Staten har solgt seg helt ut av Aker Solutions ASA
Staten har solgt om lag 30,1 millioner aksjer i Aker Solutions ASA for et samlet vederlag på om lag 963 millioner kroner. Staten eide 6,11 prosent av aksjene i Aker Solutions, og har med dette solgt seg helt ut av selskapet.

- Staten solgte seg ned i Aker Solutions i 2022. Selskapet har hatt en god utvikling, og staten har vurdert at et salg av våre gjenværende aksjer nå sammenfaller godt med statens mål med eierskapet som er høyest mulig avkastning over tid innen bærekraftige rammer, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
- Aker Solutions er en betydelig leverandør til energisektoren, men med en relativt liten aksjepost har staten hatt begrenset innflytelse. Vi mener det er riktig både strategisk og verdimessig å gjennomføre denne handelen nå, sier næringsminister Myrseth.
Lenke til eierskapsmeldingen: Meld. St. 6 (2022–2023) - regjeringen.no
Staten ved Nærings- og fiskeridepartementet har solgt 30 092 943 aksjer i Aker Solutions. Dette tilsvarer 6,11 prosent av aksjene i selskapet. Salget ble gjort gjennom en auksjonsprosess mot institusjonelle investorer, og oppnådd salgspris per aksje ble 32 kroner. Dette tilsvarer en rabatt på i underkant av 6,2 prosent ift. sluttkurs samme dag.
Totalt mottar staten om lag 963 millioner kroner for aksjene. Staten solgte seg første gang ned i Aker Solutions i november 2022 til en kurs på 39,30 kroner pr. aksje. Etter dette har staten mottatt totalt 24 kroner pr. aksje i utbytte, totalt om lag 722 millioner kroner.
Staten og Aker ASA avviklet eiersamarbeidet i Aker Kværner Holding AS i desember 2020, og staten ble som en følge av dette direkteaksjonær i Aker Solutions. Stortinget har gitt fullmakt til at Nærings- og fiskeridepartementet helt eller delvis kan redusere sitt eierskap i Aker Solutions.
ABG Sundal Collier ASA og DNB Markets (en del av DNB Bank ASA) har vært finansielle tilretteleggere for Nærings- og fiskeridepartementet ved planleggingen og gjennomføringen av transaksjonen. Wikborg Rein Advokatfirma AS har vært departementets juridiske rådgiver.
Faktaboks: Om Aker Solutions
- Aker Solutions leverer integrerte løsninger, produkter og tjenester til den globale energisektoren. Selskapets innovative løsninger muliggjør utvinning av lavkarbon olje- og gassproduksjon og utvikling av fornybare løsninger for å møte fremtidens energibehov.
- Aker Solutions er et stort internasjonalt konsern med om lag 11 700 ansatte fordelt på 36 lokasjoner (jf. https://www.akersolutions.com/who-we-are/this-is-aker-solutions/)
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren til Husøydagan og Arctic Race7.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Senja for deltakelse på Husøydagan lørdag 9. august.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Arctic Race of Norway6.8.2025 07:45:26 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Troms 6.-10. august for å blant annet delta på Arctic Race of Norway og møte næringsliv og lokalbefolkningen i regionen.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Varangerseminaret5.8.2025 08:07:31 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Vadsø for deltakelse på Varangerseminaret 7. august.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Haugesund og Sauda4.8.2025 15:12:55 CEST | Pressemelding
Tirsdag 5. august kommer næringsminister Cecilie Myrseth til Haugesund for å presentere regjeringens nye strategi for leverandørindustrien til havvind. Og hun reiser til Sauda for å besøke Eramet og høre mer om hvordan de berøres av endringene i internasjonal handel.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Lofoten i helgen2.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Lofoten og møter innbyggere og reiselivsbedrifter lørdag 2. august og søndag 3. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom