Vellykket test av laser mot satellitt
11.12.2024 11:25:01 CET | Kartverket | Pressemelding
Snart kommer en SLR (satellite laser ranging) til jordobservatoriet i Ny-Ålesund. Instrumentet som NASA har utviklet, besto nylig testene. SLR måler avstanden til satellitter på millimeteren, og kan presist beregne havnivå og jordas massemiddelpunkt.

Ved jordobservatoriet i Ny-Ålesund på Svalbard har Kartverket avansert geodetisk utstyr. Det siste instrumentet som ennå ikke er installert, er en SLR (satellite laser ranging) som lages av NASA.
– SLR-en sporet nylig sin første satellitt i bane over Washington DC i USA, ved å måle avstanden med laser. Det betyr at utstyret snart kan monteres ved vårt jordobservatorium, forteller fagdirektør Gro Grinde i Kartverkets geodesidivisjon.
Forteller oss om jordas form og bevegelse
SLR er et av instrumentene som er nødvendig for å gi oss mer informasjon om jordas form og bevegelser. Instrumentet gir informasjon om hvor satellittene befinner seg i forhold til jorda.
– Dette gjør igjen at satellitter kan brukes til både navigasjonsformål og klimaovervåking. Et slikt geodetisk laserinstrument på 79 grader nord forbedrer kraftig satellittdataene som brukes til å overvåke hav- og isendringer, sier Grinde.
I tillegg gir det informasjon om hvordan sentrum av jorda beveger seg. Dette er 0-punktet (origo) i koordinatsystemene til kart- og navigasjonssystemer.
Hva er SLR (satellite laser ranging)?
SLR er den viktigste teknikken for å bestemme satellittenes avstand til jordas massemiddelpunkt med millimeters presisjon. Et laserlys fra bakken sendes mot satellittenes speil (en laserreflektor) der det sendes i retur.
Ved å ta tiden på når lyset ble sendt og når det kommer tilbake, kan vi bestemme avstanden til satellitten, siden vi kjenner lysets hastighet. Ved å gjenta målingene hver gang satellitten passerer, kan vi beregne satellittens nøyaktige bane.

Fakta
Norges geodetiske jordobservatorium i Ny-Ålesund
Geodesi er vitenskapen som kartlegger bevegelser i jordoverflaten, jordas rotasjon og jordas nøyaktige plassering i verdensrommet.
Det geodetiske jordobservatoriet i Ny-Ålesund er det nordligste observatoriet i sitt slag. Det inngår i et verdensomspennende forskningsnettverk innen geodesi.
Jordobservatoriet er Norges viktigste bidrag til en bedre geodetisk referanseramme for jorda, noe FNs generalforsamling oppfordrer verdens land til å styrke.
Fra observatoriet måler Kartverket jordas bevegelser og posisjon med flere geodetiske måleteknikker til samme tid og på samme sted.
NASA og Kartverket
Kartverket har i flere tiår hatt et samarbeid med NASA om forskning og kunnskapsutveksling.
NASA og Kartverket signerte en ny avtale om forskningssamarbeid i 2017.
Kontrakten mellom Kartverket og NASA er et utviklingsprosjekt, som skal levere SLR til observatoriet.
Samarbeidet har stor betydning for jordobservasjon i nordområdene. SLR vil gi en kraftig forbedring av satellittdata som brukes til å overvåke hav- og isendringer.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel Kanstadkommunikasjonsrådgivar og presseansvarlegkommunikasjonsavdelinga i Kartverket
Tel:51 85 88 28Tel:99 51 38 48sissel.kanstad@kartverket.noBilder



Lenker
Om oss
Kartverket ble etablert i 1773 og er den eldste tekniske etaten i Norge som fremdeles er i drift. Oppgavene våre har endret seg i takt med digitaliseringa av samfunnet. Vi er en moderne og innovativ virksomhet med blikk for framtida.
Følg pressemeldinger fra Kartverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kartverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kartverket
Sjekk ut nye Norgeskart.no17.3.2026 17:00:11 CET | Pressemelding
Kartverkets karttjeneste har fått flere funksjoner, blitt raskere og mer stabil.
Nytt kart gir bedre kunnskapsgrunnlag for arealbruk5.3.2026 14:57:26 CET | Pressemelding
«Nasjonalt grunnkart for arealanalyse» er nå klart i sin første årsversjon. Grunnkartet gir en helhetlig oversikt over arealer i både by og land, og skal gjøre det enklere å ta gode, kunnskapsbaserte avgjørelser om arealbruk i Norge.
Historisk USV-kartlegging i Nordsjøen4.3.2026 16:20:57 CET | Pressemelding
6. mars starter et historiske kartleggingstokt i Nordsjøen. Da tar Kartverket og Mareano-programmet i bruk ubemannede overflatefartøy (USV) for å kartlegge 675 kvadratkilometer havbunn.
Over 100 år med vannstandsmålinger i Bergen, Stavanger og Oslo18.12.2025 16:10:57 CET | Pressemelding
Tre av Kartverkets vannstandsmålere har fått status som hundreårsstasjoner av verdens meteorologiske organisasjon (WMO). De over 100 år lange tidsseriene er svært verdifulle når vi skal overvåke langtidsendringer i vær og klima.
Sikrere seilas i Trondheim havn med nye sjøkart11.11.2025 11:26:17 CET | Pressemelding
Nye elektroniske sjøkart fra Kartverket gir en mer presis og detaljert oversikt over dybdeforhold i Trondheim havn. Med dette blir innseilinga til havna enda tryggere for sjøtrafikken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom