ståle Hustoft, fylkesleiar i Rogaland Bondelag.
Flere melder seg inn i Norges Bondelag5.1.2026 14:23:06 CET | Pressemelding
-Vi er veldig glade for medlemsvekst. Det inspirer til videre innsats for at norske bønder skal produsere mat til egen befolkning - det er avgjørende for landets trygghet og beredskap, sier leder i Norges Bondelag, Bjørn Gimming.
Nye tall fra SSB: Prisveksten på mat skyldes ikke bonden10.11.2025 14:50:30 CET | Pressemelding
Nye tall fra Statistisk sentralbyrå viser at matprisene har økt med 6,2 prosent det siste året. Det er først og fremst importert mat som trekker prisene opp. Prisene på norskprodusert mat har derimot økt langt mindre, og omtrent i takt med lønnsveksten i Norge.
Statsminister Støre og Landbruks- og matminister Sandtrøen på gårdsbesøk om klimatiltak i landbruket31.10.2025 14:44:34 CET | Presseinvitasjon
Klimautfordringene treffer landbruket som alle andre sektorer, og en av gårdene som har tatt grep om sine klimautslipp, er Øvre Berger gård i Nordre Follo. Mandag besøker statsminister Jonas Gahr Støre og landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen gården, og pressen er invitert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom