Norge innfører nye retningslinjer for eksportfinansiering av fossil energi
Fra neste år vil ikke lenger Eksfin finansiere nye olje- og gassprosjekter uten renseteknologi. Det kommer frem i nye retningslinjer fra regjeringen.
Norge sluttet seg til erklæringen «Statement on international public support for the clean energy transition» under klimatoppmøtet i Dubai i desember 2023. Nå er retningslinjene for gjennomføring klare, og de innebærer endringer i hvilke prosjekter Eksportfinansering Norge (Eksfin) kan finansiere.
– Regjeringen er opptatt av at virkemiddelapparatet skal bidra til den grønne omstillinga. De nye retningslinjene er et skritt videre i den retninga, samtidig som vi støtter omstillingen av den viktige leverandørindustrien vår. Når mange land trekker i samme retning får dette stor betydning, sier næringsminister Cecilie Myrseth (Ap).
Formålet med erklæringen er å rette offentlig finansiering bort fra fossil energi og mot ren energi. Den er undertegnet av 41 land og institusjoner, inkludert UK, Tyskland, Frankrike og USA.
– Omstillingen fra fossil til fornybar energi er godt i gang både i Norge og internasjonalt, men må gå mye raskere hvis vi skal klare å nå klimamålene vi har satt oss. For å få opp farten trengs virkemidler som også treffer finansieringssiden. Dette gjelder hele verdikjeden - også leverandørindustrien, som har en viktig rolle å spille for grønn omstilling og utvikling av nullutslippsteknologi. Med disse retningslinjene sender vi et tydelig signal om at ny offentlig finansiering skal være i tråd med Parisavtalen og 1,5 graders målet, sier klima- og miljøvernminister Tore O. Sandvik (Ap).
Omstilling i leverandørindustrien
Tidligere utgjorde olje- og gassprosjekter, som for eksempel offshorefartøy, en stor del av Eksfin sin portefølje. I løpet av de siste ti årene har det imidlertid vært sterk vekst innenfor sektorer som fornybar energi, forsvar, fiskeri og havbruk, mens finansieringen til fossil energi har blitt vesentlig redusert.
I de nye føringene er det gjort unntak blant annet for prosjekter i leverandørindustrien, som kan være viktige for den grønne omstillingen. Dette gjelder for eksempel flerbruksfartøy.
Eksfin kan fortsatt finansiere salg og distribusjon olje og gass, når dette er viktig for å ivareta forsyningssikkerhet og sikre en rettferdig omstilling.
Endringene trer i kraft fra 1. januar 2025.
Norge jobber også for å innføre felles reguleringer for finansiering til fossil energi innenfor den internasjonale hovedavtalen for statlig eksportfinansiering i OECD (the Arrangement on Officially Supported Export Credits). Like regler er viktig av hensyn til både klima og like konkurransevilkår internasjonalt.
Les de nye CETP-retningslinjene her.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom