RME varsler vedtak i Freyr-saken
RME har varslet vedtak om at energiloven med tilhørende forskrifter ikke er til hinder for at Statnett kunne oppheve reservasjonen av kapasitet i transmisjonsnettet med virkning for Freyr Battery Norway AS.

- Basert på informasjonen vi har fått i saken per i dag, er det vår foreløpige vurdering at Statnett kunne oppheve reservasjonen av kapasitet i denne saken. Det er viktig at nettselskapene kan stille krav for å opprettholde en reservasjon, også i de tilfellene hvor det ikke ble satt betingelser for reservasjonen i utgangspunktet, sier seksjonssjef i RME, Torfinn Jonassen.
- Vi mener at Freyr ikke har dokumentert at de oppfylte kravene i Svabo Industrinett AS sine kriterier for modenhet. Informasjon Freyr har gitt til Statnett og RME underbygger dette. Vår foreløpige vurdering er derfor at det var riktig av Statnett å oppheve reservasjonen, sier Jonassen.
Reservasjon av kapasitet utgjør en markedsbarriere
Reglene om markedsadgang skal sikre likebehandling av alle som ber om nettkapasitet, men gir også nettselskapene en plikt til å hindre markedsbarrierer. En reservasjon av kapasitet utgjør en markedsbarriere for andre aktører, fordi den samlede kapasiteten i nettet er fysisk begrenset. Det er derfor viktig at reservasjoner ikke gjøres betingelsesløse, og at nettselskapene aktivt følger opp at kundene oppfyller de kravene som er stilt.
Nettkapasitet har de senere år blitt en mer begrenset ressurs enn tidligere som følge av en stor økning i etterspørselen. Dette har ført til kø for å tilknytte seg nettet og at bedrifter må vente på forsterkninger i nettet. Investeringer i slik infrastruktur er både tid- og kostnadskrevende. Det er derfor viktig at de som står i kø faktisk har et dokumentert behov for nettkapasitet. RME mener at nettselskapene har et ansvar for å følge opp dette.
Hva innebærer et varsel om vedtak?
Varselet er basert på partenes anførsler og den informasjonen RME har i saken per i dag. Partene vil få mulighet til å uttale seg før vi fatter vedtak i saken. RME understreker at vurderingene kan endre seg på bakgrunn av eventuelle innkomne kommentarer eller nye opplysninger. RME tar sikte på å fatte vedtak i saken innen utløpet av mars.
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noLenker
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE setter nytt konsesjonsvilkår for Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk9.5.2025 11:12:36 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har satt et nytt konsesjonsvilkår for å ivareta hensynet til reindrift ved Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk i Tromsø kommune. NVE setter det nye vilkåret fordi iskast utgjør en sikkerhetsrisiko for reindrifta.
Økende snøskredfare i Troms mot helgen30.4.2025 14:11:27 CEST | Pressemelding
Det er store kontraster i snøskredforholdene i landet for tiden. I Troms er det krevende forhold, mens det i Sør-Norge nesten ikke er skiføre igjen.
NVE har fastsatt utredningskrav for utenlandskablene Skagerrak 1 og 230.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statnett har meldt planer om å reinvestere de to første strømkablene til Danmark, som ble satt i drift i 1976 og 1977. NVE har nå fastsatt et utredningsprogram med krav til hvilke temaer som skal utredes, med ekstra fokus på samfunnsøkonomi.
NVE vurderer nye tiltak for å styrke sikkerheten i kraftsystemet29.4.2025 15:22:13 CEST | Pressemelding
NVE vil kartlegge den samlede reparasjonsberedskapen, vurdere endringer i organiseringen, og vurdere nye krav til fysisk sikring av kraftanlegg.
NVE avslår søknad om regulering og vannuttak i Loppa kommune29.4.2025 09:57:08 CEST | Pressemelding
Oppdrettsselskapet Glacier Salmon AS har søkt om tillatelse til regulering og vannuttak i Loppa kommune i Finnmark. Norges vassdrags- og energidirektorat avslår søknaden på grunn av negative konsekvenser for naturmangfold, landskap og reindrift i området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom