Husk refleksvesten i snøværet!
Tog og busser innstilles, og det kan ta tid før gangveier og fortau brøytes. Nå oppfordrer Trygg Trafikk fotgjengere til å ta på refleksvest når de skal ut i trafikken.

Mye snø på kort tid gjør det krevende å ta seg frem på fortau. Ofte er det kun veibanen som er brøytet, og da benytter også fotgjengerne seg av veibanen.
– Det er slitsomt for alle trafikantgrupper under slike værforhold, og vi har sett flere tilfeller der fotgjengere må bruke veibanen for å komme seg frem. Derfor oppfordrer vi nå alle til å ta frem refleksvesten før de begir seg ut i snøkaoset. Det er krevende sikt- og kjøreforhold nå, og da er det ekstra viktig at vi gjør oss mest mulig synlige for de andre i trafikken, sier Ann-Helen Hansen, kommunikasjonsrådgiver i Trygg Trafikk.
Vær tålmodig
Med store snømengder er det mange kilometer med vei og fortau som skal brøytes, og dette tar tid.
– Vi kan ikke forvente at brøytemannskapene tar bort snøen umiddelbart. Ting tar tid, og vi må gjøre det beste ut av situasjonen. Ta i det minste på deg refleksvesten, bruk øyne og ører, og dropp musikken i ørene når du er ute og går under slike forhold, sier Hansen.
Prioriter skolevei
Mange små uerfarne trafikanter går til skole i heftig vær og vind. Det er viktig at kommunen prioriterer fortau og gangveier tilknyttet skoleveien.
– De aller minste har ikke de samme forutsetningene som voksne til å vurdere farlige situasjoner. Sørg for å prioritere brøyting slik at disse barna kommer seg trygt frem til skolen, anbefaler Hansen.
Nøkkelord
Kontakter
Ann-Helen HansenSpesialrådgiver kommunikasjon og kampanjer
Tel:92259278ahhansen@tryggtrafikk.noChristoffer Solstad SteenPressesjef
Tel:91888799steen@tryggtrafikk.noFølg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Trygg Trafikk advarer foreldre: – Ikke kast ut bilstolen for tidlig3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mange foreldre lar barna flytte ut av bilstolen for tidlig. Ferske tall viser at 1 av 4 barn i alderen 4–9 år sitter på bilpute. – Hold på bilstolen lengst mulig, oppfordrer Trygg Trafikk.
Fire trafikkdrepte i november1.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hittil i år har 102 personer mistet livet i trafikken. Det er 19 flere enn i samme periode i fjor.
Ni mistet livet i trafikken i oktober3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Så langt i år har 99 trafikanter mistet livet. Med 9 liv tapt i oktober, er det mer enn dobbelt så mange som i samme periode i fjor.
Refleksdagen torsdag 16. oktober15.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Høstmørket kom snikende, det er blitt vanskeligere å oppdage myke trafikanter langs veien – uten refleks.
Elleve trafikkdrepte i september1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I den første høstmåneden gikk elleve liv tapt i trafikken, fire av dem i Nordland. Dette er mer enn dobbelt så mange som i samme periode i fjor (5).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom