Hundretusener klare for julaften i kirken
23.12.2024 07:00:00 CET | Den norske kirke | Pressemelding
Den norske kirke forventer nærmere en halv million deltakere på årets julegudstjenester. – Det er en viktig og kjær tradisjon for mange, sier leder i Kirkerådet.

Hvert år arrangerer Den norske kirke mer enn 2200 gudstjenester på julaften. I år forventer kirken at nærmere en halv million nordmenn kommer på julegudstjeneste.
– Julegudstjeneste er en viktig og kjær tradisjon for mange. For mange blir det nærmest ikke jul før man har hørt juleevangeliet og sunget Deilig er jorden i kirken.
Det sier Harald Hegstad, som er leder i Kirkerådet i Den norske kirke.
Mange ønsker å delta
I en undersøkelse fra desember i fjor, svarte 16 % at de hadde planer om å delta på en julaftengudstjeneste, og 2 av 3 ville innom kirken eller kirkegården i løpet av desember.
– Mange har et stort ønske og en plan om å delta på gudstjenester i jula, men julestria og forberedelse til julefeiring gjør at ikke alle får det til likevel, kommenterer Hegstad, og legger til:
– Heldigvis sender NRK gudstjenester direkte fra Nidarosdomen, for de som ikke kan komme i kirken.
I 2023 deltok 413 286 på 2270 julaftengudstjenester. I tillegg har mange tradisjon for å delta på den høytidelige julegudstjenesten 1. juledag.
Oversikt over de fleste gudstjenestene finnes på kirken.no.
Julen ringes inn
På julaften ringer kirkeklokker over hele landet i en time, normalt mellom kl. 17 og 18 for å markere at vi går inn i en høytid. Det er vanlig å si at "julen ringes inn" på dette tidspunktet.
Kirkeklokkene ringer alltid høytidsdagene inn på påskeaften, pinseaften og julaften.
Nøkkelord
Kontakter
Emil EngesetKommunikasjonsdirektør
Tel:47906092ee457@kirken.noBilder

Lenker
Om oss
63 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 7000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Sjefsbiskop Olav Fykse Tveit: – Ikkje gjer skeive til ei sak16.6.2026 08:09:56 CEST | Pressemelding
I fjor sa Den norske kyrkja unnskyld til skeive. No minner preses Olav Fykse Tveit om belastninga som Pride-merksemd kan påføre skeive. Han oppmodar alle til å vere medvitne korleis vi møter kvarandre.
Bøn for kronprinsesse Mette-Marit i gudstenester på søndag4.6.2026 11:22:25 CEST | Pressemelding
I Den norske kyrkja er det ofte forbøn for kongen og hans hus. På søndag oppmodar biskopane i folkekyrkja å særskilt be for kronprinsessa og familien.
Dette er den nye biskopen i Stavanger21.5.2026 19:00:00 CEST | Pressemelding
Kirkerådet har tilsatt Tor Magne Nesvik som ny biskop i Stavanger bispedømme. Han kommer fra stillingen som prost i Ytre-Stavanger og konstituert domprost i Stavanger. Den nye biskopen presenteres i Stavanger domkirke i morgen, 22. mai kl. 11.00.
Presseinvitasjon: Møt ny Stavanger-biskop18.5.2026 14:46:33 CEST | Pressemelding
På torsdag tilsetter Kirkerådet ny biskop i Stavanger bispedømme. Pressen inviteres til å møte den nye biskopen i Stavanger domkirke fredag 22. mai kl. 11.00.
Kirkeansatte opplever sterk motivasjon og at det er meningsfullt på jobb8.5.2026 07:40:00 CEST | Pressemelding
I en fersk undersøkelse blant ansatte i Den norske kirke uttrykker ansatte høy motivasjon og gode muligheter til å styre egen jobbhverdag. På topp er opplevelsen av å bidra til noe meningsfullt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom