Energibruken går ned i Norge
En ny rapport fra NVE viser at elektrifisering av transport- og petroleumssektoren både har redusert de fossile utslippene og den samlede energibruken i Norge. Overgang til elbiler og elektrifisering av sokkelen er viktige årsaker til nedgangen i energibruk.

NVE har ansvaret for å følge med på, og informere om utviklingen i norsk energibruk. Energibruksrapporten 2024 gir en enkel oversikt som viser hvordan den samlede energibruken har utviklet seg i de ulike sektorene de siste årene.
– Samlet energibruk går ned fordi elbiler er mer energieffektive enn fossile biler, og fordi kraft fra land erstatter ineffektive gassturbiner på sokkelen, sier seksjonssjef Maren A. Esmark.
Energiintensiteten i Norge er redusert med 12,3 prosent siden 2015
NVE har fått en ny rolle som koordinator for energieffektivisering. Som et ledd i dette arbeidet viser rapporten også status for to sentrale mål innen energieffektivisering i Norge. Det ene målet er knyttet til energiintensitet, og det andre til redusert strømforbruk i bygninger.
Energiintensiteten er en indikator som viser hvor effektivt vi bruker energien sammenlignet med den norske verdiskapningen. I 2016 vedtok daværende regjering et mål om å redusere energiintensiteten i Fastlands-Norge med 30 prosent fra 2015 til 2030.
– Mellom 2015 og 2023 har energiintensiteten i Fastlands-Norge gått ned med 12,3 prosent. Det betyr at vi bruker mindre energi per produsert enhet, sier Esmark.
Strømforbruket i bygg har gått ned 2,3 TWh siden 2015
I handlingsplan for energieffektivisering fra 2023 ble det lansert et mål om at vi innen 2030 skal ha redusert strømforbruket i hele bygningsmassen i Norge med 10 terrawattimer (TWh), sammenlignet med 2015. Det betyr at strømforbruket må reduseres til 55,6 TWh i 2030.
I 2023 endte strømforbruket i bygg på 63,3 TWh. Strømforbruket har dermed gått ned med 2,3 TWh siden 2015, samtidig som folketallet i Norge har økt.
– Vi ser at nordmenn bruker energien mer effektivt i byggene sine. Likevel må strømbruken reduseres mye de neste årene for å nå en reduksjon på 10 TWh innen 2030, sier Esmark.
Høy fornybarandel i norsk energibruk
I rapporten presenteres også utviklingen i fornybarandelen til Norge. Fornybarandelen viser hvor mye av energibruken som dekkes av fornybar strøm, varme og bioenergi. Regnestykket omfatter ikke energibruk i petroleumssektoren, oljeraffineri eller energivarer brukt som råstoff brukt i industrien.
– I 2022 var fornybarandelen til Norge 75,8 prosent. Til sammenligning var den på 61,9 prosent i 2010. Mer fornybar kraft er den viktigste grunnen til denne oppgangen, sier Esmark.
Nøkkelord
Kontakter
Maren Esmarkseksjonssjef
Tel:97183379mesm@nve.noBilder


Lenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Statnett og Glitre Nett får konsesjon til nye Eiker transformatorstasjon27.8.2025 11:18:11 CEST | Pressemelding
NVE gir Statnett og Glitre Nett tillatelse til å bygge nye Eiker transformatorstasjon i Buskerud. Den skal erstatte Flesaker transformatorstasjon i Øvre Eiker kommune. Den nye transformatorstasjonen vil øke kapasiteten i kraftnettet i området.
Ny flaumsikring vernar bustadfelt mot flaum frå elva Driva22.8.2025 08:56:50 CEST | Pressemelding
NVE har ferdigstilt bygginga av ein ny flaumvoll ved Furu bustadfelt i Sunndal kommune. Tiltaket vernar 40 bustader, tre industribygg og mange uthus og garasjar mot flaum frå elva Driva.
Ny flomsikring langs Kvinda etter ekstremværet Hans20.8.2025 11:27:24 CEST | Pressemelding
Etter store ødeleggelser under ekstremværet Hans i august 2023, står nå et nytt flomsikringsanlegg langs elva Kvinda i Ål ferdig. Tiltaket skal beskytte både infrastruktur og nærliggende områder mot framtidige storflommer.
Norsk eierskap i vindkraft har økt kraftig19.8.2025 09:17:51 CEST | Pressemelding
NVE har oppdatert oversikten over eierskap til sol-, vind- og vannkraftverk. Oppdateringen viser en sterk økning i norsk eierskap i vindkraft, mens det er små endringer for vannkraft. Fra og med i år inkluderer også oversikten bakkemonterte solkraftverk.
Høring og folkemøte om Omre vindkraftverk i Grimstad kommune15.8.2025 11:40:33 CEST | Pressemelding
Den 19. august inviterer NVE og Grimstad kommune til folkemøte om et nytt vindkraftprosjektet på Omre. Det er Norsk Vind AS som vil søke om å sette opp mellom 3 og 9 vindturbiner. NVE og kommunen har sendt saken på høring, og ønsker innspill til hvilke lokale forhold og viktige tema som bør utredes nærmere. Folkemøtet er åpent for alle.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom