Landbruk er beredskap
Stortingsmeldingen om totalberedskap anerkjenner det Norges Bondelag har sagt over lengre tid - landbruk er beredskap.

I dag la regjeringen fram Totalberedskapsmeldingen. Norges Bondelag har over lengre tid vært tydelige på at norsk matproduksjon er avgjørende for av landets beredskap. Totalberdskapskommisjonen har også konkludert med at landbruket er viktig for landets beredskap. Stadig flere innser viktigheten av en nasjonal produksjon og at det bor folk i hele landet.
-Totalberedskapsmeldingen som kom i dag viser at regjeringen anerkjenner viktigheten av egen matsikkerhet og matproduksjon, og at landbruk er beredskap, sier Gimming.
Prioriterte grep for beredskap
I meldingen har regjeringen prioritert syv strategiske grep for arbeid med sikkerhet og beredskap. Punkt én sier at man skal sikre bosetting, god grunnberedskap og levende lokalsamfunn i hele landet. Punkt fem sier at man skal sikre forsyningssikkerheten, og nevner spesifikt matsikkerheten.
-Matproduksjon krever kunnskap. Vi er få i dette landet som har kunnskapen som trengs for å kunne produsere mat til landets befolkning. Det støtter opp om behovet for å ha aktive bønder over hele landet. I tillegg til å produsere mat, er vi er opptatt av den ressursen bonden kan være for storsamfunnet og den sivile beredskapen – nettopp ved å være til stede over hele landet, sier Gimming.
Kontakter
Guro Bjørnstad HeimlyAssisterende avdelingsleder, Kommunikasjon, medlem og organisasjon
Tel:97506055guro.bjornstad.heimly@bondelaget.noKevin Karlsen NordnesKommunikasjonsrådgiver
Tel:48438886kevin.karlsen.nordnes@bondelaget.noBjørn GimmingLeder
Tel:41275230bjorn.gimming@bondelaget.noOm Norges Bondelag
Norges Bondelag arbeider for å bedre vilkårene for landbruket og synliggjøre landbrukets betydning for samfunnet. Bondelaget er partipolitisk uavhengig og den ledende organisasjonen for næringspolitikk og service i landbruket. Med over 60.000 medlemmer, om lag 500 lokallag, 14 fylkeslag, gode politiske kontakter og høy faglig kompetanse er vi en sterk organisasjon.
Følg pressemeldinger fra Norges Bondelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Bondelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Bondelag
Mer norsk mat – et krav for beredskap og trygghet2.5.2025 12:56:34 CEST | Debattinnlegg
For bonden er jordbruksforhandlingene inntektskamp, for samfunnet er det et spørsmål om landets matsikkerhet, trygghet og totalforsvar.
Et krav for nasjonal trygghet og matsikkerhet28.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
I en verden med økende uro må Norge sikre egen matforsyning. Norsk matberedskap krever aktive bønder som har trygghet for morgendagen og tro på fremtiden.
Jordbruket overleverer sitt krav til staten28.4.2025 08:49:31 CEST | Presseinvitasjon
I dag klokken 13:00 blir det pressekonferanse i forbindelse med at jordbruket eoverleverer sitt krav til staten i årets jordbruksforhandlinger.
Jordbruket overleverer sitt krav til staten25.4.2025 13:53:14 CEST | Presseinvitasjon
Mandag 28. april klokken 13:00 blir det pressekonferanse i forbindelse med at jordbruket etter planen skal overlevere sitt krav til staten i årets jordbruksforhandlinger.
Tid for å løfte hele landbruket14.4.2025 12:54:16 CEST | Pressemelding
- Vi er fornøyde med at inntektene i landbruket er på vei opp. Det viser at politikk virker. Men jobben er på langt nær ferdig. For å øke matproduksjonen og sikre rekrutteringen trenger vi fortsatt et løft, ikke minst for de produksjonene som henger lengst etter, sier Bjørn Gimming, leder i Norges Bondelag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom