125 millioner til forskning i maritim næring
16.12.2024 06:55:00 CET | Forskningsrådet | Pressemelding
11 bedrifter kan nå sette i gang forskningsprosjekter som blant annet skal utvikle sikker og fleksibel maritim infrastruktur for overføring og lagring av ammoniakk, bruke kontaktløse sensorer og kunstig intelligens for å forbedre overvåking av viktige deler i roterende maskiner og utvikle en dataplattform for å spare energi i skip.

– Forskning og innovasjon er viktig for å styrke Norge som maritim nasjon og for å bidra til verdiskaping og vekst i næringen. Prosjektene som nå får støtte er viktige for det grønne skiftet i skipsfarten, digitalisering av næringen og styrke sikkerheten til havs, sier fisker- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
– Jeg er glad for at bedrifter satser på forskningsbasert innovasjon. Dette er avgjørende for at Norge lykkes med den grønne, digitale omstillingen og til at vi beholder vår posisjon som verdensledende innen maritim forskning, sier administrerende direktør i Forskningsrådet Mari Sundli Tveit.
Kort om noen av prosjektene
To av prosjektene retter seg direkte nullutslippsløsninger for skip som opererer over lengre strekninger. Blant annet skal Econnect Energy jobbe med å utvikle en sikker og kostnadseffektiv løsning for bærekraftig overføring av flytende ammoniakk ved hjelp av et universelt transportsystem. Prosjektet vil også håndtere sikkerhetsutfordringer knyttet til ammoniakkoverføring.
Det er også flere prosjekter knyttet til digitalisering og sikkerhet. Blant annet skal Kongsberg Maritim utvikle metoder for å overvåke kritiske deler i roterende maskiner på skip og i andre maritime og marine applikasjoner. Dette vil gjøre det mulig å finne feil tidlig og dermed øke sikkerheten og kutte kostander.
Bedriften Blue Ctrl skal i et prosjekt utvikle en dataplattform for skip som brukes i fiskeoppdrettsindustrien. Plattformen skal gi data som er spesialtilpasset fiskeoppdrettsnæringen. Plattformen vil gjøre det mulig å redusere energibehovet under ulike operasjoner og værforhold.
Disse 13 prosjektene får finansering
|
Bedrift |
Tittel |
Beløp (tusen kroner) |
Kommune |
Fylke |
|
ECONNECT ENERGY AS |
Safe and flexible marine infrastructure for ammonia transfer and storage |
5 900 |
OSLO |
OSLO |
|
CLEAN SEA SOLUTIONS AS |
Smart Marin Avfallshåndtering: Fra Oppdagelse til Forebygging |
10 000 |
TRONDHEIM |
TRØNDELAG |
|
KONGSBERG MARITIME AS |
Advanced Prognostic Condition Monitoring System for Rotating Machinery using Contactless Sensors Integrated with Operational Modal Analysis |
9 078 |
KONGSBERG |
BUSKERUD |
|
OLYMPIC SUBSEA ASA |
Improving the Operability of Gangway Systems Using an X-band Radar for Short-term Ship Response Predictions |
6 006 |
HERØY |
MØRE OG ROMSDAL |
|
DNV AS |
Plattform for autonome KI-agenter i maritim næring |
16 000 |
BÆRUM |
AKERSHUS |
|
DNV AS |
BZERO - Periodically Unattended Bridge |
13 626 |
BÆRUM |
AKERSHUS |
|
DNV AS |
COntinuous, Modular and adaPtive Assurance of complex SystemS |
15 655 |
BÆRUM |
AKERSHUS |
|
MOEN MARIN AS |
Batteri i Havbruksflåten |
8 610 |
NÆRØYSUND |
TRØNDELAG |
|
HAV GROUP ASA |
LNGameChanger - Making LNG a Permanently Viable Fuel Under the 2050 Maritime Transport Emission Constraints |
4 965 |
HERØY |
MØRE OG ROMSDAL |
|
ANTEO AS |
BærEkraftig HAVbrukslogistikk gjennom Effektiv fôrdistribusjon og miljøvennlige skip |
7 600 |
NÆRØYSUND |
TRØNDELAG |
|
Stödig Ship Management |
WAPS-IT: Wind-Assisted Propulsion Systems International Training Program |
10 200 |
BERGEN |
VESTLAND |
|
BLUE CTRL AS |
BLUE SHIFT—Transforming Efficiency of Aquaculture Vessel Operations through Interpretable Decision Support |
11 360 |
ÅLESUND |
MØRE OG ROMSDAL |
|
VESSELMAN AS |
Causal Inference for root Cause Analysis in Drydocking Activities |
6 000 |
NORDRE FOLLO |
AKERSHUS |
Nøkkelord
Kontakter
Vivill VinsryggPressekontakt
Tel:+47 95 700 450vv@forskningsradet.noFølg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
Torild Uribarri blir ny kommunikasjonsdirektør i Forskningsrådet13.7.2026 06:50:00 CEST | Pressemelding
Torild Uribarri er ansatt som ny kommunikasjonsdirektør og har første dag på jobb 10. august.
Stor interesse for forskning på forsvarsevne, sikkerhet og beredskap30.6.2026 06:55:00 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet har mottatt 112 skisser til nye forskningssentre for forsvarsevne, sikkerhet og beredskap. Interessen er stor og deltakelsen bred. Skissene er korte beskrivelser av hva senteret kan omfatte av tema, virkninger og samarbeidsaktører. Til hovedutlysningen – som utsettes til over nyåret for å gi miljøene bedre tid - forventes det at mange slår sammen forslagene sine.
Nye energiforskningsprosjekter skal kutte utslipp, styrke kraftsystemet og øke sikkerheten offshore11.6.2026 06:55:00 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet finansierer 19 prosjekter innen miljøvennlig energi og petroleumsforskning. Prosjektene skal gi næringslivet ny kunnskap om blant annet kraftsystemer, energieffektivisering i industrien og sikkerhet i petroleumsvirksomheten.
Mari Sundli Tveit fortsetter som administrerende direktør i Forskningsrådet1.6.2026 15:21:03 CEST | Pressemelding
Forskningsrådets styre har ansatt Mari Sundli Tveit for en ny åremålsperiode som administrerende direktør i Forskningsrådet.
Sju norske virksomheter får støtte for å styrke cybersikkerheten i kraftsektoren17.3.2026 06:55:00 CET | Pressemelding
Tildelingene skjer gjennom det nordiske samarbeidsprosjektet CRESCENDO og er en del av EUs satsing for å gjøre kritisk infrastruktur mer robust mot digitale trusler. Ordningen forvaltes i Norge av Norges forskningsråd og Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom