Disse oppdretterne kan forvente tilsyn av Mattilsynet i 2025
7.1.2025 09:42:39 CET | Mattilsynet | Pressemelding
Listen over hvem som bør gjøre seg klar til en systemrevisjon i det kommende året er klar.
- Vi mener at forbedring på systemnivå betyr forbedring for flest mulig dyr, sier direktør Bård Skjelstad i Mattilsynet.

Tema for revisjonene vil i hovedsak dreie seg om:
-
Dyrevelferd ved luseoperasjoner
-
Biosikkerhet
-
Velferd hos rensefisk
En revisjon av selskapenes styringssystem og verktøy inkluderer også verifikasjonstilsyn hos 10 – 15 % av selskapets lokaliteter. Hensikten er å sjekke kart og terreng, om selskapets overordnede planer og systemer omsettes til enhetlig praksis på merdkanten.
Revisjonen bør ha effekt utover det enkelte tilsynet
-Vi ønsker å være tydelige og forutsigbare, slik at de som skal ha revisjon har mulighet til å sette i gang forbedringsarbeid før vi starter revisjonsløpet. Et viktig mål i dette arbeidet er jo å bidra til felles læring i næringen, det er nettopp derfor vi publiserer alle revisjonsrapporter fortløpende, sier Skjelstad. Han mener selskapene kan ha stor nytte av å utveksle informasjon
Mattilsynets oppsummering av det første året med systemrevisjoner viste blant annet at det er stort sprik i hvor godt selskapene forstår regelverket og at det er flere funn som går igjen mellom selskapene.
Tentativ plan for systemrevisjoner i 2025
Mattilsynets tilsyn er risikobasert. Selskapene er valgt ut fra størrelse, kvalitative vurderinger og erfaringer fra tidligere revisjoner og tilsyn, i tillegg til hendelser og registrert dødelighet.
Så langt er disse selskapene valgt ut:
-
Lingalaks
-
Hofseth Seafarming
-
Alsaker Fjordbruk
-
Nova Sea
-
Sinkaberg Havbruk
-
Cermaq
-
Frøygruppen
-
Kvarøy Fiskeoppdrett
-
Firda Sjøfarmer AS
-
Erko Seafood AS
-
Måsøval
-
Mowi Seawater Norway AS
Selskapene vil bli varslet om revisjonen god tid i forveien.
Her kan du lese tidligere revisjonsrapporter av oppdrettsselskapene.
Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Utenlandsreiser kan gi alvorlig sykdom hos hund20.5.2026 14:37:35 CEST | Pressemelding
Flere norske hunder har de siste årene fått påvist alvorlige sykdommer etter reiser i Europa. Mange hundeeiere er ikke klar over smitterisikoen. Mattilsynet og Veterinærinstituttet anbefaler å la hunden bli hjemme eller ta nødvendige forholdsregler.
Ta vare på hunden din på 17. mai13.5.2026 11:55:03 CEST | Pressemelding
Det som for oss er en festlig dag, kan for de fleste hunder være skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å vurdere hundens behov. Hunden bør slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk.
Mattilsynet har deltatt i kontrollaksjoner innen transport og omsetning av fisk og sjømat11.5.2026 12:11:40 CEST | Pressemelding
Flere offentlige etater har i vinter gjennomført omfattende kontrollaksjoner innen transport, omsetning og eksport av fisk og sjømat.
Mattilsynet opphever sone med tiltak for fjørfehold i Rogaland fra og med 1. mai30.4.2026 14:18:44 CEST | Pressemelding
For å begrense spredning av fugleinfluensa, innførte Mattilsynet infisert sone i sju kommuner i Rogaland i november 2025. Forskriften endres, og den infiserte sonen oppheves fra og med 1. mai 2026.
Trekkfuglene er på vei – beskytt fuglene dine mot fugleinfluensa16.3.2026 15:46:26 CET | Pressemelding
Det er for tiden mye fugleinfluensa blant ville fugler i Europa. Nå som trekkfuglene vender tilbake, oppfordrer Mattilsynet alle som holder fugler i fangenskap til å være nøye med smittevern og begrense kontakt med ville fugler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom